המידע על עסקות גל הירש הגיע מהאף־בי־איי למשטרה ב–2013 — ולא נחקר

האף־בי־איי מסר ליאחב"ל לפני כשנתיים הקלטות ומסמכים הנוגעים לסוחרי נשק ישראלים, ובהם גל הירש. בחינת המידע כעת צפויה לעכב את אישור מינויו למפכ"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הירש מחוץ לביתו, בשבוע שעבר

המידע שהעבירה המשטרה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בקשר לעסקאות ביטחוניות בהן היה מעורב גל הירש, הגיע אליה מהבולשת הפדרלית האמריקאית כבר ב–2013 — אך לא נחקר. על העברת החומרים פורסם שלשום ב"הארץ שישי". גורמים במשרד המשפטים ובמשרד לביטחון הפנים מעריכים כי אישור מינויו של הירש למפכ"ל המשטרה יתעכב, וזאת כדי לאפשר לבחון את החומרים לעומק.

מקורם של החומרים שמצויים כעת בידי וינשטיין הוא בחקירה סמויה שניהלו סוכני האף.בי.איי. הם כוללים מסמכים והקלטות של יותר מעשרים אנשי עסקים ישראלים שמעורבים בסחר בנשק ברחבי העולם. לדברי מקורות המעורבים בבדיקת החומרים, עולה מהם מעורבות לכאורה של לפחות חלק מסוחרי הנשק בעבירות מס ובשוחד בעסקאות שבוצעו באפריקה, אירופה ודרום אמריקה.

החומרים שנוגעים לחברה של הירש עוסקים בשתי עסקאות שבוצעו בגאורגיה וקזחסטן, ככל הנראה ב–2008 וב–2013. ברבות מהעסקאות שחקרו אנשי האף.בי.איי מעורב שר ההגנה הגאורגי לשעבר, דוד קאזרשווילי, שנמלט מארצו בשנים האחרונות ומבוקש שם בגין עבירות שחיתות. קאזרשווילי כיהן כשר ההגנה בגאורגיה גם בזמן שבוצעו העסקאות עם חברות שבבעלותו של הירש.

המידע, כאמור, הועבר למשטרת ישראל עוד ב–2013. למרות שנערכו ישיבות עבודה תקופתיות אודותיו, לא נפתחה אף חקירה פלילית בעניין ומנגד גם לא הוחלט כי החומרים אינם מצדיקים חקירה כזו. מקורות שנחשפו לחומרים ומעורים בחקירות מסוג זה אמרו, מבלי להתייחס למידע הספציפי שהועבר, כי פעמים רבות ישראל נמנעת ממיצוי בדיקות מעין אלו. לדבריהם, המדינה חתומה על אמנה בינלאומית שמחייבת דיווח ואכיפה על עסקאות נשק לא כשרות, ולכן פעמים רבות נמנעת מסגירה רשמית של התיקים.

כנס ניצבי המשטרה בדימוס בעקבות בחירתו של הירש, אוגוסטצילום: מוטי מילרוד

עם זאת, לדברי אותם מקורות ישראל היא גם יצואנית נשק גדולה, וכדי לא לפגוע בהכנסות המדינה מייצוא הביטחוני היא נמנעת גם מקידום הבדיקות.

מרגע שעלה שמו של הירש כמועמד למפכ"לות, ביקש היועמ"ש את כל החומרים שיש למשטרת ישראל ולגורמי האכיפה השונים בעניינו. בהתאם לבקשה העבירה המשטרה את החומרים המדוברים.

מקורביו של הירש טוענים באמצעי התקשורת כי הוא סבור שהעברת החומרים רק כעת מעידה על כך שמדובר בניסיון של גורמים בתוך המשטרה לסכל את מינויו — כמועמד חיצוני. הירש עצמו אמר למקורביו כי "יש גורמים במשטרה שמחזיקים בחומרים רגישים ובוחרים לגנוז אותם לימים שיבואו, ולעשות בהם בבוא העת שימוש פוליטי, כמו במקרה שלי. בכוונתי ללכת על המהלך הזה בלי למצמץ, עד הסוף".

בשלב זה טוענים גורמים בסביבתו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן כי הוא ממשיך לתמוך בהירש. עם זאת, לדבריהם, אם יתברר כי יש ממש בחומרים הוא עשוי לדרוש מהירש למשוך את מועמדותו.

לדברי מקורבים לשר ארדן, המלחמה על מינויו מתבררת כקשה משחשב. לטענתם, ארדן רואה כעת בהצלחת המינוי גם מבחן פוליטי חשוב, ולכן בשלב זה הוא עוד מנסה להגן עליו. עם זאת, במידה ויבין בימים הקרובים כי הנזק המצטבר מסערת המינוי גדול מהתועלת, ייתכן שיחפש פתרון אחר.

"הוא כבר קיבל המלצה מקרובים להפסיק לדבר באור שלילי על המשטרה ולהימנע מלייחס להם את הניסיון לסכל את המינוי", אמרו אתמול גורמים פוליטיים סביבתו של ארדן, "זאת כיוון שהוא מאמין שעוד יכולים להיות שינויים שיביאו, בסיום ההליך למינוי מפכ"ל מבפנים".

קשה לדעת אם יש בסיס עובדתי ממשי לטענות שמועלות נגד גל הירש מטעם ממשלת גיאורגיה. הירש מוזכר שם כמי שחשוד בכך שקיבל תשלומים לא־חוקיים משר ההגנה הגיאורגי לשעבר, דוד קאזרשווילי, שעזב את המדינה ב–2012. קאזרשווילי הוא יהודי והוא התגורר בתקופת נערותו בישראל.

גל הירש בעת שירותו כמפקד אוגדת 91, ארכיוןצילום: ירון קמינסקי

יחד עם חברות ביטחוניות ישראליות אחרות שפעלו במדינה, בעשור הקודם, גם הפעילות של הירש בגיאורגיה הופסקה בקיץ 2008, מיד עם תחילת הלחימה בין רוסיה לגיאורגיה. זאת, בעקבות אזהרה חריפה שהעביר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, באופן אישי, לנשיא דאז שמעון פרס, שאותו פגש בפתיחת אולימפיאדת בייג'ין. מאז, משרד הביטחון אינו מאשר פעילות של לחברות ביטחוניות ישראליות במדינות הנתונות במצב עימות עם רוסיה.

העובדה שהאשמות בגיאורגיה כלפי החברה של הירש עולות רק עכשיו, שנים לאחר שסיים את פעילותו שם, קשורה בעיקר למסע טיהור של הממשלה הגיאורגית הנוכחית נגד בכירים בממשלתו של הנשיא לשעבר מיכאיל סאקאשווילי, שנאלץ לעזוב את גיאורגיה לפני שנה בשל משפט המתנהל נגדו על "שימוש לרעה" בסמכויותיו.

גם דוד קאזרשווילי, שכיהן כשר ההגנה הגיאורגי בתקופת המלחמה עם רוסיה, והמואשם כעת בשחיתות על ידי התביעה בטביליסי, עזב את גיאורגיה ב–2012, לאחר החלפת השלטון במדינה.

האופוזיציה בגיאורגיה, הנאמנה לנשיא לשעבר סאקאשווילי, המכהן היום כמושל מחוז אודסה באוקראינה, מאשימה את ממשלת גיאורגיה ב"ציד מכשפות". היא קושרת את החקירות נגד הבכירים לשעבר לקרבת השלטון הגיאורגי הנוכחי לרוסיה, הנוטרת טינה לממשלה הגיאורגית הפרו־מערבית הקודמת, שהרבתה להתגרות בקרמלין.

השתתף בהכנת הידיעה: אנשיל פפר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ