הכי קרוב שנגיע לפתרון תעלומת צוללת דקר: מסמכי צה"ל מעלים כי ככל הנראה טבעה בגלל כשל טכני

צה"ל מפרסם במלואם את הדו"חות לאחר שהוסרה מהם הסודיות. המסמכים נמסרו למשפחות השכולות, שלא כולן ידעו עד היום את כל פרטי הפרשה. האפשרות שבריה"מ פגעה בצוללת נשללה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוללת דקר בעת יציאתה מבריטניה, ינואר 1968צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון
גילי כהן
גילי כהן

חיל הים כינס היום (שני) את המשפחות השכולות של אנשי צוללת דקר, שטבעה לפני 47 שנה, כדי למסור בידיהן את כלל הדו"חות לאחר שבוטל סיווגם הסודי. עד היום לא הובהר סופית מה קרה ברגעים הקריטיים טרם אובדנה של הצוללת. בנוסף לדו"חות, נמסר למשפחות גם מסמך שמסכם את כל פעולות החיפוש והנתונים, שבידי מערכת הביטחון, בנוגע לאח"י דקר. לדברי מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג, לא נמסרו כעת למשפחות פרטי מידע שלא היו ידועים קודם, אך עד עכשיו לא לכל המשפחות היה את מכלול המידע שהיה שמור בחיל הים בנוגע לפרשה.

בשנת 2013 פרסם ארכיון המדינה מסמכים שתיעדו את היעלמות דקר ואת החיפושים אחר הצוללת, שהייתה בדרכה לחיפה. אז פורסמו רק עיקרי דו"ח מפקד חיל הים, האלוף שלמה אראל, שהוגש לשר הביטחון דיין במארס 1968. היום נמסר הדו"ח במלואו ופורסם לציבור, לאחר שסיווגו של המסמך כסודי בוטל.

במסמך אז נכתב כי ישנן שלוש סיבות אפשריות לטביעת הצוללת - תקלה טכנית, פעולה עוינת של הצי הסובייטי או התנגשות בכלי שיט אחר. מפקד חיל הים רוטברג אמר היום בשיחה עם כתבים כי האפשרות של פגיעה סובייטית נשללה. "הסברות המובילות זה כשל טכני, ואובדן שליטה של הצוללת עד שהיא יורדת לעומק רצפה", אמר האלוף רוטברג. "זה יכול להתרחש כי הצוות לא יכול לתפקד בגלל תקלה טכנית, אבל אנחנו יודעים שלא היה פיצוץ פנימי בצוללת, ושהיא נפגעה מהפגיעה בקרקעית. ויכול להיות שהיתה כניסת מים אל הצוללת - היה אז ים סוער". לדברי מפקד חיל הים, מים היו יכולים לחדור לצוללת או כתוצאה מפגיעת כלי שיט או קרש ב"שנורקל" של הצוללת.

גם המחקר ההנדסי, שנעשה לאחר מציאת הצוללת ב-1999, שלל את האפשרות של חבלה או פגיעה חיצונית, והצביע על תקלה טכנית פנימית כסיבה שהביאה לאובדן הצוללת. עם זאת, לא ניתן להגיע למסקנה חד משמעית לסיבה לאותה תקלה, בין היתר לאור מצבה של הצוללת, שלא איפשר לאתר את הכשל שהביא לטביעתה. אחת הסברות היא שמדובר בהצפה בחרטום.  

"בשנה האחרונה פעלו, יחד עם ותיקי השייטת, גורמי תיעוד ההיסטוריה של זרוע הים ומי שהיו אמונים על חיפוש אח"י דקר - להוצאת כל המידע שהיה שמור בארכיוני הזרוע, בכל רמות הסיווג השונות, עיבודו, ועריכתו למסמך", כתב אל"ם ד', מפקד שייטת הצוללות, למשפחות אנשי צוות הדקר. "מסמך זה, המוגש לכם היום, מציג ומשקף את התמונה הרחבה והברורה ביותר על מה זרוע הים ידעה, חשבה ועשתה סביב אובדנה ומציאתה של אח"י דקר, וחושף בפניכם את כל המידע הקיים בזרוע בנושא זה". אל"ם ד' הוסיף כי הצוללת היתה במקום שבו תוכנן מראש שתהיה, אך לדבריו, "לעולם לא נדע מה בדיוק קרה שם באותם רגעים קריטיים".

צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון
צוות אח"י דקר על סיפונה בעת יציאה מבריטניה, ינואר 1968צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון
צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ