נתניהו הורה לבחון שינוי בהוראות פתיחה באש לעבר מיידי אבנים

בדיון ביטחוני מיוחד בנושא האירועים בירושלים וכביש 443 הורה נתניהו על תגבור כוחות הביטחון באזור והוספת אמצעי תצפית ומודיעין

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צעירים מיידים אבנים במזרח ירושליםצילום: Getty Images

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה הבוקר (רביעי) על בחינה של שינוי הוראות הפתיחה באש לעבר מיידי אבנים ובקבוקי תבערה. לפי הודעת לשכת ראש הממשלה, ההנחייה מגיעה על רקע קושי שהעלתה מערכת המשפט הנוגע להתמודדות עם קטינים המעורבים באירועים כאלו.

בכינוס שערך נתניהו בלשכתו בנושא מצב הביטחון בירושלים ובכביש 443 השתתפו שר הביטחון, השר לביטחון פנים, שר המודיעין והתחבורה, שרת המשפטים, ראש השב"כ וגורמים נוספים. ראש הממשלה הורה גם על קביעת עונשי מינימום בחוק למיידי אבנים ובקבוקי תבערה. 

עוד הורה נתניהו על תגבור כוחות הביטחון בכביש 443 ובאזור יהודה ושומרון והוספת אמצעי תצפית ומודיעין. כמו כן, המדינה בוחנת את האפשרות להציב מצלמות אבטחה ותאורה לאורכו של כל הכביש המוביל לירושלים.

בנוסף, הוסכם כי לכוחות בירושלים יתווספו שתי פלוגות של שוטרי משמר הגבול (מג"ב) וכ-400 שוטרי משטרת ישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו סיכם את הדיון וציין כי יש להפחית באופן משמעותי את האירועים הביטחוניים באזור. "המדיניות היא אפס סבלנות ליידוי אבנים ואפס סבלנות לטרור", אמר נתניהו.

רכב ישראל שנשרף מבקבוק תבערה בבית חנינא, אוגוסטצילום: אמיל סלמן

לפני חודש חידד צה"ל את ההנחיות לפתיחה באש לחיילים המשרתים בגדה המערבית ואמר כי אין לירות על חשודים פלסטינים, אם לא נשקפת מהם סכנת חיים מיידית. מדובר ברענון של ההוראות הקיימות לפתיחה באש בעקבות גל ההתקפות והפיגועים לאחר הרצח בדומא. קצין בצבא ציין כי בהתאם להוראות הקיימות היום, אם מחבל השליך בקבוק תבערה וברח, אין לבצע ירי על מנת להורגו - כל עוד אין סכנה שנשקפת לכוחות מאותו אדם. על הכוח, הסביר הקצין, לבצע נוהל מעצר חשוד שיסתיים בירי באוויר.

על רקע התגברות האירועים הביטחוניים וידויי האבנים ובקבוקי תבערה באזור ירושלים, אושר בחודש יולי החוק להחמרת הענישה על מיידי אבנים. כמו כן החליטה החודש עיריית ירושלים, בשיתוף עם משרד החינוך, על מימון יום לימודים ארוך לבנים בכל בתי הספר העל־יסודיים במזרח ירושלים.

בחודש יולי נפצע באורח קשה פלסטיני מירי לעברו לאחר שהשליך בקבוק תבערה אל עמדת צה"ל ליד רמאללה. לפני חודשיים ירה למוות מפקד חטיבת בנימין, אלוף משנה ישראל שומר, בתושב מחנה הפליטים קלנדייה מוחמד האני אלכסבה סמוך לכפר א-ראם. על פי הדיווח הצבאי, המח"ט נרגם באבנים ובסלעים על ידי שלושה פלסטינים, יצא מהג'יפ, ופתח באש. סרטון אבטחה שמתעד את האירוע מראה כי הירי בוצע לאחר שהפלסטיני כבר נמלט מאזור התקרית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ