מפקד צד"ל לשעבר, הגנרל אנטואן לחד, מת בגיל 88

לחד כיהן בתפקיד במשך 16 שנה ואף שרד ניסיון התנקשות בשנת 89'. לאחר הנסיגה מלבנון, אמר כי הוא חש שישראל הפקירה אותו ואת אנשי צד"ל. בשנותיו האחרונות חי בפריז

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

מפקד צד"ל לשעבר, הגנרל אנטואן לחד, מת בימים האחרונים בפריז עקב הידרדרות במצבו הרפואי, כך דיווחו אתרים לבנוניים בסוף השבוע. לחד, בן 88 במותו, היה מפקד צבא דרום לבנון משנת 1984 עד לנסיגת ישראל מדרום לבנון במאי 2000.

לחד החליף בתפקיד את סעד חדאד שהקים את צד"ל בתמיכה ובסיוע של ישראל לאחר הפלישה ללבנון במבצע שלום הגליל, בשנת 1982. צד"ל היה אמון על השמירה על הכפרים הלבנונים בגזרה שהיתה מוכרת כרצועת הביטחון, וזכה לתמיכה לוגיסטית וכלכלית מישראל.

אנטואן לאחד בלבנון, בשנת 2000צילום: אי־פי

לחד, נוצרי מארוני, היה בוגר האקדמיה הצבאית בלבנון ושירת בצבא לבנון. הוא היה מקורב לנשיא לבנון בין השנים 1952-1958, כמיל שמעון. בשנת 1989 נפצע לחד קשה, כשצעירה לבנונית בשם סוהא בשארה מהמפלגה הקומוניסטית הלבנונית ניסתה להתנקש בחייו. מפלגתה תמכה במאבק הפלסטיני והתנגדה לנוכחות ישראל בדרום לבנון.

לחד התאושש מניסיון ההתנקשות אבל לא הצליח לחזור לתפקוד מלא למרות שמבחינה רשמית נותר מפקד צד"ל. עם זאת, שמו של עקל האשם, שהיה מספר 2 בצד"ל, עלה במערך הכוחות כמי שהפך דומיננטי יותר לאחר ניסיון ההתנקשות. האשם נהרג בינואר 2000 בהתנקשות של אנשי חיזבאללה, ומותו סימל אז את תחילת ההתפוררות של צד"ל.

לחד עזב את לבנון יחד עם אלפים אחרים אחרי נסיגת ישראל בשנת 2000 והתגורר בתל אביב, אך לא פעם אמר כי הוא חש נבגד מהתנהלות ישראל לאחר הנסיגה, שהותירה את אנשי צד"ל ואת בני משפחותיהם חשופים לרדיפה של החיזבאללה.

כמה שנים לאחר מכן פתח לחד מסעדה בתל אביב, אולם כעבור תקופה קצרה הוא עזב לפריז. לחד נידון למאסר עולם בלבנון בגין בגידה, והואו מוגדר במדינה כסוכן ישראלי שבגד במולדת.

עיתון א-נהאר הלבנוני דיווח בסוף השבוע כי לחד יובא לקבורה בפריז במהלך הימים הקרובים אולם בני משפחתו מבקשים להעביר את ארונו לכפר הולדתו, כפר קוטרה שבדרום מזרח לבנון. רבים מאזרחי לבנון שברחו לישראל ומתו בשנים האחרונות הובאו לקבורה בלבנון בתיאום עם הצלב האדום.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ