בג"ץ הקפיא את הפקודה שנועדה להקשות על חיילים לגדל זקן

"פקודת הזקנים" מגבילה את ההיתרים הניתנים לחיילים לגידול זקנים והיתה אמורה לחול מחודש ספטמבר. בעקבות עתירה שהגיש חייל בדרישה לבטל את הפקודה, הודיע היום השופט חנן מלצר על עיכובה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילים בחרמון, השבועצילום: גיל אליהו

שופט בית המשפט העליון חנן מלצר הודיע היום (חמישי) כי "פקודת הזקנים", הנועדה להקשות על חיילים לגדל זקנים, תעוכב "באופן ארעי" עד להחלטה אחרת. זאת בעקבות עתירה שביקשה לבטל את הפקודה, אותה הגיש חייל צה"ל נגד הצבא וראש אגף כוח אדם

הפקודה אמורה היתה לחול מחודש ספטמבר, ומטרתה להקשיח באופן משמעותי את ההיתר הניתן לחיילים בצה"ל לגדל זקן. לפי התיקון המוצע, האישור יינתן רק באופן חריג, על ידי קצין שלישות פיקודי או ראש מחלקת משאבי אנוש בחיל שבו משרת החייל. כיום, ישנם בצה"ל 12 קצינים, בדרגת אלוף משנה, המוסמכים להעניק היתר מסוג זה. עבור חיילי הרבנות הצבאית ניתן לקבל את האישור מקצין בדרגת סגן אלוף - ראש ענף ההלכה.

כמה חיילים, שפנו בנושא באמצעות עורך הדין ליאור שטלצר אל ראש אגף כוח האדם בצה"ל, האלוף חגי טופולנסקי, טענו כי מדובר באפליה בין חיילים דתיים לכאלו שאינם. גם בעתירה שהוגשה היום נטען כי התיקון "פוגע באופן בלתי מידתי וללא כל הצדקה בזכותם של חיילי צה"ל לכבוד, וכן מפלה באופן פסול בין קבוצת החיילים המקיימים אורח חיים דתי, ובין קבוצת החיילים שאינם מקיימים אורח חיים זה, ובכללם העותר". בנוסף,  נטען כי הפקודה החדשה לא מצביעה על הצורך לאסור גידול זקן דווקא, וכי אין לה קריטריונים שקופים.

עורך הדין שטלצר מסר בתגובה כי עתירתו היא עקרונית, כנגד הפקודה החדשה בצה"ל. "בג"ץ קבע כבר לפני 18 שנים שהזכות לגדל זקן היא חלק מכבודו של כל אדם, גם של חיילים ומשרתי קבע. הפקודה החדשה ביקשה לאסור את הזכות הזו, ולהפוך אותה לחריגה שבחריגים עד כדי לא קיימת".

עו"ד שטלצר הוסיף כי "לשמחתי בג"ץ קיבל את הבקשה לצו ביניים, וקבע כי הפקודה לא תיכנס לתוקף עד להכרעה בעתירה עצמה. זאת מכיוון שכניסתה לתוקף עלולה היתה לפגוע, פגיעה כמעט בלתי הפיכה, בזכויותיהם של חיילים ומשרתי קבע רבים". 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "העתירה התקבלה בצה"ל ופרטיה ילמדו על ידי הגורמים הרלוונטיים אשר יגיבו בהתאם. צה"ל יפעל בהתאם להנחיות בג"ץ".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ