נתניהו: קבעתי עם פוטין מנגנון למניעת התנגשות בין צה"ל לכוחות הרוסיים בסוריה

עם סיום ביקורו במוסקבה אמר רה"מ כי עדכן את הממשל האמריקאי בפרטי הפגישה עם נשיא רוסיה, שעסקה במצב הביטחוני בגבול הצפון. נתניהו: "הבהרתי שלא נסבול התחמשות שאיראן מובילה נגדנו"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בתדרוך לכתבים בסיום ביקורו ברוסיה כי במהלך הפגישה עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, סיכמו הצדדים על הקמת מגנון תיאום שנועד למנוע אי הבנות והיתקלויות בלתי מכוונות בין כוחות צה"ל לבין כוחות צבא רוסיה המוצבים בסוריה.

"זה דבר חשוב מאוד לביטחון ישראל וזו התוצאה הראשונה והברורה של השיחה הזו", אמר נתניהו. "מספיק לחשוב על האפשרות השנייה של עימות מסוכן עם רוסיה וטיפול באי ההבנות הללו לאחר מעשה, כדי להבין את חשיבות הביקור הזה".

נתניהו ופוטין במוסקבה, היוםצילום: רויטרס

נתניהו לא פירט מה יכלול מנגנון התיאום בין הצדדים וכיצד יפעל. לפגישה התלוו גם הרמטכ"ל, גדי אייזנקוט, וראש אמ"ן, הרצי הלוי, אך לא ברור אם יתקיימו פגישות המשך בין קצינים בכירים משני הצבאות כדי לדון במנגנון התיאום.

הפגישה בין נתניהו לפוטין התקיימה במעונו של נשיא רוסיה בנובה אגריובה, כחצי שעה מחוץ למוסקבה. בפגישה, שנמשכה כשעתיים וחצי, השתתפו גם שר הקליטה זאב אלקין, שסייע בעת הצורך בתרגום סימולטני, והיועץ לביטחון לאומי יוסי כהן.

נתניהו אמר היום כי עדכן את הממשל האמריקאי מראש בפרטי תוכנית הביקור ברוסיה ובנושאי השיחה עם פוטין. "לכולם יש אינטרס למנוע התנגשות מיותרת", אמר נתניהו. "הקשר שלנו עם ארה"ב הוא ראשון במעלה, חזק איתן ויציב ואנחנו מתואמים לחלוטין איתם בנושא הזה".

ראש הממשלה סיפר כי במהלך הפגישה עם פוטין הוא הדגיש בפני נשיא רוסיה כי ישראל תמשיך לפעול לסיכול העברות נשק קטלני מסוריה ואיראן לחיזבאללה וכן נגד הניסיונות של איראן ליזום פיגועים נגד ישראל ברמת הגולן.  

"הבהרתי בצורה שלא משתמעת לשתי פנים שלא נסבול התחמשות שאיראן מובילה נגדנו וננקוט את כל הפעולות שנקטנו עד היום וגם פעולות אחרות נגד הטרור הזה והאיומים הללו על ביטחוננו", אמר נתניהו. "אמרתי לפוטין שזו זכותנו וחובתנו והוא לא ערער על כך".

נתניהו אמר כי פוטין הסביר לו את כוונותיו בכל הנוגע להצבת כוחות צבא בסוריה. הוא הוסיף שהנשיא הרוסי הבהיר כי הוא יפעל כדי לוודא שהכוחות הרוסיים המוצבים בסוריה לא יהיו מעורבים בפעולות תוקפניות נגד ישראל. "מטרתנו העיקרית היא להגן על המדינה הסורית", אמר פוטין בפתח הפגישה. "עם זאת , אני מבין את דאגתך ואני שמח מאוד שבאת כדי לדון בכל הסוגיות באופן מפורט".

בהזדמנות הצילום בפתח הפגישה ניסו נתניהו ופוטין להפגין חמימות זה כלפי זה כדי לכסות ככל האפשר על המחלוקות. "אני חייב להגיד מלה נוספת", אמר נתניהו למצלמות הטלוויזיה כשלצדו הנשיא הרוסי. "גם בנימה אישית וגם בנימה לאומית, בכל המגעים בינינו, גם כשהסכמתי וגם כשלא הסכמנו, השיח בינינו תמיד התנהל מתוך כבוד הדדי ומתוך פתיחות. אני בטוח שכך יהיה גם הפעם".

פוטין השיב לנתניהו באותה מטבע. "אנו אף פעם לא שוכחים שבמדינת ישראל גרים הרבה מאוד יוצאי ברית המועצות לשעבר, ויש לכך השלכה מיוחדת על היחסים בין שתי המדינות", אמר נשיא רוסיה. "כל פעולותיה של רוסיה באזור היו תמיד מאוד אחראיות. אנו מודעים לעניין של ההפגזות נגד ישראל ומגנים כל הפגזות כאלה".

למרות זאת, המחלוקות בין הצדדים נראו היטב גם בפומבי. נתניהו אמר במהלך ההצהרות לתקשורת כי בחסות הצבא הסורי, מנסה איראן לבנות חזית טרור שנייה נגד ישראל ברמת הגולן. פוטין השיב לנתניהו כי לפני המידע שבידי רוסיה, מצבו של הצבא הסורי כלל לא מאפשר לו לפתוח כעת חזית חדשה נגד ישראל בגולן.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ