משרד החוץ האמריקאי הכניס את סמיר קונטאר ומוחמד דף לרשימת הטרור

לרשימה צורפו עוד שני בכירים בחמאס. משמעות ההחלטה היא הטלת איסור על כל אזרח אמריקאי לבצע עסקאות כספיות עם הארבעה, והקפאת נכסים בבעלותם בשטח ארה"ב

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קונטאר בקברו של עימאד מורניה בביירות, ב-2008צילום: אי־פי

משרד החוץ האמריקאי הודיע הערב (שלישי) כי הכניס את איש החיזבאללה סמיר קונטאר וכן שלושה בכירים בחמאס ובראשם מוחמד דף לרשימת הטרור של ארה"ב. משמעות ההחלטה היא הטלת איסור על כל אזרח אמריקאי לבצע עסקאות כספיות או מסחריות עם הארבעה או מטעמם. סנקציה נוספת היא הקפאת כל נכס שבבעלותם ושנמצא בשטח ארה"ב, שעובר בשטח ארה"ב או שנמצא תחת שליטתם של אזרחים אמריקאים.

בשנת 1979 היה קונטאר חלק מחוליית מחבלים שביצעה פיגוע בנהריה במהלכו נרצחו בני משפחת הרן. קונטאר היה כלוא בישראל קרוב ל-30 שנה ושוחרר ב-2008 כחלק מהעסקה עם חיזבאללה במסגרתה הוחזרו לישראל גופותיהם של החיילים אודי גולדווסר ואלדד רגב.

בהודעת משרד החוץ האמריקאי נמסר כי בשנים האחרונות הצטרף קונטאר לחיזבאללה והפך לדובר מטעם הארגון. בנוסף, נאמר בהודעה, קונטאר ממלא תפקיד מבצעי מטעם חיזבאללה בבניית תשתית פיגועים נגד ישראל ברמת הגולן, בסיוע של איראן וסוריה.

בנוסף לקונטאר הוכנסו לרשימת הטרור שלושה בכירים בזרוע הצבאית של חמאס ובראשם מפקד גדודי עז א-דין אל-קסאם מוחמד דף. בהודעת משרד החוץ האמריקאי נמסר כי דף עמד מאחורי פיגועי התאבדות נגד ישראל וחטיפת חיילים ישראלים ומאז 2014 היה אחראי על גיבוש תוכניות המלחמה של חמאס נגד ישראל.

לצד דף הוכנס לרשימת הטרור גם יחיא סינוואר, ממייסדי הזרוע הצבאית של חמאס, ששוחרר מהכלא הישראלי בעסקת שליט וחזר לפעילות צבאית בארגון. כמו כן הוכנס לרשימה רווחי מוסטפא, גם הוא ממייסדי הזרוע הצבאית של חמאס ששוחרר בעסקת שליט. בהודעת משרד החוץ האמריקאי נמסר כי מוסטפא קרא ב-2015 לחטיפת חיילים ישראלים נוספים כדי לשחרר אסירי חמאס מהכלא. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ