ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמר אתמול (שני) בישיבת הוועד המרכזי של הפת"ח כי אינו מעוניין להתמודד שוב למוסדות אש"ף. עם זאת, בכירים בוועד הפועל של אש"ף ובוועד המרכזי של הפת"ח, אמרו הבוקר ל"הארץ" כי הדיווחים בדבר פרישתו של עבאס מהזירה הפוליטית והמדינית הם מוקדמים מאוד וכי לא נראה שהמהלך יתרחש בטווח הקרוב.

לפני כשבועיים הודיע עבאס על התפטרותו מראשות הוועד הפועל של אש"ף. זאת אינה הפעם הראשונה בה עבאס מודיע כי בכוונתו לפרוש מהחיים הפוליטיים. אולם, ההתפטרות לא נכנסה לתוקף כל עוד היא לא נדונה במועצה הלאומית ובינתיים עבאס ממשיך לכהן כיו"ר הרשות ויו"ר אש"ף. בהקשר זה טוענים בכירים בפת"ח כי בכוונת עבאס להביא לשינויים פנימיים בפת"ח או באש"ף, אך אין אפשרות בשלב זה להתחייב על מסגרת הזמן.

לפי אותם בכירים, בישראל ובמקומות נוספים יש ניסיון להעצים כל אמירה ודיווח על פרישתו של עבאס. מצד שני, הם  לא מתכחשים לכך שעבאס בן 81, ובשלב כלשהו יאלץ לפרוש. "זה לא חדש שבזירה הפלסטינית מדברים כבר כמה חודשים על מי שיבוא אחרי עבאס, זה לא סוד", אמרו הבכירים. "בישראל ובעולם צריכים להבין שבאש"ף ובפת"ח יש מנגנון ויש מוסדות והם בסופו של דבר בוחרים את ההנהגה. זה מה שקרה גם כשהנשיא יאסר ערפאת, שהיה מנהיג בלתי מעורער וכריזמטי וחזק, נפטר. הדברים המשיכו, ונבחרה הנהגה ולכן התרגשות היתר מוקדמת ומוגזמת".

עם זאת, בכירים בפת"ח אישרו כי עבאס אכן דיבר על רצונו לעזוב כבר כמה פעמים במסגרת המקובלת. הבכירים טוענים כי ישנו רוב שרוצה בהישארותו בתפקיד, ולכן לא ניתן להעריך מתי המהלך ייצא לפועל, אם בכלל.

בכירים בתוך הפת"ח דיברו על מהלכיו של עבאס ברמאללה: "האיש הגיע למבוי סתום בכל הנוגע לתהליך המדיני, ומרגיש שכולם נטשו אותו, בעיקר ארה"ב. לכן הוא מבקש לעזוב". עוד הוסיפו כי "כדי לא להאשים אותו שהשאיר אדמה חרוכה, הוא מנסה להוביל תהליך ולסדר את הבית, בעיקר בפת"ח". לדבריהם, ההודעה על אי רצונו להתמודד מהווה "מסר לזקני הארגון ומוסדותיו. שהגיעה העת לפרוש ולהזרים דם חדש בהנהגה. אבל אין זה אומר שהכל יקרה במהרה מבחינתו".

בזירה המדינית פלסטינית, בעיקר בקרב אותם אלה שאינם תומכים בעבאס, רואים במהלכים האחרונים ובהודעות האחרונות ניסיון להכשיר את השטח כדי להיפטר מכמה דמויות ותיקות ויריבים פוליטיים. זאת מתוך הבנה שאין בשלב זה מי שיתמודד מולו, ולכן עבאס יישאר בתפקידו לעוד כמה שנים.

מזכ"ל מועצת המהפכה של הפת"ח, אמין מקבול, אמר הבוקר לסוכנות הידיעות הפלסטינית מען כי בפת"ח דורשים מאבו מאזן שיישאר. אחד ממקורביו אף הסביר כי גם אם עבאס לא יתמודד במוסדות פת"ח, יכולה להתקבל החלטה למנות אותו בוועד הפועל בטענה שזה רצון הארגון, ולכן כל האופציות פתוחות והדברים יהיו יותר ברורים בכנס של המועצה הלאומית פלסטינית שתתכנס ברמאללה במהלך החודש הקרוב.

המועצה הינה גוף בכיר, שבוחר את מנגנוני אש"ף ובהם הוועד הפועל. במועצה חברים כ-740 אנשים, אך היות שרבים מהם מתגוררים במדינות ערב ולא כולם יכולים להגיע לרמאללה, לא ברור עדיין באיזה היקף תתכנס המועצה וכיצד ייבחרו נציגים חדשים כששני פלגים מרכזיים בזירה הפלסטינית - החמאס והג'יהאד האיסלאמי - לא יהיו מיוצגים בה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ