מאות השתתפו בהלוויית ההרוג בפיגוע בירושלים

אלכסנדר לבלוביץ' נהרג שלשום בבירה לאחר שאיבד שליטה על רכבו והידרדר לצד הדרך בעקבות זריקת אבנים לעברו. בת זוגו ספדה לו: "נלקחת בטרם עת בגלל שנאת חינם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאות בני אדם השתתפו הערב (רביעי) בהלווייתו בירושלים של אלכסנדר לבלוביץ', שנהרג שלשום בארמון הנציב לאחר שאיבד שליטה על רכבו, התנגש בעמוד חשמל והידרדר לצד הדרך. ההתנגשות אירעה בעקבות יידוי אבנים על המכונית. 

הבן ניר, שהבשורה על מות אביו תפסה אותו בחו"ל, ספד לאביו: "איך אפשר להמשיך בלעדיך לצחוק בלעדיך (...) אבא, נוח בשלום באדמת המדינה והעיר שכה אהבת. העיר בה נולדת גדלת ונרצחת".

בתו של לבלוביץ', מיה, ספדה: "נתת לנו שלושה ימים לעכל את האסון. אפילו השמים בכו. איך החג נקטע! אבא, הצלחת להיפרד מכולם בשבוע האחרון. רקדת בחתונה עם כולם. אני לא יכולה לדמיין שאתה לא אתנו, אדם שעוזר לכולם. מי היה מאמין שזה קורה לנו כל כך מהר. אני מצדיעה לך על הדרך שבחרת שצעדת והיית עם כולנו תמיד". 

בת זוגו איריס אמרה כי "היית בן זוג שאין שני לו. במשך שנים גרמת לנו לאושר רב לשמחה רבה לאינספור חיוכים. זה הזמן שלי להודות לך מעומק לבי על כל מה שעשית למען המשפחה. נלקחת בטרם עת בגלל שנאת חינם". 

מנכל איל"ן ספד אף הוא ללבלוביץ', שהיה במשך שנים רבות מנהל אחזקה של מעון לנכים בשכונת גילה בירושלים: אלכס היה איש זהב. הוא הצליח כמעט בלי תקציב  לפתח מערכות שיקלו על החיים של הנכים, זמין בכל שעה לכל קריאה של דייר. הוא היה איש אהוב ונערץ על הדיירים". בהלוויה, שנערכה בבית העלמין גבעת שאול, השתתפו גם סגן שר הביטחון אלי בן דהן וראש העיר ירושלים ניר ברקת. 

נוכח האירועים האלימים בירושלים, אמר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו היום כי תוחמר המדיניות נגד מיידי האבנים ברחבי הארץ. "אנחנו משנים מדיניות למלחמה בזורקי האבנים לא רק בירושלים ובצירים המובילים אליה אלא גם בגליל ובנגב", אמר נתניהו בהצהרה לתקשורת. הוא הוסיף כי יאומצו צעדים כמו שינוי הוראות הפתיחה באש, הטלת עונשי מינימום על מיידי אבנים והחמרה של הקנסות על קטינים ובני משפחותיהם בשל מעורבות ביידוי אבנים. נתניהו, שסייר היום במקום בו נהרג לבלוביץ', ביקש מהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לחוות את דעתו אם להתיר למשטרה שימוש באמצעים דומים לאלו שמפעיל הצבא בגדה. 

בדיון החירום שכינס אמש נתניהו עם בכירי מערכת הביטחון, נוכח ההידרדרות הביטחונית בירושלים, התברר כי קיים פער של ממש בין הנחיות הפתיחה באש הנהוגות במשטרה לאלו של צה"ל. בעוד שצה"ל מאפשר לכוחותיו בגדה המערבית להפעיל מארבי צלפים וכן להשתמש ברובה רוגר בעל קוטר קטן (0.22 אינץ') שעליו מותקנת כוונת צלפים, הדבר נאסר על המשטרה.

במשטרה מתכוונים לייצר לחץ על האוכלוסייה המקומית בירושלים באמצעות אכיפת חוק מוגברת, זאת מתוך כוונה שהתושבים יוקיעו את מיידי אבנים. כוחות גדולים של מג"ב נערכים לתגבור הכוחות של מחוז ירושלים. מדובר בכמה כוחות מרחבי הארץ - כאשר כל כוח מונה כמה עשרות שוטרים - שיופקדו על אזורים שונים בעיר. בנוסף הוחלט במשטרה לפעול בשיתוף פעולה עם גורמי אכיפה שונים להגברת האכיפה של הפיקוח העירוני, כמו מס הכנסה, רישוי עסקים ואכיפת הבניה. משטרת התנועה תגביר גם כן את אכיפתה. מהמשטרה נמסר כי "בשלב זה אין כלים חדשים, למרות ההצהרות של נבחרי הציבור, ולכן ההחלטה היא להילחם בדרך של אכיפה מוגברת בכפרים". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ