גורם צבאי בכיר: התקרית בנבי סאלח היתה טעות, לא צריך לשים עליה את הכבוד הלאומי

קצין בפיקוד מרכז שיבח את החייל על התנהלותו כאשר נשים פלסטיניות מנעו ממנו לבצע מעצר: "הוא לא היה צריך לפעול לבדו, זו טעות של מפקדיו"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשים פלסטיניות מונעות מחייל לבצע מעצר של בן 12 שיידה אבנים, לפני כשבוע וחצי בנבי סאלח
חיים לוינסון

גורם צבאי בכיר בפיקוד מרכז התייחס בצהריים (שלישי) לתקרית בנבי סאלח שבה הצליחו נשים פלסטיניות למנוע מחייל לעצור בן 12 שיידה אבנים ואמר כי זו היתה טעות טקטית. ביחס לסערה שחולל המקרה ציין כי "צריך לשתות כוס מים ולא לשים את הכבוד הלאומי על אירוע אחד".

בשיחה עם כתבים אמר היום הגורם כי כוח אגוז שהיה במקום עשה טעות. לדבריו, "בשום מקום חייל לא צריך לפעול לבד, זו טעות של המפקדים שלו. המעשה הצבאי היה לקוי. כשהם החליטו שהם רצו לתפוס אותו היה צריך לשלוח חייל נוסף, זה היה משנה את כל האירוע".

הקצין ציין לטובה את התנהלותו של החייל במקרה, שאירע לפני כשבוע וחצי. "היתה לו לגיטימציה לירות אם הוא חש סכנת חיים והוא העדיף שלא לעשות כך", אמר הקצין, "הוא ראוי לשבח על כך". 

בנוגע להצתת הבית בכפר דומא ביולי האחרון אמר הקצין כי הוא מנוע מלהתייחס לפרטי החקירה אך ציין כי "אנו יודעים שזה אירוע טרור חד משמעית. כדאי שלא נתחיל לספר לעצמנו סיפורים". 

לפי גרסת הצבא לאירוע, כוח צה"ל זיהה בהפגנה בנבי סאלח מיידה אבנים וחייל נשלח לעוצרו, משום שלא היה ברור שזה קטין. כאשר ביקש החייל לעצור את הקטין התקהלו סביבו כמה נשים בניסיון למנוע זאת ממנו. הקצין האחראי הבחין בעימות והחליט לשחרר את הקטין. 

פעילים שהיו בהפגנה ציינו כי בעת המעצר נהג החייל באלימות כלפי הילד, בן 12, אשר מגובס בידו. לדברי יהונתן פולק, עובד "הארץ" שנכח בהפגנה, הילד לא יידה אבנים והכוח הצבאי, ששהה במבנה נטוש לפני שהגיח לעצור את הילד, יכול היה להבחין כי הוא קטין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ