ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, הודיעה היום (שבת) כי האיחוד יחליט בקרוב כיצד לסמן מוצרים מההתנחלויות בגדה המערבית ברשתות שיווק ברחבי היבשת. "אנחנו קרובים לסיים את העבודה בנושא הזה, אבל היא עדיין נמשכת", אמרה מוגריני בתדרוך לתקשורת בסיום ישיבה של שרי החוץ של 28 המדינות החברות באיחוד האירופי שהתקיימה בלוקסמבורג.

שר החוץ של לוקסמבורג ז'אן אסלבורן, שארצו משמשת כנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, אמר במסיבת העיתונאים כי הוא מקווה שעד סוף השנה יפורסמו ההנחיות לסימון המוצרים. "זה לא מהלך אנטי-ישראלי", אמר. "זה כבר קורה כיום בבריטניה וצריך להיות מיושם בשאר המדינות החברות באיחוד האירופי". 

מוגריני אינה ששה לפרסם את ההנחיות לסימון מוצרי ההתנחלויות, אך מתוך האיחוד מופעל עליה לחץ כבד לעשות זאת. במסיבת העיתונאים היא סיפרה שעדכנה את שרי החוץ של המדינות החברות בתהליך הפנימי של גיבוש ההנחיות במוסדות האיחוד האירופי בבריסל והדגישה כי מדובר בהחלטה שהתקבלה לפני כמה שנים, בטרם נכנסה לתפקידה, וכעת היא מיושמת.

בחודש אפריל נחשף ב"הארץ" מכתב ששלחו שרי החוץ של 16 מתוך 28 המדינות החברות באיחוד האירופי ובו ביקשו ממנה לקדם את המהלך לסימון מוצרים שמקורם בהתנחלויות. על המכתב היו חתומים שרי החוץ של אוסטריה, איטליה, אירלנד, בלגיה, בריטניה, דנמרק, הולנד, הונגריה, לוקסמבורג, מלטה, סלובניה, ספרד, פורטוגל, פינלנד, צרפת ושבדיה.

"אנחנו סבורים כי פרסום הנחיות לכל המדינות החברות באיחוד האירופי בנוגע לסימון מוצרים ותוצרת מההתנחלויות בגדה המערבית הינה צעד חשוב לקראת יישום מלא של המדיניות ארוכת השנים של האיחוד האירופי לשימור פתרון שתי המדינות", כתבו אז השרים. "המשך הרחבת ההתנחלויות הבלתי חוקיות בשטחים הפלסטינים הכבושים ובשטחים אחרים שנכבשו על ידי ישראל מאז 1967 מאיימת על הסיכוי להגיע להסכם שלום סופי וצודק".

פרסום ההנחיות לסימון מוצרים מההתנחלויות צפוי לגרור תגובה חריפה מצד ישראל. מוגריני חוששת כי המהלך, אף שכנראה אינו ניתן לעצירה, יפגע ביכולתה לממש את אחד היעדים המרכזיים שהציבה לעצמה - התנעה מחדש של תהליך השלום בין ישראל לבין הפלסטינים.

בחודשים האחרונים, מאז שמינתה את הדיפלומט פרננדו ג'נטיליני לשליח מיוחד של האיחוד האירופי לתהליך השלום, מנסה מוגריני לבחון דרכים לחידוש המשא ומתן. אחד הגופים שאותו מנסה מוגריני להחיות הוא הקוורטט - מסגרת בה חברות ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם. בחודש מארס התקיימה פגישה של שרי החוץ של הקוורטט לראשונה אחרי יותר משנה ובחודשיים האחרונים התקיימו כמה פגישות המשך של דיפלומטים בכירים מחברות הקוורטט בבריסל, בירדן ובמצרים.

ביום שישי הודיעה מוגריני כי בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק בסוף ספטמבר תתקיים פגישה בין שרי החוץ של חברות הקוורטט. לפגישה זאת יוזמנו גם שרי החוץ של מצרים, ירדן וסעודיה והמזכיר הכללי של הליגה הערבית. מוגריני אמרה כי מטרת הפגישה תהיה לדון בדרכים להתנעה מחדש של שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ