אחרי שכבר נעשה בו שימוש במזרח ירושלים: המשטרה הקפיאה את השימוש ברובה רוגר

ההחלטה התקבלה על מנת לאפשר בדיקה של קלעי הרוגר שתוודא אם הם הוכשרו כראוי לשימוש בו ואם הנשק עצמו מאופס בהתאם לראייתם

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרי משמר הגבול בפעילות במחנה הפליטים שועפט, ביום שישיצילום: רויטרס

משטרת ישראל הודיעה אתמול (ראשון) לשוטרים כי חל איסור להשתמש ברובה הצלפים רוגר נגד מיידי אבנים במזרח ירושלים. זאת אף שכבר נעשה בו שימוש במהלך סוף השבוע האחרון.

שוטרים וקצינים במשמר הגבול קיבלו הודעה לפיה בשעה זו נבנה תיק להכשרת קלעים ברובה רוגר וכי עד לאישור התיק על ידי מחלקת פיתוח והדרכה, יש איסור מוחלט לעשות שימוש בנשק בפעילות מבצעית. תיק ההדרכה נבנה על ידי בכירים בבסיס ההדרכה של משמר הגבול ועל פי הוראות הפתיחה באש.

ההחלטה התקבלה על מנת לאפשר בדיקה של קלעי הרוגר שתוודא אם הם הוכשרו כראוי לשימוש בו ואם הנשק עצמו מאופס בהתאם לראייתם. ביום שישי האחרון השתמשה המשטרה ברובי רוגר נגד מפגינים בקלנדיה ובאזורים אחרים שיידו אבנים לעבר השוטרים. בשלב זה לא ברור מתי יחודש השימוש בנשק. 

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי המשטרה מתכננת להרחיב את השימוש בירי הצלפים "רוגר" גם לעבר זורקי אבנים באזור הפזורה הבדואית בדרום הארץ. מדובר ברובה בקוטר 0.22 שנחשב פחות קטלני מירי רגיל ומשמש בעיקר צלפים בהפגנות בגדה המערבית. בימים האחרונים נעשה בו שימוש גם בעימותים במזרח ירושלים, וכעת רוצים במשטרה להרחיב את השימוש בו גם לכביש 31 באזור דימונה, שגב שלום, הדרך לערד ובסמוך לרהט — שם אירעו בתקופה האחרונה כמה זריקות אבנים לעבר כלי רכב.

גורמים משפטיים וגורמים במשטרה טוענים כי כל ההחלטות שהתקבלו לאחרונה בנוגע לטיפול בזורקי אבנים בירושלים חלות גם על מיידים בדרום הארץ. בדיון שקיים אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו על המצב בירושלים הביע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, התנגדות להקלת הוראות הפתיחה באש נגד מיידי אבנים ובקבוקי תבערה. לדבריו האישור לשימוש ב"רוגר", שניתן לאחרונה, מספיק ואף הוכח כיעיל. האישור לירי "רוגר" התקבל בעקבות בקשת נתניהו לצייד את השוטרים בכלים נוספים נגד זורקי האבנים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ