בכירים בירושלים: רוב מוצק בציבור האמריקאי ובקונגרס נגד הסכם הגרעין

למרות הצלחת אובמה להבטיח את אישור ההסכם, נתניהו צפוי להמשיך עם הקמפיין נגדו ולטעון כעת כי לא תהיה לו לגיטימציה ציבורית; קרי: אם איראן תפר את ההסכם היא תתחרט על כך

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הצלחתו של נשיא ארה"ב ברק אובמה הערב (רביעי) להשיג תמיכה מספקת מצד סנאטורים דמוקרטים כדי להעביר את הסכם הגרעין בסנאט, לא צפויה לגרום לראש הממשלה בנימין נתניהו לחדול מהקמפיין שהוא מנהל בארה"ב נגד העסקה. הקו בו החל נתניהו לנקוט כבר הערב הינו שחרף העובדה שההסכם עם איראן יעבור, הדבר יקרה מסיבות טכניות בלבד ולא תהיה לו לגיטימציה ציבורית.

פקידים בכירים בירושלים אמרו כי "רוב מוצק בציבור האמריקאי ובקונגרס" מסכים עם עמדת נתניהו בעניין איראן. הפקידים הבכירים נימקו את המשך מהלכיו של נתניהו נגד ההסכם, ואמרו כי ככל שההתנגדות בארה"ב להסכם עם איראן תהיה גדולה יותר, כך ישתקף הדבר במדיניות האמריקאית כלפי ישראל והאזור בשנים הבאות. 

"ראש הממשלה הבהיר לפני נאומו בקונגרס בחודש מארס שחובתו היא להציג את דאגותיה של ישראל באשר להסכם עם איראן, לעם האמריקאי ולנציגיו", אמרו הפקידים הבכירים. "הברית בין ארה"ב לישראל איתנה, ולראש הממשלה אין ספק ששתי המדינות ימשיכו לעבוד ביחד ולהתמודד עם האתגרים הגדולים מולנו". 

גם בבית הלבן לא מתכוונים להפסיק את הקמפיין לטובת ההסכם. אובמה ואנשיו מעוניינים לנסות לשכנע עוד שבעה סנאטורים דמוקרטים לפחות לתמוך בהסכם. אם יצליחו לעשות זאת, יעמוד מספר התומכים על 41 סנאטורים. במצב כזה ניתן יהיה לבצע הליך "פיליבסטר" בסנאט וכך למנוע הצבעה ולחסוך מאובמה את הצורך להשתמש בסמכות הווטו שלו. 

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, שנאם הערב בנושא, הדגיש כי ההסכם ימנע מאיראן להשיג נשק גרעיני אי-פעם. "הנשיא אובמה ואני סבורים שהעסקה עם איראן תעשה את העבודה", אמר קרי. "העסקה עם איראן תהפוך את ארה"ב, ישראל, מדינות המפרץ והעולם כולו לבטוחים יותר". שר החוץ האמריקאי הוסיף כי הוא לא מסכים עם הביקורת של נתניהו על הסכם הגרעין אך אינו מטיל ספק בכנות דאגותיו.

לדברי שר החוץ האמריקאי לארה"ב תהיה "אפס סובלנות" לנסיונות איראניים לרמות. "אם איראן תפר את ההסכם היא תתחרט על כך", הוא אמר. קרי אף הבהיר כי ממשל אובמה מוכן לעבוד עם הקונגרס על סנקציות חדשות נגד איראן "שיעלו בקנה אחד עם הסכם הגרעין" ויעסקו בפעילותה החתרנית של איראן באזור ובתמיכתה בטרור. 

הסנאטורית הדמוקרטית ברברה מיקולסקי הודיעה היום על תמיכתה בהסכם הגרעין. בעקבות הודעתה, עלה מספר הסנאטורים הדמוקרטים שתומכים בהסכם ל-34 – המספר שהיה נחוץ לנשיא אובמה כדי לשמר את הווטו הנשיאותי בסנאט. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ