ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון תקף היום (שני) בחריפות את קבוצת השגרירים הבכירים לשעבר ופעילי השמאל שביקשו לסכל את מינויו של דני דיין לשגריר ישראל בברזיליה. הקבוצה פנתה לממשלת ברזיל וביקשה שלא תיתן את הסכמתה למינויו של יו"ר מועצת יש"ע לשעבר.

"מדובר באזרחים ישראלים שאיבדו את הבושה ושייכים לשוליים הפוליטיים", כתב יעלון בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק שלו. "בגלל התנהגות כזו ישראל מותקפת על ידי גורמים בעולם וסובלת מתהליך של דה-לגיטימציה כלפיה".

יעלון הדגיש כי ישנם גורמים רבים, שאינם תומכים בעמדותיו הפוליטיות של דיין, הסבורים שהוא אדם ערכי, הגון וראוי לייצג את המדינה. "הניסיון של גורמים מתוכנו להוציא את דיבתה של ישראל רעה באופן הזה הוא מביש, מסוכן ומכוער", ציין יעלון. "מי שיש לו מחלוקת פוליטית, מוטב שיתווכח עליה בתוך הבית, ולא יפעל בדרכים נלוזות שפוגעות בראש ובראשונה בישראל ובאזרחיה".

אתמול פורסם ב"הארץ" כי קבוצה של דיפלומטים ופעילי שמאל נפגשו עם שגרירי ברזיל בישראל וברשות הפלסטינית והדגישו בפניהם כי הסכמה למינויו של דני דיין תהיה בבחינת מתן לגיטימציה בינלאומית למפעל ההתנחלויות. בין חברי הקבוצה: מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, אלון ליאל, ששימש גם כשגריר ישראל בדרום אפריקה וכממונה על שגרירות ישראל בטורקיה, שגריר ישראל לשעבר בדרום אפריקה אילן ברוך, שגריר ישראל לשעבר בפריז אלי בר-נביא וח"כ לשעבר מוסי רז (מרצ).

משה יעלון בישיבת הממשלה בפברואר. "מי שיש לו מחלוקת, מוטב שיתווכח עליה בבית"צילום: עמית שאבי

לפי הפרוטוקול הדיפלומטי, מדינה שמעוניינת למנות אדם לתפקיד שגריר במדינה אחרת צריכה להעביר בקשה רשמית לקבלת כתב הסכמה של המדינה המארחת. אם המדינה המארחת אינה מנפיקה כתב הסכמה – לא ניתן לבצע את המינוי.

אלון ליאל טען בשיחה עם "הארץ" כי השגרירים לשעבר ציינו שדיין הוא מתנחל שמחוייב אידיאולוגית למדיניות שאותה מגדירה ברזיל כבלתי חוקית לפי הדין הבינלאומי. הוא הוסיף כי חברי הקבוצה טענו שדיין מתנגד לפתרון שתי המדינות וכי הסכמה למינויו תשלח מסר שלילי לפלסטינים והישראלים התומכים בפתרון זה ותהווה ניצחון לתומכי המדינה הדו-לאומית. "אמרנו להם שדיין הוא שר החוץ של ההתנחלויות", ציין ליאל.

בראיון לתכניתו של ניב רסקין בגלי צה"ל הבוקר נשאל ליאל מדוע הוא וחברי הקבוצה פנו לממשלת ברזיל ולא ניסו לפעול נגד המינוי מבפנים. "אם הייתי חושב שהמחנה שלי יכול להגיע לשלטון, אז הייתי עובד בישראל", אמר ליאל. "האידיאולוגיה שלי לא יכולה להגיע לשלטון בעתיד הנראה לעין... זאת החלטה שקיבלנו. את רעיון שתי המדינות אפשר להציל רק דרך פניה לדעת הקהל העולמית,  כי אם נסמוך על הציבור הישראלי, לא יהיה אפשר להקים שתי מדינות".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) תקפה אף היא את השגרירים לשעבר בפוסט שפרסמה בדף הפייסבוק שלה. "זה כל כך מרגיז ומקומם אותי כשבמחנה הפוליטי שלי מתנהגים באופן נפסד ומגונה, וגם, תסלחו לי, אידיוטי", כתבה. "מה אתם רצים מייד לממשלת ברזיל? יש לכם בעיה עם זה שהוא איש ימין? שהוא מתגורר בהתנחלות? תרעישו עולמות ותעשו קמפיין כאן בישראל. נתווכח, נעלה טיעונים. מה אתם רצים לממשלה זרה שתסכל החלטה שלטונית של ממשלת ישראל?".

שר הכלכלה אריה דרעי אמר הערב: ״קראתי על מעשי שלושת השגרירים לשעבר. זה מזעזע ומקומם בעיני. המעשה של אותם אנשי שמאל ראוי לכל גינוי, ואלה הדברים שגורמים לכך שהשמאל רק הולך ומתרחק מכל אפשרות להגיע לשלטון בישראל".

מאז ההודעה על הכוונה למנות את דיין לשגריר, פועלים כמה גורמים בברזיל נגד מינויו. קבוצה של פעילים פרו-פלסטינים במדינה החלו להחתים עצומה שקוראת לממשלה לא להסכים למינויו וחברי פרלמנט ברזילאים מפעילים לחץ על הנשיאה, דילמה רוסיף, שנמצאת כיום במצב פוליטי קשה ביותר, שלא לקבל את דיין כשגריר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ