המשטרה תציג מחר את הצעה להקלת הוראות פתיחה באש בתחומי ישראל

לפי טיוטת ההצעה, שוטרים יוכלו לירות אש חיה באירועים בעלי סיכון לאזרחים וכן נגד מיידי אבנים ובקבוקי תבערה. כמו כן, יש הבחנה בין הוראות פתיחה באש בהפגנות לאירועים שיוגדרו "טרור עממי"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרי מג"ב מסיירים בשכונת ג'בל מוכאבר במרזח ירושלים, אתמולצילום: רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס מחר (ראשון) דיון נוסף בנושא ההסלמה באלימות בירושלים במהלכו תציג המשטרה את טיוטת ההצעה להקלת הוראות הפתיחה באש נגד מיידי אבנים ובקבוקי תבערה במזרח ירושלים ובתחומי ישראל.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי טיוטת ההוראות החדשות לפתיחה באש סוכמה עם היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין. לפי טיוטת ההצעה שוטרים יוכלו לירות אש חיה, באירועים בעלי סיכון לאזרחים וכן נגד מיידי אבנים ובקבוקי תבערה.

בטיוטה קיימת הבחנה בין הוראות פתיחה באש בעת הפגנות לבין הוראות פתיחה באש באירועים שיוגדרו "טרור עממי". בכיר בלשכת ראש הממשלה ציין כי היועץ המשפטי לממשלה אישר למשטרה ביצוע ירי ברובה "רוגר" במזרח ירושלים. "כתוצאה מכך כבר נפגעו כמה פורעי חוק מירי רוגר, שהוא נשק בעל פגיעה פחותה", אמר הבכיר בלשכת ראש הממשלה.

בישיבה מחר ישתתפו השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שרת המשפטים איילת שקד ושר התחבורה ישראל כץ. כמו כן ישתתפו בדיון היועץ המשפטי לממשלה ובכירים בפרקליטות ובמערכת הביטחון. במהלך הדיון צפויה המשטרה להציג לשרים את תוכניתה המבצעית לטיפול בהסלמה בירושלים, במסגרתה יועברו יחידות מבצעיות מיוחדות של המשטרה לירושלים לתקופה הקרובה, יתוגברו כוחות בשכונות מזרח העיר וכוח משימה משותף למשטרה ולשב"כ ימשיך לפעול בתחומי מודיעין וחקירות. במקביל, משרד המשפטים הפיץ תזכיר חוק על מתן קנסות להורי קטינים שזרקו אבנים או בקבוקי תבערה והממשלה תקדם חקיקה לעונשי מינימום למיידי אבנים, בקבוקי תבערה וזיקוקים.

נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, אמר אחר הצהריים כי האירועים בהר הבית מהווים הסלמה חמורה שמאיימת על היציבות באזור ואף בעולם, והאשים את ישראל בהתנערות מאחריותה לשמור על המקומות הקדושים לאיסלאם. לדברי א-סיסי, "מה שמתרחש במסגד אל-אקצא באופן יומיומי מהווה הפרה של הסטטוס קוו ולאחרונה זה מתגבר באופן חסר תקדים". הוא הוסיף כי הדבר "מצביע על כישלונה של ממשלת ישראל והתנערותה מאחריותה מהחוק הבינלאומי שלפיו היא מחויבת לשמור על המקומות הקדושים ולמנוע פגיעה באותם מקומות - ואף להגן עליהם ולמנוע כל מצב של פגיעה בסטטוס קוו".

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, התייחס אף הוא לנושא ואמר לאחר פגישתו בלונדון עם שר החוץ הבריטי פיליפ המונד כי יש להשיב את השקט על כנו בירושלים ובפרט בהר הבית. "אני קורא לכולם לשמור על הרגיעה, לשמור על השקט ולשמור על הסטטוס קוו בהר הבית", אמר קרי. הוא הוסיף כי בשיחתו עם ראש הממשלה נתניהו ביום רביעי אמר האחרון כי ישראל מחויבת לשמירה על הסטטוס קוו ולמניעת כל אירוע שיתסיס עוד יותר את השטח. "כל הצדדים צריכים להימנע מהסתה", אמר קרי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ