וינשטיין מתנגד לחקיקה של עונשי מינימום למיידי אבנים

היועמ"ש הציע הוראת שעה לשנה אחת על מנת לבחון את יעילותה, אך שרת המשפטים דורשת שתוקפה יהיה שלוש שנים לפחות. בעקבות ההתנגדות הסתייג נתניהו מהצהרותיו הנחרצות הבוקר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וינשטיין ושקד בישיבת ממשלה במאי האחרוןצילום: מרק ישראל סלם

בדיון שהתקיים היום (ראשון) במשרד ראש הממשלה על ההסלמה בירושלים הביע היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין התנגדות לקביעת עונשי מינימום למיידי אבנים ובקבוקי תבערה בחקיקה והציע לקבוע הוראת שעה למשך שנה אחת שתאפשר הטלת עונשי מינימום על מבצעי עבירות אלה.

ויינשטיין טען כי שימוש בהוראת שעה למשך שנה תאפשר תקופת מבחן במהלכה ניתן יהיה לבדוק אם באמת יש צורך בעונשי מינימום והאם הטלתם מרתיעה מיידי אבנים ובקבוקי תבערה. שרת המשפטים איילת שקד הבהירה בישיבה כי הוראה שעה למשך שנה אחת אינה מהלך מספק ואמרה כי יש לקבוע את הוראת השעה למשך שלוש שנים לפחות.

הנושא יוכרע בישיבה המסכמת שיקיים נתניהו ביום חמישי. שקד הבהירה בשיחה עם "הארץ" כי היא מתכוונת להגיע לישיבה ביום חמישי עם תזכיר חוק מוכן שיקבע עונש מינימום למיידי אבנים כהוראת שעה למשך שלוש שנים.

התנגדותו של ויינשטיין לקביעת עונשי מינימום בחקיקה גרמה לראש הממשלה בנימין נתניהו לחזור בו מההצהרה הנחרצת שלו בנושא מול המצלמות בפתח ישיבת הממשלה הבוקר. נתניהו הצטרף אז לביקורת של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן על בתי המשפט בכל הנוגע לעונשים המקלים שנגזרים על מיידי אבנים.

נתניהו בפתח ישיבת הממשלה הבוקרצילום: רויטרס

ראש הממשלה ציין כי הוא רוצה לקבוע עונשי מינימום קשים למיידי אבנים ובקבוקי תבערה. "את הנורמה הזו אנחנו מבקשים להנחיל לכל אזרחי ישראל, לכל תושבי ישראל ולכל שופטי ישראל", אמר. "עם כל הכבוד לבית המשפט זו זכותנו וחובתנו לקבוע את הנורמה הזו כפי שעשינו ביחס לעבירות מין. נקבע עונשי מינימום לזורקי אבנים".

בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה לאחר הישיבה בה הביע היועץ המשפטי את התנגדותו, כבר נשמע נתניהו נחרץ הרבה פחות. "ראש הממשלה שוקל בחיוב את הרעיון שעלה בדיון להחמרת ענישה – קביעת עונשי מינימום לזורקי אבנים באמצעות הוראת שעה, לשנה בשלב הראשון", נמסר בהודעת לשכת נתניהו. "על זריקת בקבוקי תבערה וזיקוקים תיבחן הוראת שעה לכמה שנים".

במהלך הדיון שקיים נתניהו על המצב בירושלים הביע היועץ המשפטי לממשלה ויינשטיין התנגדות גם להקלת הוראות הפתיחה באש נגד מיידי אבנים ובקבוקי תבערה. ויינשטיין ציין כי האישור לשימוש ברובה צלפים מסוג "רוגר" הוא אמצעי מספיק ואף הוכח בימים האחרונים כיעיל. ויינשטיין הדגיש כי אין צורך להפוך את הוראות הפתיחה באש למפורטות הרבה יותר כפי שדורשת המשטרה, אך ציין כי יסכים לבחון את הנהלים מחדש. בסוגיה זו דווקא הסכימה שרת המשפטים שקד עם ויינשטיין.

מוקדם יותר היום התייחס נתניהו גם למצב בהר הבית ואמר כי ישראל אינה זו שמנסה לשנות את הסטטוס-קוו בהר. לדבריו, האחים המוסלמים, חמאס, הרשות הפלסטינית והתנועה האיסלאמית בישראל מסיתים ומתסיסים את השטח. "אם מישהו בא בטענות להתפתחות המצב הזה יואיל להפנות זאת לא לירושלים אלא לרמאללה, לעזה ולמקורות ההתססה בגליל ולצערי גם בטורקיה", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ