הפרקליטות תבקש מעצר עד תום ההליכים נגד מיידי אבנים

פרקליט המדינה שי ניצן אימץ רשמית מדיניות שננקטת בפרקליטות מחוז ירושלים. עוד הנחה ניצן את אנשיו לשקול לבקש עונש מאסר גם במקרים בהם נמנעו עד כה מלעשות זאת

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

פרקליט המדינה שי ניצן פרסם היום (רביעי) הוראות חדשות לאכיפת החוק נגד יידוי אבנים, ובראשן ההנחיה להגיש בקשה למעצר עד תום ההליכים כמעט בכל מקרה שבו מוגש כתב אישום על יידוי אבנים. בכך אימץ ניצן באופן רשמי והחיל בכל הארץ מדיניות שננקטת בפרקליטות מחוז ירושלים בשנה האחרונה, ולפיה בכל מקרה שבו מוגש כתב אישום נגד מיידי אבנים, שניתן להגישו גם נגד ילדים החל מגיל 12, תוגש גם בקשה למעצר עד תום ההליכים.

"תופעת יידוי האבנים מתאפיינת ביצירתו של סיכון מוחשי לפגיעה בגוף וברכוש", כתב ניצן, "לעתים קרובות מבוצעת העבירה על רקע תפיסות אידיאולוגיות, ועשויה להוות שלב ראשון בדרך לפעילות חבלנית חמורה יותר". לכן, לדבריו, יש להחמיר במדיניות המעצרים. 

עם זאת מפריד ניצן בין שתי רמות של עבירות: בעבירות המסכנות חיים, כמו השלכת אבנים לעבר כלי רכב בתנועה, יש להגיש בקשת מעצר עד תום ההליכים כמעט בכל המקרים; בעבירות חמורות פחות, כיידוי אבנים לעבר כוח משטרה ממוגן בעת הפגנה ממוגן, יינתן משקל לגורמים אחרים לפני ההחלטה אם להגיש בקשת מעצר עד תום ההליכים. 

השיקול החשוב ביותר נוגע לנסיבות העבירה — אם נעשה שימוש בקלע, אם יודו מספר אבנים, אם מדובר אירוע ספונטני או מתוכנן — ולאחר מכן ניתן לשקול את גילו של הנאשם.

בכל הנוגע לענישה מפרט הנוהל החדש את הוראות החוק שעבר לאחרונה. על פי החוק, מוגדרות שתי מדרגות ענישה חדשות למיידי אבנים על כלי תחבורה. הראשונה, עד עשר שנות מאסר, למי שיידה אבן או חפץ באופן שעלול לסכן את הרכב או את מי שסמוך לו, אך לא בנסיבות שגורמות סכנה של ממש לרכב או לנוסעיו. ענישה זו תקפה, למשל, לגבי מיידי האבנים על הרכבת הקלה בירושלים, שחלונותיה ממוגנים. המדרגה השנייה והחמורה יותר, שיכולה להגיע ל–20 שנות מאסר, נוגעת למי שיידה אבן כדי לפגוע ויכול היה להעריך בסבירות גבוהה כי אנשים ייפגעו ממעשיו.

בהנחיית הפרקליט ניצן מודגש כי בתקופות של מתיחות מוגברת יש להחמיר את מדיניות המעצרים והענישה, משום שאז "עולה רמת המסוכנות של מבצעי העבירה". כך מנחה הנוהל "לשקול לבקש מאסר מאחורי סורג ובריח וקנס אף במקומות שבהם ככלל לא נבקש עונשים אלה ולבקש מאסרים לתקופות ארוכות יותר מאלה שמתבקשות בדרך כלל". עם זאת מבהיר הנוהל כי מדיניות המעצרים אינה יכולה להיות מושפעת משיקול הרתעתי, "אלא, שהמצב בשטח הוא אחד הפרמטרים להערכת מסוכנות, שהרי מסוכנות אינה נבחנת בחלל ריק, אלא על רקע של מציאות נתונה... לא דומה נטילת סיכון מסוים במצב רגיעה לנטילת סיכון במצב בו השטח תוסס".

ההנחיה נכתבה בסיועה של פרקליטת מחוז ירושלים (פלילי), נורית ליטמן. במחוז זה לבדו הוגשו בשנה האחרונה מאות כתבי אישום על התפרעויות ויידויי אבנים, רבים מהם נגד קטינים, וכבר מיושמת בו מדיניות להחמרה בבקשות המעצר ובענישה. לטענת סנגורים וגורמי רווחה, המעצר הארוך הרסני לסיכויי השיקום של הקטינים ועשוי אף להביא להודאות ולהרשעות שלהם במעשים שלא ביצעו. "המדיניות הזו גורמת לעיוות דין", טוענת עו"ד נסרין עליאן מהאגודה לזכויות האזרח, "אם נאשם רוצה לנהל תיק כדי להוכיח את חפותו, הוא יישאר בכלא יותר זמן מאשר אם יחתום על עסקה, ולכן גם הסנגורים ממליצים להם הסגור עסקה ולהודות. זה נוגד לחלוטין את רוח חוק הנוער, שבנוי על שיקום נוער עבריין והשבתו לחברה ולא על הענשה והרתעה".

בשבוע שעבר הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו על מדיניות של "אפס סובלנות ליידוי אבנים ואפס סובלנות לטרור". על פי נתוני המשטרה, בשנה וחצי האחרונות חלה עלייה של עשרות אחוזים באירועי יידוי אבנים.

היום האריך בית משפט השלום בירושלים ב–12 שעות את מעצרם של שני ילדים בני 12, לאחר שהעבירו את הלילה במעצר, בחשד שיידו אבנים לעבר כלי רכב. השניים, תושבי עיסאוויה, נתפסו עם ילד שלישי ששוחרר לאחר שהתברר שהוא בן 11 ומתחת לגיל האחריות הפלילית. לטענת המשטרה השלושה נתפסו כשאבנים בידיהם, לאחר שכבר הספיקו ליידות אבנים לעבר כלי רכב שנסעו בכביש ירושלים־מעלה אדומים. השופט ירון מינטקביץ נעתר לבקשת המשטרה להאריך את מעצרם כדי להשלים את החקירה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ