מועצת הכפרים הלא מוכרים בנגב: שימוש בצלפים נגדנו הוא הכרזת מלחמה

בעקבות הפרסום ב"הארץ" כי המשטרה מבקשת להרחיב את השימוש בירי רוגר גם למיידי אבנים בפזורה הבדואית, מסרה המועצה שזהו "רישיון להרוג מפגינים ששם בסימן שאלה את עצם אזרחותנו"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים בנגב מתחה ביקורת חריפה על כוונת המשטרה להשתמש בירי צלפים לעבר מיידי אבנים בדואים בדרום, שאודותיה פורסם היום (שני) ב"הארץ". 

"אנו רואים בזאת הכרזת מלחמה על הקהילה והן על זכותנו הבסיסית למחאה", מסרו במועצה, "זהו רישיון להרג מפגינים, כי הניסיון לימד אותנו שהמשטרה לא צריכה סיבה כדי לעצור או לירות".

עוד הסיפו כי "החלטה זו, מכיוון שהיא מכוונת אך ורק נגדנו, שמה בסימן שאלה גדול את עצם אזרחותנו כפי שהבדבר בא לידי ביטוי בהחלטות הממשלה. נשקול את צעדינו בעתיד, במסגרתם נבקש הגנה בינלאומית מפני הדיכוי המכוון שמופעל נגדנו".

במועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים העריכו כי ההנחיות לא מיועדות לבלום תקריות על כביש 31 כפי שטוענת המשטרה, אלא שימשו בכל מחאה עתידית של תושבי הכפרים הלא מוכרים נגד פינויים. "ברור שהמשטרה לא תציב שוטרים לאורך הציר, אבל היא כן תהיה ערוכה מול כל הפגנה ומחאה נגד פינוי תושבי הכפרים הלא מוכרים", אמר פאדי מסאמרה, פעיל מרכזי במועצה.

הבוקר פורסם כי משטרת ישראל מבקשת להרחיב את השימוש בירי הצלפים "רוגר" גם לעבר זורקי אבנים באזור הפזורה הבדואית בדרום הארץ. זהו רובה בקוטר 0.22 שנחשב פחות קטלני מירי רגיל ומשמש בעיקר צלפים בהפגנות בגדה המערבית. בימים האחרונים נעשה בו שימוש גם בעימותים במזרח ירושלים, וכעת רוצים במשטרה להרחיב את השימוש בו גם לכביש 31 באזור דימונה, שגב שלום, הדרך לערד ובסמוך לרהט — שם אירעו בתקופה האחרונה כמה זריקות אבנים לעבר כלי רכב.

גורמים משפטיים וגורמים במשטרה טוענים כי כל ההחלטות שהתקבלו לאחרונה בנוגע לטיפול בזורקי אבנים בירושלים חלות גם על מיידים בדרום הארץ. בדיון שקיים אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו על המצב בירושלים הביע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, התנגדות להקלת הוראות הפתיחה באש נגד מיידי אבנים ובקבוקי תבערה. לדבריו האישור לשימוש ב"רוגר", שניתן לאחרונה, מספיק ואף הוכח כיעיל. האישור לירי "רוגר" התקבל בעקבות בקשת נתניהו לצייד את השוטרים בכלים נוספים נגד זורקי האבנים. 

המרכז המשפטי עדאלה פנה אתמול לוינשטיין בדרישה כי יוציא הנחייה ברורה למשטרת ישראל ולכוחות הביטחון שלא לעשות שימוש בירי חי ובירי צלפים נגד מיידי אבנים. עו"ד מוחמד בסאם ממרכז עדאלה, שכתב את הפנייה ליועץ, ציין במכתבו כי "שינוי ההוראות לפתיחה באש כך שהשימוש בירי חי יהפוך לאמצעי לפיזור הפגנות או המון, יוביל בהכרח לתוצאות קטלניות והינו פסול מבחינה חוקית, כמו גם מבחינת המשפט הבינלאומי. השינוי המתבקש פוגע בזכויות חוקתיות ללא חקיקה מפורשת מסמיכה וגם באופן לא מידתי... ומאפשר לשוטרים ולכוחות הביטחון לבצע עבירות פליליות".

עו"ד בסאם ציין כי הסייגים לפתיחה באש לעבר מפגינים נקבעו בפירוש בוועדת אור, אשר חקרה את האירועים שהובילו להרג 13 מפגינים במהלך אירועי אוקטובר 2000:  "ועדת אור הבהירה באופן חד משמעי, כי ירי אש חיה אינו יכול לשמש אמצעי לפיזור המון וכי הרחבת שיקול הדעת המוקנה לשוטרים עלול להביא לשימוש בלתי נחוץ באמצעים קטלניים. רוב ההמלצות האישיות נגד השוטרים של ועדת אור התמקדו בעיקר בנושא השימוש בצלפים והוראות הפתיחה באש שנעשו בניגוד לחוק וללא סמכות מפורשת ולא במקרה ועדת אור המליצה לפתוח בחקירות פליליות נגד כל מי שהיה מעורב בשימוש בכלי קטלני לצורך פיזור ההפגנות", נכתב בפניית עדאלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ