המחוזי אישר את מעצרו המינהלי של פעיל הימין הקיצוני מאיר אטינגר

אטינגר טען בדיון כי הוא מפיץ משנה אידיאולוגית ואינו מעורב במעשי אלימות. השופט: "אינני מקבל את הטענה... הוא עודד אחרים לבצע פעולות אלימות שפגעו בביטחון המדינה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בית המשפט המחוזי בלוד אישר היום (ראשון) את צו המעצר המינהלי שהוצא נגד פעיל הימין הקיצוני מאיר אטינגר, וקבע כי הוא ישהה במעצר חצי שנה, כפי שהורה בצו שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. אטינגר הוא הראשון מבין שלושת פעילי הימין הקיצוני שמעצרם המינהלי אושר בבית המשפט, ובימים הקרובים תתפרסם ההחלטה בנוגע לשני העצורים הנוספים, אביתר סלונים ומרדכי מאייר. בדיון טען אטינגר כי אינו מכיר בבית משפט, שלא שופט לפי חוקי התורה, והוסיף כי הוא מפיץ משנה אידאולוגית ואינו מעורב במעשי אלימות. 

השופט אברהם טל ציין בהחלטתו כי "לפי מידע מודיעני שהציג בפניו השב"כ, בספטמבר 2013 הקים אטינגר התארגנות שמטרתה להביא למרד אלים שיגרום להפלת השלטון בישראל בעצרת ביצוע פעולות לפגיעה בנקודותה תורפה של המדינה. למרד היו אמורים להיות ארבעה שלבים: הסברה, גיוס פעילים, פרוץ המרד ושלב ההפרעה".

כמו כן נטען כי אטינגר היה מעורב אשית בהצתת בית בחירבת אבו פאלח בשומרון בנובמבר 2014. "בפעולות המשיב ללמד על הסיכון שנובע ממנו ומהתארגנות שעמד בראשה והיה הוגה הדעות שלה", כתב השופט, "אינני מקבל את הטענה לפיה נעצר בגלל הדעות והרעיונות...אטינגר עודד אחרים לבצע פעולות אלימות שפגעו בביטחון המדינה ואכן בוצעו פעולות כאלה". מהחלטת השופט ניתן ללמוד עוד כי הוצגו בפניו לפחות 180 ידיעות מודיעיניות וחוות הדעת של השב"כ מונה לפחות 82 עמודים.

עו"ד יובל זמר מארגון חוננו, המייצג את אטינגר, אמר כי ילמד את ההחלטה וכי כל הנראה יגיש ערר לבית המשפט העליון. "כפי שצפינו, בית המשפט אישר את הבקשה לצו מינהלי ונכנע למעשה לאסופה של מידעים ושל טיוטות שהציגו בפניו שירות הביטחון הכללי והמשטרה", אמר עו"ד זמר, "להגיד שאני מופתע לא יהיה אמת, היות ומעולם בית משפט בישראל לא דחה בקשה להוצאת צו מעצר מינהלי".

אטינגר בדיון בעניינו בבית משפט השלום בנצרת בחודש שעברצילום: רויטרס

עו"ד זמר הוסיף כי "עצוב לי מאוד על ההחלטה. מקריאה ראשונית שלה עולה שלמרות שחלק ניכר מטענותינו התקבלו, ולמרות שמר אטינגר לא היה שותף מעולם לאירוע אלים בעצמו ולא הפר מעולם את הצווים המינהליים הקודמים שהוטלו עליו, עדיין נמצאה קונסטרוקציה משפטית להותיר אותו במעצר. כפי שאמרנו בעבר, מדובר במעצר פוליטי שנועד לרצות את דעת הקהל בארץ ובעולם, ולא מעצר שנצמד לכלים משפטיים, כי מי שקורא את ההחלטה הזאת ונחשף לחומרים כמוני, יודע שמבחינה משפטית אין שום הצדקה למעצר הזה".

מפרקליטות מחוז מרכז, שייצגה את המדינה בדיון, נמסר כי "על פי המידע המודיעיני שבידי שירותי הביטחון ואשר הוצג בפני בית המשפט, עמד אטינגר בראש התארגנות אשר שמה לעצמה למטרה לערער את יסודות המשטר הדמוקרטי במדינת ישראל. חברי אותה התארגנות היו אחראים לכאורה לשורה של פשעי שנאה לרבות הצתת כנסיית הדורמיציון בירושלים וכנסיית הלחם והדגים שליד טבריה. בהחלטתו קיבל בית המשפט את עמדת המדינה, כי במעשיה של ההתארגנות האסורה טמונה סכנה ממשית ומיידית לביטחון המדינה ושלום הציבור. בית המשפט דחה את טענותיו של אטינגר כי הינו עוסק בהפצת משנתו האידיאולוגית במסגרת כללי המשחק המקובלים במשטר הדמוקרטי. המדינה תיישם את אמות המידה שהוטוו בהחלטה גם ביחס לצעדים נוספים שאפשר ויינקטו במסגרת המאבק בטרור".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ