מרדכי ואנונו: אם הייתי אשכנזי מהקיבוץ היו מתייחסים אליי אחרת

בראיון שהעניק לחדשות 2, טען מרגל האטום כי המדינה והשב"כ מתנכלים לו בגלל שהוא מזרחי: "הם אומרים ואנונו הוא משכונה ד', מרוקאי, אפשר להחזיר אותו לקופסה"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

מרגל האטום מרדכי ואנונו התראיין אמש (שישי) לחדשות 2, וגולל את סיפור חייו מאז חשף סודות מהקריה למחקר גרעיני בה עבד. בראיון קרא ואנונו למדינה לאפשר לו לעזוב את הארץ וטען כי מתנכלים לו מכיוון שהוא מרוקאי: "אם הייתי אשכנזי מקיבוץ, כמו אהוד אדיב, הייתי מקבל תנאים", אמר.

"הגיע הזמן שייתנו לי ללכת", המשיך ואנונו. "התחתנתי לפני שלושה חודשים עם אשתי מנורבגיה, היא לא יכולה לחיות פה. אני רוצה להתחיל את החיים שלי, אני גמרתי עם כל הסיפור הזה. אמרתי את זה מאה פעמים, אני רוצה שייתנו לי ללכת ולחיות עם אשתי את החיים שלי בחוץ לארץ".

בדבריו טען ואנונו כי ההגבלות שמטילים עליו המדינה והשב"כ נובעות מנקמנות. "זו התעללות לשמה של השב"כ והמוסד", אמר. "הם כבר מענישים אותי מעל ומעבר. מ-2004 ועד היום, זו רק נקמנות מטעמם. למה הנקמנות הזאת? המוניטין של השב"כ נפגע בכל העולם. אני כתבתי כמה פעמים לשר הפנים לבטל את האזרחות שלי. אין לי קשר עם ישראל, אני לא מרגיש ישראלי. אהוד אדיב היה מרגל שהלך לסוריה וניסה לעשות פצצות. היו הרבה מרגלים, כולם נסגרו. רק לואנונו יש סיפור מיוחד".

"אם הייתי אשכנזי מקיבוץ כמו אהוד אדיב הייתי מקבל תנאים", הוסיף ואנונו. לשאלת המראיין אם הסיבה ליחס אליו נובעת מהיותו מזרחי או מרוקאי, השיב ואנונו: "כן בהחלט. הם חשבו הם יביאו את זה - ואנונו מרדכי הוא משכונה ד', מרוקאי, משפחה מרובת ילדים, אפשר להחזיר אותו בחזרה לקופסה".

מאז שחרורו ב-2004, אחרי ריצוי מאסר של 18 שנה, נאסר על ואנונו לצאת מהארץ ולדבר עם זרים ללא אישור. במשך השנים הוארכו הצווים שנה אחר שנה והוגשו נגדם שבע עתירות שנדחו בבג"ץ. בשנה שעברה סירבו שר הפנים והיועץ המשפטי לממשלה לבקשת ואנונו לצאת מישראל לשלושה ימים כדי להשתתף בכינוס בלונדון ולשאת שם דברים. בהחלטתם כתבו השופטים כי החומר החסוי שהוצג בפניהם מלמד שוואנונו "עודנו אוצֵר מידע חסוי והוא לא נסוג מכוונתו להפיץ את המידע". 

בינואר האחרון הודיעה המדינה לוואנונו כי היא מוכנה לאפשר לו לשוחח עם זרים כל עוד מדובר בשיחה לא מתוכננת שתתקיים פעם אחת, ולמשך לא יותר מ-30 דקות. ואנונו הגיב להצעה באמצעות עורך דינו אביגדור פלדמן, שאמר: "לא מדובשכם ולא מעוקצכם. הוא אינו חפץ להיות חלק מהמחזה הגרוטסקי של שיחות מזדמנות חד-פעמיות עם זרים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ