דו"ח חשאי של סבא"א: איראן הרחיבה בניין במתקן הצבאי בפרצ'ין

במסמך שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס נכתב כי במתחם נמצאים כלי עבודה וחומרי בנייה. בסבא"א הדגישו בשבוע שעבר כי הם מרוצים מהיקף הנגישות שפקחי האו"ם יקבלו למתקן

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

דו"ח חשאי של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית חושף כי איראן הרחיבה את האתר הצבאי בפרצ'ין מאז חודש מאי. על פי החשד, האיראנים ביצעו בפרצ'ין ניסויים ברכיבים לייצור פצצת אטום.

במסמך, שהגיע לסוכנות הידיעות רויטרס, כתבו חברי סבא"א כי "מאז הדו"ח הקודם, הסוכנות המשיכה לזהות באזור מסוים באתר בפרצ'ין כלי רכב, ציוד ומה שעשוי להיות חומרי בנייה". לפי הדו"ח, התצפיות בוצעו באמצעות צילומי לוויין. כותבי הדו"ח הוסיפו כי "עושה רושם שנבנתה הרחבה קטנה לבניין קיים".

צילום לוויין של המתקן בפרצ'ין, בתחילת החודשצילום: רויטרס

בדיקת האתר החשוד בפרצ'ין היתה אחת הסוגיות המרכזיות בחקירה שניהלה סבא"א סביב "ההיבטים הצבאיים האפשריים של תוכנית הגרעין האיראנית", כלומר, החשדות כי איראן ניהלה תוכנית גרעין צבאית כדי לייצר פצצת אטום. השלמת החקירה היא אחד התנאים שנקבעו בהסכם הגרעין בין איראן לבין המעצמות להסרת הסנקציות הבינלאומיות.

בשבוע שעבר פרסמה סוכנות הידיעות אי-פי את טיוטת ההסכם בין איראן לבין סבא"א, ממנה עלה כי נציגים של ממשלת איראן הם שיעשו את כל הבדיקות באתר בפרצ'ין, ללא כל מעורבות של פקחי האו"ם, שכלל לא יורשו להיכנס למתחם החשוד. בהמשך סייגה אי-פי את הפרטים והסירה מהכתבה את הטענות כי מדענים איראנים הם אלה שיאספו את הדגימות. הסיבה לתיקון הדיווח המקורי ולהשמטת הפרטים בדיווח החדש אינה ברורה.

בסוכנות הגרעין דחו את הביקורת שעלתה בעקבות הדיווח ואמרו כי הם מרוצים מהיקף הנגישות שהפקחים יקבלו לבסיס הצבאי. מנכ"ל סבא"א יוקיה אמונו, הדגיש בהודעה שפרסם כי ההסכם אליו הגיעו הצדדים הוא הסכם איתן ויציב. "אני יכול להצהיר שההסדרים הינם ראויים מבחינה טכנית ותואמים את כל הנהלים, ואינם מעמידים בספק בשום אופן את הסטנדרטים שלנו בתחום הפיקוח" אמר אמנו. "ההסכם שלנו עם איראן הוא יציב עם לו"ז נוקשה, והוא יסייע לנו להבהיר את הנושאים השנויים במחלוקת מהעבר ומההווה לגבי תוכנית הגרעין של איראן". אמנו ציין עוד כי הוא מוטרד מהצהרות שבהן נטען כי סבא"א העבירה לאיראן את האחריות על פיקוח מתקני הגרעין שלה — "טענות אלה הן עיוות של הדרך בה אנו מתכוונים לפעול", אמר. עם זאת הבהיר אמנו כי הוא מחויב מבחינה חוקית לשמור בחשאיות על פרטי הסכם הפיקוח עם איראן.

בתחילת החודש דחה שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, השערות לפיהן ארצו מנסה להעלים עדויות לניסיונות לפתח נשק גרעיני במתקן בפרצ'ין, בטרם יבקרו שם נציגי סבא"א. "אמרנו כי הפעילויות בפרצ'ין קשורות לעבודות בכביש", אמר זריף לסוכנות הידיעות הממלכתית האיראנית אירנ"א. "הם (המתנגדים להסכם הגרעין) הפיצו את השקרים הללו בעבר. מטרתם היא להזיק להסכם". 

קודם לכן הציג צוות ממכון המדע והביטחון הלאומי בוושינגטון (ISISׂ) צילומי לוויין שבהם נראו כלי רכב ומכולות מועברים לפרצ'ין. לדברי הצוות, הדבר קרה לאחר החתימה על הסכם הגרעין בווינה. במכון אף דחו את טענותיה של איראן בדבר עבודות הכביש במקום, ומסרו כי לו היה הדבר נכון, היו נראים במקום בולדוזרים וכלי רכב הנדסיים אחרים שאיראן ציינה שנמצאים שם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ