גילי כהן
גילי כהן

ארכיון צה"ל מפרסם מסמכים שהוגשו לוועדת אגרנט בחקירה של מלחמת יום הכיפורים, 42 שנה לאחר המלחמה. אחד המסמכים הוא מכתב של האלוף שמואל גונן (גורודיש), שהיה מפקד פיקוד דרום, לרמטכ"ל, דוד אלעזר, שבו הוא דורש לחקור את התנהגות האלוף אריאל שרון במלחמה ולהעמידו לדין אם יש צורך, בטענה לסירוב פקודה ואי מילוי משימות בקרב. עוד עולה מהמסמכים כי חברי הוועדה חששו כי פרסום מסקנותיה יחשוף פרטי מידע סודיים על מערכת הביטחון, וחששו לתדמית הוועדה בציבור בשל השפעת מאמרים וכתבות שהתפרסמו עליה.

ארכיון צה"ל במשרד הביטחון פרסם בין היתר מכתבים שהוחלפו בין יו"ר הוועדה שמעון אגרנט, לראשת הממשלה לגולדה מאיר, לקראת השלמת דו"ח הוועדה. אגרנט חשש כי פרטים עובדתיים, רגישים ביותר לביטחון המדינה, לא יישמרו בסוד. תגובת מאיר היתה כי הממשלה תמימת דעים "כי יהיו אמצעי הזהירות אשר יהיו, לא ניתן יהיה להבטיח סודיות מוחלטת".

באסופת מסמכים אחרת דורש האלוף שמואל גונן (גורודיש) מהרמטכ"ל, דוד אלעזר, לחקור את התנהגות האלוף אריאל שרון בקרב, ואם יש צורך להעמידו לדין. גורודיש מציין כי ביקש פעמיים בזמן המלחמה להדיח את האלוף שרון. הוא מייחס לשרון עבירות של אי מילוי משימות ופקודות בקרב, עקיפת סמכות ופגיעה במשמעת ובערכי הצבא. גורודיש כותב כי שרון גם סירב פקודה, בכך שלא תגבר כראוי את חטיבה 600 בטנקים, כפי שנדרש על ידי חיים בר־לב. "הפרטים המובאים לעיל הינם אך חוליות בשרשרת ארוכה של הפרת פקודות ומשמעת בקרב מצידו של האלוף שרון, דבר שללא ספק גרם לדמורליזציה", טען האלוף גונן במכתב אחר, לרמטכ"ל דוד אלעזר. אלעזר העביר את המכתב ליו"ר ועדת החקירה אגרנט.

פורסמה גם פנייתו של היועץ המשפטי לממשלה, מאיר שמגר, לוועדת העורכים, במארס 1974, המוחה על פרסומים בכלי התקשורת בעניין פעילות ועדת אגרנט, בטענה שפגעו "פגיעה חמורה בוועדה ובכללי החוק". בין היתר התייחס שמגר למאמר דעה שפרסם פרופ' אמנון רובינשטיין ב"הארץ", ולפיו "טרם נשמע בהיסטוריה שוועדת חקירה שמונתה בידי ממשלה והמדווחת לאותה ממשלה, תמליץ על פיטורי הממשלה או עמודי התווך שבה". שמגר תלה במאמר חשש להשפעה על הליך תלוי ועומד ופגיעה בחברי הוועדה. קדם לפניית היועץ המשפטי מכתב מטעם יו"ר הוועדה, אגרנט, להעמיד את הכותב לדין, בטענה שהוא "מתיר את הרצועה" בנוגע לפעילות הוועדה, פוגע בדיוניה "וגם בחבריה אישית, ואין הוועדה יכולה להשלים עוד עם תופעה כזו".

רובינשטיין שלח מכתב תשובה לשמגר, שבו ביקש להביע לפני השופט אגרנט את צערו על הדברים שפרסם והוסיף כי "טוב היה אילו דברים אלה לא היו נכתבים". אך מאמר אחר שפרסם פרופ' רובינשטיין ב"הארץ", שבו רמז כי מסקנות הוועדה לא יצביע על "שום אחראי לרשלנות הפושעת בגללה נהרגו מאות קרובינו וחברינו", עורר שוב את חמתו של אגרנט. שמגר חשב כי גם המאמר הזה הוא פגיעה בחברי הוועדה, והזהיר כי יפעיל את סמכויותיו לאכיפת החוק ולהגן על ועדת אגרנט בעבודתה.

משרד הביטחון גם מפרסם את המצע לדיון המטכ"ל שהתקיים לפני המלחמה, באוגוסט 73', בעניין פקודות המשטר והמשמעת בצה"ל. מתברר מהפרסום כי עד אז היתה בצה"ל פקודה (מ"ס 33.0127), שאסרה על חייל או על יחידה להתארח ביישוב של מיעוטים. לפי הפקודה, על אנשי הצבא חל איסור לקבל הזמנה להתארח ביישובים אלה ללא אישור מראש מעוזר המפקד הצבאי באזור היישוב. ואולם התברר שלא מצייתים לפקודה ובצה"ל הציעו לבטלה. פקודה אחרת קבעה שחייל הנוסע ליד נהג מחויב לפנות את מקומו לבעל דרגה גבוהה יותר. בצה"ל הבחינו שהפקודה מופרת והחליטו לשנותה, כך שהעניין יוגדר כמעשה של נימוס. פקודת צה"ל שקבעה חובת כיבוי אורות עמדה גם היא לפני ביטול, אך באגף כוח האדם התנגדו לכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ