ועדה ממשלתית: דרגת הפצ"ר תהיה אלוף, משך חקירות של הפרות הדין הבינ"ל יוגבל

הצוות לבחינה וליישום דו"ח ועדת טירקל על חקירות הפרות דיני מלחמה הגיש המלצותיו לראש הממשלה: 14 שבועות לבדיקת תלונות על כוחות צה"ל ותשעה חודשים לחקור

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הצוות לבחינה וליישום דו"ח ועדת טירקל, שמונתה בעקבות אירועי "מאווי מרמרה", ממליץ למנות את הפרקליט הצבאי הראשי (הפצ"ר) בדרגת אלוף וכן להגביל את הזמן המקסימלי לפתיחת חקירות בצה"ל ואת משכן. הצוות, בראשות ד"ר יוסף צ'חנובר, הגיש אתמול (שני) את המלצותיו לראש הממשלה בנימין נתניהו. הדו"ח כולל שורת המלצות בנוגע לפעילות הפרקליטות הצבאית והתביעה הצבאית.

ועדת טירקל המליצה כי המינוי של הפצ"ר ייעשה על ידי ועדה ציבורית, באופן דומה למינוי היועץ המשפטי לממשלה. אך לפי ההמלצות של ועדת צ'חנובר, יש למנות את הפצ"ר על ידי שר הביטחון, בהמלצת הרמטכ"ל ובהסכמת היועץ המשפטי לממשלה. עוד מצוין בדו"ח כי ראוי שדרגת הפצ"ר תהיה אלוף. דרגה זו, נכתב בדו"ח, "משקפת את מעמדו המרכזי בצבא (של הפצ"ר, ג"כ) בעיקר בשים לב לעובדה שמאז שנת 2002 קודמו הפצ"רים לדרגת אלוף במהלך כהונתם, וכל שינוי לדרגה נמוכה יותר עלול להתפרש כפיחות בהתייחסותה של המערכת לתפקידו ולמעמדו של הפצ"ר". לאחרונה מונה לפצ"ר אלוף משנה שרון אפק והוא צפוי להיכנס לתפקיד בחודש הבא. עוד ממליצה הוועדה כי משך כהונתו של הפצ"ר יעמוד על ארבע שנים. 

ועדת טירקל בחנה את מנגנון הבדיקה והחקירה של תלונות בדבר הפרות של דיני הלחימה. המלצות הדו"ח נוגעות גם למשך החקירות של צה"ל כלפי חייליו. לפי הדו"ח, על הפרקליטות הצבאית להחליט באם לפתוח בחקירה בנוגע לתלונה על כוחות צה"ל תוך 14 שבועות ממועד קבלתה. במקרים חריגים ובאישור הפצ"ר, יהיה ניתן להאריך תקופה זו ב-14 שבועות נוספים. הצוות המליץ כי בעת "אירועים שאירעו במהלך חירום ולחימה", זמן ההכרעה בנוגע לאופן בדיקת התלונה ייקבע מיום תום הלחימה. עוד מציעה הוועדה כי ארבעה חודשים לאחר אישור המלצות הדו"ח בממשלה, תוקם היחידה לעניינים מבצעיים במצ"ח, שעתידה לבצע חקירות מבצעיות.

הוועדה אף ממליצה כי משך חקירת חשד להפרת הדין הבין-לאומי יוגבל לתשעה חודשים ממועד פתיחת החקירה. מפקד מצ"ח יוכל להאריכה בשלושה חודשים נוספים. פרק הזמן להכרעת הפרקליטות בנוגע לתיק החקירה - באם יועמד חייל לדין או לא - יעמוד אף הוא על תשעה חודשים. עם זאת, החליטה הוועדה כי בתיקים שיוגדרו כ"מורכבים", בעיקר, חקירת אירועי מוות, תקופה זו תעמוד על שנה מרגע קליטת התיק בתביעה הצבאית. "הכוונה היא שהטיפול בתיקים אלה יסתיים לא יאוחר משנה וחצי מפתיחת החקירה ובמקרים מורכבים בתוך שנה ותשעה חודשים", נכתב בדו"ח. "יתרה מזאת, נציגי הפרקליטות הצבאית הדגישו כי הארכה מעבר למועדים אלה לא תעשה בנקל וכהליך שבשגרה, אלא תחייב הצדקה ממשית ומפורטת".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ