אובמה השיג גוש חוסם שיאפשר את אישור הסכם הגרעין בלי צורך בווטו

הנשיא האמריקאי הצליח הערב להשיג את תמיכתם של 41 סנאטורים דמוקרטים. תמיכתם יכולה לאפשר הליך פיליבסטר בסנאט שימנע הצבעה על ההחלטה לדחיית ההסכם, שיוזמים הרפובליקאים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אובמה בבית הלבן, אתמולצילום: רויטרס

ניצחון גדול לנשיא ארה"ב ברק אובמה במאבק הפוליטי על אישור הסכם הגרעין עם איראן בקונגרס האמריקאי. אובמה הצליח להשיג הערב (שלישי) את תמיכתם של 41 סנאטורים דמוקרטים בעסקה עם איראן, דבר שיאפשר ביצוע הליך "פיליבסטר" בסנאט וכך למנוע הצבעה על החלטה לדחיית ההסכם שאותה יוזמים הרפובליקאים.

אובמה השיג את "הגוש החוסם" של 41 התומכים לאחר שהסנאטורים ריצ'רד בלומנטל, רון וויידן וגארי פיטרס הודיעו כי הם תומכים בהסכם. השלושה ציינו בהודעות נפרדות כי למרות שלא מדובר בהסכם מושלם, הוא עדיין האפשרות הטובה ביותר.

"ההסכם הזה הוא פחות טוב ממה שדמיינתי שיהיה אבל החלטתי שכל שאר האלטרנטיבות מסוכנות יותר", הדגיש הסנאטור ויידן בהודעה שפרסם. בלומנטל מצידו הוסיף כי "למרות שזה לא ההסכם לו ציפיתי, זה טוב יותר מאשר לא להשיג עסקה בכלל". פיטרס הוסיף כי "למרות שאני מודאג מאוד מההסכם השתכנעתי שאין אלטרנטיבה טובה יותר".

אובמה עשוי להגדיל את מספר התומכים ל-42 אם הסנאטורית הדמוקרטית ממדינת וושינגטון מאריה קנטוול תודיע גם כן על תמיכתה. במקביל, הסנאטור הדמוקרטי ג'ו מנצ'ין הודיע כי הוא מתנגד להסכם ומצטרף לשלושה סנאטורים דמוקרטים אחרים שהודיעו עד היום על התנגדותם.

בבית הלבן מקווים כי כל 41 הסנאטורים שתומכים בהסכם יתמכו גם בהכרזה על הליך פיליבסטר שימנע את ההצבעה בסנאט, ייתר את השימוש של הנשיא בסמכות הווטו שלו על חקיקה ולא יאפשר לרפובליקאים להכניס לספר החוקים האמריקאי חוק שקובע כי הסכם הגרעין נדחה על ידי הקונגרס.

בשלב זה עדיין לא אם כל 41 התומכים בהסכם גם יתמכו בפיליבסטר. הסנאטור הדמוקרטי כריס קונס כבר רמז כי למרות תמיכתו בהסכם הוא היה רוצה לקיים הצבעה בנושא בסנאט. עם זאת, גם אם קונס לא יתמוך בפיליבסטר, יוכל אובמה להתבסס על קולה של קנטוול אם זו תודיע על תמיכה בהסכם כפי שמסתמן.

דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט אמר בתדרוך היומי לכתבים כי אובמה מודה ל-41 סנאטורים שהודיעו על תמיכתם בהסכם עם איראן ומקווה שאלה יבצעו את הצעדים הדרושים כדי לוודא שהקונגרס לא יסכל את העסקה.

העובדה שאובמה השיג תמיכה של 41 סנאטורים היא מכה נוספת למאמציהם של הרפובליקאים, השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר לסכל את הסכם הגרעין. למרות מאמצי שתדלנות ולחצים פוליטיים כבדים רק 10 אחוזים מהסנאטורים הדמוקרטים התנגדו להסכם הגרעין ורק שניים מתוך 10 הסנאטורים היהודים התנגדו לעסקה עם איראן.

תהליך ההצבעה על הסכם הגרעין בסנאט ובבית הנבחרים צריך להסתיים עד ה-17 בספטמבר. אם בסופו של דבר תתקיים הצבעה בסנאט היא עשויה להתרחש כבר ביום חמישי. הרפובליקאים מצידם מעוניינים לקיים את ההצבעה ביום שישי ה-11 בספטמבר ולהשתמש בתאריך הרגיש הזה כדי להפעיל לחץ פוליטי וציבורי על המחוקקים הדמוקרטים.

בישראל תקפו בכירי האופוזיציה את נתניהו. ח"כ ציפי לבני מהמחנה הציוני אמרה כי לאור העובדה שאובמה השיג גוש חוסם על נתניהו לפעול באופן מיידי להקטנת הנזק שגרם מול ארה"ב. "במקום לשווק בפייסבוק כישלון ביטחוני דרמטי כהצלחה - יש לפעול עתה לצמצום הנזק שנגרם, לתקן את הברית עם ארה״ב ולהתארגן אזורית כדי להתמודד עם האיום החדש שנוצר בכהונתו", אמרה לבני. 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר מצידו כי העובדה שהסכם הגרעין זכה לתמיכה כזו מצד הסנאטורים הדמוקרטים היא ראיה לכישלונו של נתניהו. "כל התיאוריות של נתניהו התרסקו", אמר לפיד. "נראה שנתניהו פשוט טעה לכל אורך הדרך".

פקידים בכירים בירושלים דחו  את הביקורת מצד האופוזיציה. לדבריהם, למרות שהנשיא אובמה הצליח לגייס 41 סנאטורים דמוקרטים שתומכים בהסכם הגרעין, עדיין רוב חברי הסנאט, רוב חברי בית הנבחרים ורוב הציבור האמריקאי מתנגדים להסכם עם איראן.

הפקידים הבכירים טענו עוד כי המאבק שניהל נתניהו נגד ההסכם הביא לכך שרבים בארה"ב סבורים שביום שאחרי יש להגביר את הסיוע לישראל. "ישנה תמיכה גדולה בעמדת ישראל הן בדעת הקהל האמריקאית והן בקונגרס", אמרו הפקידים הבכירים. "התודעה שהתקבעה בציבור האמריקאי: ישראל היא בעלת הברית, איראן היא אויב שמפיץ טרור. אפילו התומכים בהסכם בארה"ב אומרים שצריך לחזק עוד יותר את הקשר והברית עם ישראל". 

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי שוחח בשבת בטלפון עם נתניהו והדגיש בפניו את מחויבותה של ארה"ב לביטחון ישראל ולהמשך מערכת היחסים הביטחונית והצבאית. דובר משרד החוץ בוושינגטון ג'ון קירבי אמר כי קרי ונתניהו הסכימו כי יש להמשיך ולפעול נגד הפעולות האיראניות לערעור היציבות באזור. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ