הרצוג קורא לממשלה לקלוט פליטים ממלחמת האזרחים בסוריה

לדברי יו"ר האופוזיציה, על המהלך להתבצע "בנוסף לצעדים ההומניטאריים הנעשים כבר כעת. יהודים לא יכולים להיות אדישים כשמאות אלפי פליטים מתדפקים על חוף מבטחים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, קרא הבוקר (שבת) לממשלה לקלוט פליטים ממלחמת האזרחים בסוריה.

במהלך אירוע שבת תרבות שהתקיים בתל אביב אמר הרצוג כי שוחח אמש עם כמאל לבואני, מנהיג בכיר באופוזיציה הסורית הגולה באירופה. "לאופוזיציה הסורית טענות חמורות כלפי מדינות העולם", אמר הרצוג. "אני קורא לממשלת ישראל לבצע מהלך של קליטת פליטים מהלוחמה בסוריה בנוסף לצעדים ההומניטאריים הנעשים כבר כעת. יהודים לא יכולים להיות אדישים כשמאות אלפי פליטים מתדפקים על חוף מבטחים".

לפנות בוקר הודיעו אוסטריה וגרמניה כי יסכימו לקבל אליהן את אלפי הפליטים מהמזרח התיכון שעוכבו בהונגריה בימים האחרונים. זאת, מטעמים הומניטאריים ובשל רצון לסייע להונגריה. משטרת אוסטריה הודיעה כי כ-4,000 פליטים כבר נכנסו לשטח המדינה במהלך הבוקר וכי המספר צפוי לעלות לכעשרת אלפים עוד היום.

שלשום התייחס הרצוג לצילום בו נראתה גופתו של הפעוט הסורי שנסחפה אל חופי טורקיה, וכתב בדף הפייסבוק שלו כי "שנים שאני מתריע ומזהיר מפני הטבח הנורא שמתחולל בסוריה ומצבם החמור של הפליטים. והעולם שותק. בתקופה האחרונה גם הדרוזים בסוריה נמצאים בסכנה חמורה לאובדן חיים. ועדיין, שקט מחריד. את לקחי ההיסטוריה עמנו מכיר היטב אך אסור לנו להישאר אדישים לסבל בנורא הזה". 

גם ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) קרא למהלך דומה. "נוכח התמונה הקשה של גופת הילד הסורי - גם אנחנו לא יכולים לעמוד מנגד", כתב שלשום בדף הפייסבוק שלו. "אני קורא לראש הממשלה להעניק מקלט ובית למספר מוגבל של פליטים סוריים ובמידה מסוימת לשחזר את החלטתו של ראש הממשלה מנחם בגין ז"ל", כתב שטרן.

במערכת הביטחון הכינו בעבר תוכנית למקרה שבו פליטים סורים יגיעו לגבול עם ישראל בכוונה לבקש מקלט. בצה"ל הבהירו כי במקרה כזה יושארו הפליטים מעבר לגדר אך במובלעות השטח הישראלי. כיום מאפשרת ישראל לפצועים מהלחימה להגיע לגדר כדי לקבל טיפול רפואי, ועד כה טופלו כ-1,700 בני אדם. הצבא אף מעביר סיוע הומניטארי לכפרים הסמוכים לגבול במקרה הצורך.  

קצין בגזרת רמת הגולן שהתייחס בעבר לאפשרות של הגעת פליטים אל הגדר, הבהיר: "אין לנו שום כוונה להיות חלק מהלחימה בסוריה. מי שיגיע למרחב הגבול - נשמע מה הוא רוצה. הסורים צריכים להישאר בסוריה והישראלים בישראל. אנחנו לא מכניסים לישראל אנשים סתם אלא מעניקים סיוע הומניטארי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ