שלושה שוטרי מג"ב נפצעו בעימותים במזרח ירושלים; אושר גיוס לוחמי מג"ב במילואים

הפלסטינים מדווחים על 21 פצועים בעימותים בגדה, רובם קל ■ פלסטינים יידו אבנים לעבר שוטרים בשער שכם, לא היו נפגעים ■ מאות שוטרים מתגברים את הכוחות בבירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות מג"ב בג'בל מוכבר, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

שלושה שוטרי מג"ב נפצעו הערב (שישי) באורח קל עד בינוני בעימותים בכפר ג'בל מוכבר שבמזרח ירושלים. במהלך העימותים נורה ברגלו פלסטיני, והוא נפצע באורח בינוני עד קשה. השוטרים הותקפו בבקבוקי תבערה ובאבנים לאחר שיצאו מרכבם בעת מרדף אחרי צעירים פלסטינים שהניחו מחסום מצמיגים בוערים ופחי אשפה ברחוב. נעצרו שמונה פלסטינים בחשד ליידוי אבנים. 

הפצועים פונו לשכונת ארמון הנציב הסמוכה ושם טופלו בידי מד"א. הפלסטיני שנפצע באורח בינוני עד קשה, בן 25, פונה לבית החולים שערי צדק. השוטרים - פצוע בינוני, בן 27, ופצוע קל פונו להדסה עין כרם. שוטר מג"ב נוסף, שנפצע קל, טופל במקום. הם סבלו מכוויות וחבלות.

מהמשטרה נמסר כי פלסטינים יידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר שוטרים ולוחמי מג״ב שהיו מוצבים בשכונת ארמון הנציב. "הכוח הדף את הפורעים לתוך ג׳בל מוכבר, שם המתינו צעירים רבים אשר הבעירו צמיגים והציבו פחי אשפה על הציר והתעמתו עם השוטרים והלוחמים... הכוח שהיה בסכנת חיים ממשית ביצע ירי באוויר ולעבר מיידי בקבוקי התבערה". ראש העיר ירושלים ניר ברקת אמר כי הוא "משבח את אומץ ליבם של השוטרים ומאחל רפואה שלמה לפצועים". 

בתוך כך נמשכים העימותים בין צעירים פלסטינים לבין כוחות הביטחון בשכונות שונות במזרח העיר. בשכונת א-טור נעצר צעיר בן 17 בחשד שהשליך אבן לעבר לוחמי מג"ב. בשכונת עיסאוויה עשרות צעירים התעמתו עם כוחות משטרה ומג"ב. 

כוחות מג"ב עוצרים צעיר פלסטיני בג'בל מוכבר במזרח ירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

הפלסטינים מדווחים על למעלה מ-20 פצועים בעימותים עם כוחות הביטחון בכמה מוקדים בגדה המערבית. בעימותים באזור הכפר קדום הפלסטינים דיווחו על 18 פצועים, רובם קל. מנגד, צה"ל דיווח על שישה פלסטינים שנפגעו מירי רוגר ברגליהם באזור קדום. בכפר עבוד שליד ההתנחלות בית אריה נפצע קל פלסטיני אף הוא מירי רובה רוגר ברגלו. שלושה פלסטינים נפצעו בעימותים עם כוחות הביטחון גם באזור קלנדיה. בעימותים שפרצו ליד מחנה עופר נפצעו חמישה פלסטינים. 

ועדת החוץ והביטחון אישרה הבוקר בדיון מיוחד בפגרת הכנסת גיוס לוחמי מילואים של משמר הגבול בשל המתיחות בירושלים. במקביל, כ-800 שוטרים כבר מתגברים את הכוחות הסדירים בבירה. תפילות יום השישי במסגדי הר הבית הסתיימו ללא אירועים מיוחדים, אך בשער שכם יידו פלסטינים אבנים לעבר שוטרים, לא היו נפגעים. כוחות המשטרה השיבו באמצעים לפיזור הפגנות.

יושב ראש ועדת החוץ והביטחון, ח״כ צחי הנגבי, אמר לאחר מתן אישור הגיוס כי "ללוחמי משמר הגבול ניסיון עשיר ומוצלח בהתמודדות עם פעילות עוינת ואלימה. הצבת פלוגות מג"ב בבירה תסייע להשבת הסדר על כנו במהרה".

בסיעת המחנה הציוני הגיבו בחריפות ואמרו כי הממשלה נוהגת באזלת יד בהגנה על תושבי ירושלים. "כדי להגיע הביתה בשלום בתקופת שלטון נתניהו, צריכים תושבי ירושלים לנסוע בנגמ"שים ותחת אבטחה של אלפי שוטרים ממשמר הגבול. בניגוד לראש הממשלה, לתושבי הבירה אין מכונית משוריינת, ומגיע להם ולילדיהם ביטחון עכשיו ומיד. נתניהו נכשל בהגנה על בירת ישראל ותושביה", לשון הודעת הסיעה. 

פלסטיני מיידה אבנים לעבר כוח משמר הגבול, אתמול ליד רמאללהצילום: רויטרס

בעקבות המתיחות, קוראים הרבנים הראשיים לישראל לראשי הדתות בארץ לפעול להפסקה מידית של האלימות בירושלים ולמנוע את השימוש במקומות הקדושים כמעוז התפרעויות. בקול קורא שפרסמו היום, ציינו הרבנים כי תפקידם של ראשי הדתות הוא ליצור אווירה שתמנע עימותים וחיכוכים סביב המקומות הקדושים. "אנו מצפים מידידינו, שותפינו למועצת ראשי הדתות בישראל, לגנות כל מי שמחלל את המקומות קדושים ומכניס אליהם אמצעי לחימה מסוגים שונים ולמנוע תופעות אלה", ציינו הרבנים והוסיפו כי "ישראל מאפשרת חופש פולחן לבני כל הדתות ומכבדת את מנהגיהם וכי המקומות הקדושים נועדו לתפילה בלבד".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן סייר היום במזרח ירושלים ואמר כי "כאשר יש צעירים שמשליכים בקבוקי תבערה ואבנים, שהם למעשה ניסיון רצח לכל דבר. אנחנו ננקוט בכל אמצעי כדי לעצור את פעולות הטרור הללו". ארדן קרא לתושבי ירושלים הפלסטינים "בואו נחיה ביחד בואו נרגיע, אין שום שינוי במציאות או בסטטוס קוו. כולנו נמשיך לחיות כאן יחד. אנחנו רואים מה קורה מסביבנו במזרח התיכון, אנחנו רואים את דאעש, רצח של מאות אלפים בסוריה. החיים כאן בירושלים גם ליהודים וגם לערבים הם טובים והם יכולים להיות גם טובים יותר אם נלמד לחיות ביחד ולהרגיע ולא להסית ולא לשקר ולא ללבות את היצרים".

במהלך הלילה נורה פלסטיני ונפצע קשה לאחר שלפי צה"ל השליך בקבוק תבערה לעבר מכונית בין ההתנחלויות איתמר לאלון מורה. אמש יודו אבנים לעבר אוטובוס שנסע בשכונת ראס אל-עמוד במזרח ירושלים. הנהג הצליח להימלט לאחר שהחלו ליידות לעברו אבנים, אך כששב למקום עם כוח משטרה מצא כי האוטובוס עולה באש. ככל הנראה, הוא הוצת על ידי הפורעים. בתקרית אחרת נפצע נהג אוטובוס באורח קל מרסיסים לאחר שיודו לעברו אבנים באזור מחסום חיזמה. כמו כן, שריפה פרצה בבסיס עופרית בעיר, ככל הנראה בעקבות השלכת בקבוקי תבערה על המחנה הסמוך לשכונת עיסאוויה בירושלים. 

אתמול אושרה תוכנית שגיבשה המשטרה להתמודדות עם ההסלמה בבירה. התוכנית גובשה עבור חודשים ספטמבר ואוקטובר וכוללת מענה מבצעי להסלמה הביטחונית בירושלים. זאת, עד שהדרג המדיני יעביר את החוקים שהוא שואף לקדם כדי להחמיר עם מיידי האבנים ובקבוקי התבערה וכדי להרחיב את סמכויות כוחות הביטחון בהתמודדות עמם.

במסגרת התוכנית, אזור מזרח ירושלים חולק לתשעה תאים, וקצין בדרגת סגן ניצב יפקד על כל אחד מהאזורים האלה. בין היתר, כוללת התוכנית גם בניית "תיק אכיפה", שבו יתועדו ויטופלו גם עבירות שאינן ביטחוניות, כמו הפרות בנייה ובעיות תברואה. במשטרה מודים שזוהי למעשה ענישה קולקטיבית של האוכלוסייה הפלסטינית במזרח ירושלים, שנועדה להפעיל לחץ על התושבים לרסן את מיידי האבנים ואת ההתפרעויות מבפנים.

האוטובוס שהוצת בשכונת ראס אל-עמוד במזרח ירושלים, אמשצילום: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ