מפקד פיקוד דרום: בעזה יכול להיות ריבון אחד - או ישראל, או חמאס

האלוף סמי תורג'מן אמר עוד כי אין ביכולתה של ישראל להתמודד עם בעיות התשתית והרווחה בעזה ללא התערבות בינלאומית. לדבריו, חמאס מפתח עם הזמן מבנה של ארגון צבאי קונבנציונאלי

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן, טען היום (שני) כי אין ביכולתה של ישראל להיות הריבון בעזה ולהתמודד עם הבעיות הפנימיות ברצועה. תורג'מן דיבר בכינוס של המכון למדיניות נגד טרור של המרכז הבינתחומי הרצליה.

מפקד פיקוד דרום אמר בכינוס כי לרצועת עזה יכול להיות ריבון אחד בלבד - ישראל או חמאס, "או שיהיה כאוס שלטוני". הוא הטיל ספק ביכולת הישראלית להתמודד עם הבעיות הפנימיות בתוך הרצועה כגון אחוזי אבטלה גבוהים, השיעור גבוה של ילדים מתחת לגיל 14 ומצוקת תשתיות ואנרגיה. "לבד? זה לא ביכולת שלנו", אמר תורג'מן, כאשר נשאל על ידי העיתונאית טלי ליפקין-שחק בפאנל האם יהיו שלוש מדינות לשני עמים.

תורג'מן הוסיף: "בטווח הזמן הנראה לעין, עדיף שהריבון שם ידאג למובטלים ולבעיות. רצועת עזה זו מטלה כבדה מאוד. כדי להתמודד עם הבעיות שם צריך מאמץ בינלאומי רחב. יש להטיל ספק ביכולת שלנו כמדינת ישראל לטפל בבעיות ברצועת עזה. צריך מאמץ בינלאומי ענק".

מפקד פיקוד הדרום הסביר כי בחמאס יש מחלוקת בין הדרג המדיני לבין הדרג הצבאי, שהתחדדה על רקע הלחימה האחרונה בעזה במסגרת מבצע "צוק איתן". לדברי תורג'מן, מוחמד דף, שישראל ניסתה להתנקש בחייו במהלך המבצע, "משקיע את מרבית המשאבים בתשתית התת-קרקע, ההרס, והמנהרות. דף מסתכל דרך הפריזמה של הצבא, של הפעלת הכוח - הוא רוצה לנצח מלחמות".

לפי תורג'מן, חמאס מפתח מבנה של ארגון צבאי ולא של ארגון גרילה, ומקיים שגרת אימונים ופעילויות צבאיות, כמו סיורים, פטרולים, ועמדות תצפית. "הוא בונה את הכוח והארגון הצבאי, מקיים היגיון של צבא, של התקפה והגנה, ויכולות יבשתיות, ימיות ואוויריות", טען תורג'מן. "אנחנו רואים מבנה צבאי קונבציונאלי, אבל יעדי הפעולה הם של ארגון טרור לכל דבר".

מפקד הפיקוד ציין כי מחד, חמאס תלוי בישראל לחלוטין "בלקיים את הרצועה ואת המשילות שלו", אך מצד שני, הרגיעה והשקט בעוטף עזה "נמצא גם בידיים שלו, מעצם השלטון שלו והריבונות שלו בעזה". חמאס מתמודד כעת גם עם עליית הסלפים ברצועת עזה, ולדברי תורג'מן, הוא מוטרד מהארגונים הסלפים המערערים את שליטתו ואת ריבונותו ברצועה. "היו לא מעט מקרים חריגים של הפעלת כוח של סלפים נגד החמאס, וזה מפר את הרגיעה ומאיים עליה. החמאס מורתע, מרוסן, ומרסן, וזה לא בדיוק האינטרסים שלו", אמר במהלך הכנס. "הוא רואה איך פעילים מהחמאס עוברים לארגונים הסלפים, ומבחינתו זה איום רעיוני - אבל גם איום על היכולות לשמור ולשלוט על הסדר. לכן אנחנו רואים את החמאס מפעיל את כל היכולות שלו - מודיעיניות פנימה כלפי הארגונים, הוא נוקט בפעילות מנע ובמעצרים כדי לדכא את ההתעוררות הסלפית הזו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ