נכשל הניסיון הרפובליקאי להפיל את הסכם הגרעין עם איראן

הרפובליקאים לא הצליחו למנוע את הליך הפיליבסטר בסנאט. המשמעות: הנשיא אובמה לא יצטרך להפעיל את זכות הווטו שלו כדי לאשר את ההסכם

חמי שלו
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב ברק אובמה בפגישה בבית הלבן, היוםצילום: אי־פי

המאמצים לבלום בקונגרס את הסכם הגרעין עם איראן קרסו היום (חמישי) אחרי שהרפובליקאים כשלו בניסיונם להביא לסיום הפיליבסטר עליו הכריזו הדמוקרטים. המשמעות היא שאם לא יחול שינוי, ההצעה לפסול את ההסכם לא תוכל לעלות להצבעה והנשיא אובמה לא יצטרך להטיל עליה ווטו.

כל 42 הסנטורים הדמוקרטים שהודיעו על תמיכתם בהסכם הצביעו נגד ההצעה לסיים את הפיליבסטר ובכך מנעו מהרפובליקאים מהשגת הרוב של 60 הנדרש. מנהיג הרפובליקאים בסנט מיטש מקונל הודיע אמנם כי יעשה ניסיון להצבעה חוזרת בשבוע הבא, אך משקיפים בוושינגטון סבורים שמדובר בתכסיס השהיה שלא ישנה את המצב.

ההצבעה מהווה ניצחון פוליטי מוחץ עבור הנשיא, שהצליח לגייס יותר תומכים דמוקרטים משהיה צפוי. אובמה חסך לעצמו בכך את הצורך להטיל ווטו ואת ההצבעה שהיתה אמורה להיערך מאוחר יותר כדי לקיימו. באותה המידה, התוצאה, גם אם היא זמנית, תיתפס ככישלון חמור ללובי הפרו-ישראלי אייפא״ק.

אחת הסיבות לקריסת המאמץ לפסול את ההסכם היא האנדרלמוסיה שהשתררה במקביל בבית הנבחרים לאחר מרד האגף השמרני בסיעה הרפובליקאית שסירב להצביע על חוק הפיקוח ושממשיך לתבוע מהממשל ״לחשוף את כל הההסכמים״ הקשורים להסכם עם איראן. במצב הזה שבו הבית התחתון נראה כמי ש״שובר את הכלים״, החליטו גם סנטורים דמוקרטים מהססים לדבוק בטקטיקה של מפלגתם.

שלשום הצליח אובמה להשיג "גוש חוסם" של 41 סנאטורים דמוקרטים בעסקה עם איראן, דבר שאיפשר את ביצוע הליך הפיליבסטר בסנאט וכך מנע הצבעה על החלטה לדחיית ההסכם שאותה יוזמים הרפובליקאים.

אובמה השיג את "הגוש החוסם" לאחר שהסנאטורים ריצ'רד בלומנטל, רון וויידן וגארי פיטרס הודיעו כי הם תומכים בהסכם. השלושה ציינו בהודעות נפרדות כי למרות שלא מדובר בהסכם מושלם, הוא עדיין האפשרות הטובה ביותר.

"ההסכם הזה הוא פחות טוב ממה שדמיינתי שיהיה אבל החלטתי שכל שאר האלטרנטיבות מסוכנות יותר", הדגיש הסנאטור ויידן בהודעה שפרסם. בלומנטל מצידו הוסיף כי "למרות שזה לא ההסכם לו ציפיתי, זה טוב יותר מאשר לא להשיג עסקה בכלל". פיטרס הוסיף כי "למרות שאני מודאג מאוד מההסכם השתכנעתי שאין אלטרנטיבה טובה יותר".

פירושו של הכישלון הרפובליקאי הוא גם כישלון המאמצים של השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר לסכל את הסכם הגרעין. למרות מאמצי שתדלנות ולחצים פוליטיים כבדים רק 10 אחוזים מהסנאטורים הדמוקרטים התנגדו להסכם הגרעין ורק שניים מתוך 10 הסנאטורים היהודים התנגדו לעסקה עם איראן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ