שייטת 13 ערכה תרגיל שדימה השתלטות על אסדת גז

בצה"ל חוששים מפני ירי טילי חוף-ים שיגרום לפגיעה פיזית משמעותית במבנה אסדות הקידוח ונערכים לקלוט סוללות טילי "ברק 8" המתאימים ליירוט בטווח של כשבעים קילומטרים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפקד חיל הים האלוף רם רוטנברג ליד אסדת הקידוח תמר, היוםצילום: תומר אפלבאום

בתרגיל, שנערך לפני כחודש, התאמנו לוחמי שייטת 13 על האפשרות שחמושים יגיעו עם כלי שיט צוללים אל מתחת לאסדת קידוח גז, וישתלטו עליה - כך נמסר היום (רביעי) בסיור שערך חיל הים לתא הכתבים הצבאיים באזור אסדות הקידוח. לפי התרחיש שעל פיו אומנו הכוחות, אותם חמושים יקחו כבני ערובה את אנשי הבקרה של האסדה. באימון של לוחמי השייטת, הם נדרשו להגיע אל האסדה, לטפס עליה ולהשתלט עליה מחדש. על הכוחות היה, בין היתר, להתמודד עם הגבלה על הפעלת אש לכיוון האסדה בשל סכנת התלקחות הגז. לדברי קצין בחיל הים, אם התרחיש יתממש, "הצד השני שיעלה על האסדה זה לא מחבל עם כאפיה - זה מישהו שמבין שמדובר בנכס אסטרטגי למדינת ישראל".

עד להגעתן של הספינות הגרמניות, שתפקידן יהיה להגן על אסדות הקידוח בשנת 2019, סטי"לים של חיל הים עורכים סיורים בקרבת האסדות. לעתים מוצבת ספינת טילים קבועה בקרבת האסדה, מחשש שזו תהווה מטרה מרכזית. החשש המרכזי של אנשי חיל הים הוא מפני ירי טילי חוף-ים לעבר אסדות הקידוח - בעיקר יאחונט. ירי שכזה יביא לפגיעה פיזית משמעותית במבנה האסדה. אך לטענת הקצין, גם רקטה שתפגע באסדה או בקרבתה, עלולה להביא לנזק, אף על פי שיהיה מדובר ב"פגיעה תודעתית" כדבריו. במהלך "צוק איתן" נורו רקטות לכיוון נמל אשדוד. לדברי הקצין, אותן רקטות נפלו במרחק של קילומטרים מהאסדות, ולא היוו סיכון עבורן. 

תרגיל שייטת 13 באסדת גז לפני כחודשקרדיט: דובר צה"ל

לכן הוחלט להתאים את סוללות הטילים "ברק" המותקנות על גבי הספינות, כך שיוכלו לפגוע ברקטות אם ישוגרו לכיוון האסדות. בהמשך, נערכים בצה"ל לקלוט את סוללות "ברק 8", המתאימות ליירוט בטווח של כשבעים קילומטרים. "ברק 8" נמצא עדיין בסדרת ניסויים ובמערכת הביטחון מקווים לערוך ניסוי יירוט בחודשים הקרובים, כדי לקלוט את המערכת. כיום, מותקן המכ"ם של "ברק 8" על גבי ספינת אח"י לה"ב, ולו יכולת משופרת בגילוי כלי שיט וכלי טיס.

בהתאם להחלטת הממשלה משנת 2013, צה"ל וחיל הים הם שאחראים על ההגנה המרחבית על אסדות הקידוח. על גבי האסדות עצמן מוצבים צוותי אבטחה מקומיים - חיילים משוחררים בוגרי יחידות קרביות כמו שייטת 13 וסיירת מטכ"ל. מלבד זאת, צה"ל התקין מכ"מים על גבי האסדות וחיל הים הוא שאחראי להנחייתם המקצועית של צוותי האבטחה. בעולם, מספר קצין נוסף בחיל הים, עיקר החששות של מפעילי האסדות הוא מפני השתלטות של גורמים פליליים או פיראטים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ