יעלון: המעצרים המינהליים ליהודים נועדו למנוע את הפיגוע הבא

אחרי פרסום דבריו בכנס סגור, לפיהם במערכת הביטחון יודעים מי אחראי להצתה בדומא, אמר שר הביטחון: "אנחנו מעריכים שאנחנו יודעים מי ביצע את הפיגוע, אך הקושי להעמיד לדין מוכר"

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שר הבטחון בוגי יעלון עם הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, אתמולצילום: דוברות שר הביטחון

השימוש בצווי מעצר מינהליים נגד פעילי ימין נועד "למנוע את הפיגוע הבא" - כך אמר היום (חמישי) שר הביטחון משה יעלון בשיחה עם כתבים צבאיים. יעלון התייחס לדבריו שפורסמו אתמול ב"הארץ" ולפיהם במערכת הביטחון יודעים מי אחראי להצתת בית משפחת דוואבשה בדומא, אך נמנעים מהעמדתו לדין כדי שלא לחשוף מקורות מודיעיניים בבית המשפט.

לדברי יעלון, במערכת הביטחון "מעריכים שאנחנו יודעים מי ביצע את הפיגוע, אך הקושי להעמיד לדין מוכר. אני מקווה שנצליח להגיע לראיות, כדי להביא לדין את מבצע הפיגוע הנתעב הזה". יעלון הדגיש כי מבצעי הפיגוע הם חלק מקבוצה קיצונית יהודית, שחותרת "להדליק את השטח" באמצעות פגיעה בנפש.

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) פנתה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בדרישה לבחון את דברי יעלון. "פיגוע טרור שסופו ברצח של שלוש נפשות לא יכול שיסתיים בלא העמדה לדין", כתבה רוזין לווינשטיין והוסיפה, "ישראל מפעילה מערך מודיעיני מהמתקדמים בעולם, על כן ההסבר אינו מתקבל על הדעת". רוזין הוסיפה כי על יעלון להסביר את דבריו, ואם הם אכן נכונים "יש למצות את הדין עם האחראים לרצח באופן מיידי".

יו"ר מרצ זהבה גלאון טענה כי "דבריו של יעלון משקפים כישלון מבצעי, משפטי ומוסרי". לדבריה, "מצב שבו הרשויות מוותרות מראש על מיצוי הדין עם טרוריסטים רוצחי ילדים הוא בלתי נסבל במדינת חוק מתוקנת. מעצר מינהלי אינו מאפשר מיצוי הדין והטלת העונש היחיד ההולם את המעשים הנפשעים - מאסר עולם". גלאון הוסיפה כי "יעלון מתחבא מאחורי אמתלות ביטחוניות כדי להסתיר את המחדל המבצעי החמור ואת אזלת ידה של מערכת הביטחון נוכח ההסלמה בטרור היהודי. קשה להשתחרר מהתחושה שלא היה מעז לפעול ולהתבטא כך לו הנרצחים היו יהודים".

בהצתת בית משפחת דוואבשה בדומא נספה התינוק עלי דוואבשה, בן שנה וחצי. מאוחר יותר מת מפצעיו גם אביו, סעד, והשבוע מתה גם אם המשפחה, ריהאם. בבית החולים תל השומר מאושפז אחמד דוואבשה, בן ארבע, שנפגע קשות בשריפה.

בעקבות הפיגוע אישר הקבינט המדיני-ביטחוני, לבקשת יעלון, לקדם שימוש במעצרים מינהליים נגד חשודים יהודים בטרור. כיום מצויים במעצר מינהלי שלושה פעילי ימין: מאיר אטינגר, שלפי השב"כ עמד בראש התארגנות שביקשה להביא להחלפת המשטר בישראל באמצעים אלימים, מרדכי מאייר ואביתר סלונים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ