אהוד ברק: מצפה מארה"ב לצייד את ישראל באמצעים לתקיפת אתרי הגרעין באיראן

בדיון באוניברסיטת הרווארד אמר ראש הממשלה לשעבר: "המשימה הכי דחופה היא חידוש יחסי העבודה הטובים עם הבית הלבן, והשקעת משאבים מודיעיניים כדי שהאיראנים לא יפרו את ההסכם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, אמר כי היה מצפה מארה"ב לצייד את ישראל באמצעים צבאיים שיאפשרו לה, במקרה הצורך, לתקוף את אתרי הגרעין האיראניים. ברק אמר את הדברים בתשובה לשאלה אילו מהלכים יש לנקוט בעקבות חתימת הסכם הגרעין בין איראן לשש המעצמות, המגביל את המשך פיתוח תכנית הגרעין של טהראן.

שר הביטחון לשעבר דיבר ביום חמישי האחרון, באירוע שנערך באוניברסיטת הרווארד בארה"ב. הוא ענה לשאלותיו של פרופ' גרהם אליסון, המתמחה בחקר סוגיות ביטחון לאומי ובראשן התמודדות עם איומי גרעין וטרור וטען כי "הזמן צריך להיות מתאים לבקש או לצפות מהממשל האמריקאי למצוא דרך לצייד את ישראל בכלים שיאפשרו לה לערוך מבצע עצמאי כנגד תכנית הגרעין האיראנית – אם יעלה הצורך, אם שתי המדינות יסכימו שאירעה הפרה משמעותית של ההסכם ושהאיראנים פורצים קדימה לכיוון של השגת יכולת גרעינית (צבאית)".

ברק ציין כי ארה"ב מחוייבת לשמירת היתרון הצבאי האיכותי של ישראל על פני שכנותיה, עקרון שגם הנשיא ברק אובמה נותר נאמן לו. "המשימה הכי דחופה היא לחדש את יחסי העבודה הטובים בין ירושלים לבין הבית הלבן. צריך לשבת בדלתיים סגורות ולוודא שאנחנו רואים את אותם אתגרים, לוודא שהאיראנים לא מנסים לרמות ושיושקעו די משאבים מודיעיניים כדי שהאיראנים לא יצליחו בהפרת ההסכם", אמר.

ברק הוסיף כי "יש להגדיר יחד מהי הפרה משמעותית, מה צריכה להיות התגובה, במקרה של איזו הפרה נחזיר את משטר הסנקציות לפעולה ובאיזו הפרה נחזיר את האופציה הצבאית לשולחן". לדבריו, יצירת ההבנות החדשות בין שתי המדינות תחייב "רמה גבוהה של אמון הדדי ואינטימיות. אני מקווה שזה עדיין כך". הוא המליץ לאמריקאים לכנס ועידה אזורית, בהשתתפות ישראל, סעודיה, מצרים, ירדן, מדינות המפרץ וטורקיה – על מנת לתאם את המלחמה באסלאם הסוני הקיצוני ולפעול לבלימת מאמציה של איראן להשיג הגמוניה אזורית.

ברק אובמה ואהוד ברק ב-2011. "אובמה נאמן לשמירת היתרון הצבאי של ישראל על פני שכנותיה"צילום: הבית הלבן
הדיון עם ברק באוניברסיטת הארוורד בשבוע שעברקרדיט: הדיון עם ברק באוניברסיטת הארוורד בשבוע שעבר

בחודש שעבר, טען שר הביטחון לשעבר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ דאז אביגדור ליברמן והוא קידמו בין השנים 2012-2010 מספר תקיפות באיראן, אך הן נמנעו בשל סיבות שונות. לדבריו, ב-2011 היתה לצה"ל את היכולת הצבאית לתקוף, אך בפורום השמינייה מי שהיו בזמנו השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, ושר האוצר יובל שטייניץ התנגדו לפעולה.

ברק טען אז כי ב-2012 התקיפה לא בוצעה, בשל תרגיל צבאי אמריקאי שהיה באזור. ברק אמר את הדברים לדני דור ולאילן כפיר, שחיברו ביוגרפיה אודותיו, והקלטות השיחות פורסמו בחדשות 2. לטענת חדשות 2 ברק התנגד לפרסום הדברים, אך הצנזורה הצבאית אישרה את פרסומם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ