מקור ביטחוני: מאות לוחמים איראנים הוצבו בסוריה כדי לסייע לאסד

לפי הגורם, כוח של משמרות המהפכה הגיע בימים האחרונים בעיקר כדי לסייע לחיזבאללה באזור זבדאני שבדרום מערב סוריה. בישראל מעריכים שהמהלך נעשה בתיאום עם רוסיה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

כוח של מאות לוחמים מטעם משמרות המהפכה האיראניים הוצב בסוריה כדי לסייע לכוחותיו של הנשיא אסד, כך טוען היום (חמישי) מקור במערכת הביטחון.

לדבריו, הכוח הלוחם האיראני הגיע לסוריה בימים האחרונים, בעיקר כדי לסייע בלחימה של חיזבאללה באזור זבדאני שבדרום מערב סוריה. במערכת הביטחן מציינים כי אסד שולט על כרבע משטח סוריה, בעיקר באזור המכונה "סוריה הקטנה" או "עלאוויסטן" - לטקיה, נמל טרטוס ורצועת החוף באזור.

דמשק מאוימת הן על ידי המדינה האיסלאמית (דאעש) והן על ידי כוחות המורדים. בישראל מציינים כי גם בנקודה האחרונה ברמת הגולן שבשליטת המשטר הסורי, באזור חאן ארנבה ואל-חאדר, המורדים מרחיבים את שליטתם, ומהלך זה מאיים על המובלעת האחרונה של אסד בקו הגבול הישראלי.

בישראל מעריכים כי הצבת הכוח האיראני נעשתה בתיאום רוסי-איראני, וייתכן שאף נקבעה בפגישה בין קאסם סולימאני, מפקד כוח "קודס" במשמרות המהפכה, לבין הנשיא הרוסי, ולדימיר פוטין לפני כחודש.

סגן שר החוץ של איראן ועמיתו הסורי במסיבת עיתונאים בדמשק לפני שבועצילום: רויטרס

הופעתם של כוחות איראנים בסוריה איננה חדשה. כוחות של הבסיג' (מליציות מתנדבות הפועלות תחת פיקוד משמרות המהפכה), פועלות בסוריה לפחות שנתיים, אם כי בהיקפים נמוכים יותר. באוגוסט דווח ב"הארץ" על ריכוז כוחות איראנים בעיר בלודאן שליד זבדאני, שממנה הם מנהלים יחד עם כוחות חיזבאללה התקפות ישירות על העיר זבדאני.

מלבד הכוח האיראני, שהצבתו דווחה על ידי המקור הישראלי, בסוריה פועלים גם כוחות רוסים. במוסקבה אישרו אתמול את הדיווחים על כך שמומחים מצבא רוסיה נמצאים בסוריה. גם בישראל סבורים כי בשלב זה, זו בעיקר נוכחות רוסית מוגבלת של יועצים, לצד כוח אבטחה, אך אלו נערכים לקלוט מטוסי קרב או מסוקי קרב, במטרה עתידית להפעיל שדה תעופה צבאי סמוך ללטקיה.

אך בעוד במוסקבה טוענים כי הם מסייעים לדמשק ללחום בחמושים איסלאמיסטים, שר הביטחון, משה יעלון, טוען כי הנוכחות הרוסית נועדה להגן על משטרו של אסד. "יש איום על המובלעת בלטקיה ובטרטוס, וזה האינטרס הרוסי שמביא לנוכחות שלהם. הם רוצים להגן על המשטר (של אסד) ולהשתתף בלחימה נגד דאעש", אמר היום יעלון בשיחה עם כתבים צבאיים. "האם הנוכחות הרוסית תשנה המאזן בסוריה? קשה לנו לראות את זה. זה כנראה יאריך את הלחימה, כי דאעש לא מוותר, ולהערכתנו הלחימה והקזת הדם תימשך, עם כל הטרגדיה האנושית שעוברת על הסורים", הוסיף.

באופוזיציה הסורית הגיבו היום לדיווחים על כניסת כוחות רוסים ואיראנים לסוריה, ואמרו כי בכוונתם "להפוך את סוריה לבית קברות גדול עבור אותם כוחות". דובר צבא סוריה החופשי, קולונל מוסטפא פרחאת, קרא למדינות המפרץ הפרסי ולטורקיה להתערב ו"להעמיד את רוסיה במקומה", כהגדרתו.

זירת נפילת טיל בלטקיה, בחודש שעבר צילום: אי־פי

ביומיים האחרונים השתלטו המורדים וג'בהת א-נוסרה על שדה התעופה הצבאי אבו אדוהור במחוז אידלב. שדה התעופה שימש עד כה את כוחות משטר אסד, והיה במצור במהלך השנתיים האחרונות. לפי המוקד הסורי לזכויות אדם, יותר מ-56 חיילים וקצינים נהרגו ועשרות נלקחו בשבי. חיילים וקצינים רבים – ביניהם מפקד הבסיס – לא אותרו. לא ידוע אם ברחו, הסתתרו או נלקחו בשבי על ידי אחד הפלגים. השתלטות המורדים על שדה התעופה מגבירה את אחיזת המורדים במחוז אידלב, ומקרבת אותם לכיוון רצועת החוף, מעוזו של אסד.

ביוני דווח ב"הארץ" כי להערכת המודיעין הישראלי, חרף שורת מפלות שספג המשטר הסורי בחודשים הקודמים, רוסיה ואיראן נחושות לפעול כדי להבטיח את הישרדותו. על פי אותה הערכה, שתי המדינות החליטו להעביר לנשיא אסד אמצעי לחימה נוספים ולהעמיד לרשותו מודיעין, כחלק ממאבקו בארגוני המורדים הרבים הפועלים להפלת שלטונו.

שתי המדינות פעלו לרוב בנפרד, אולם מאז חתימת הסכם הגרעין בווינה בין איראן לשש המעצמות בתחילת יולי, מתרבים הסימנים כי בין מוסקבה לטהראן נפתחו ערוצי תיאום חדשים. לפני כחודש דווח על ביקורו במוסקבה של הגנרל סולימאני, מפקד האחראי על הסיוע האיראני למשטר אסד, לחיזבאללה ולשורת ארגוני טרור וגרילה הפועלים במזרח התיכון. אפשר לשער כי היה זה חלק ממאמץ התיאום החדש בין שתי המדינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ