יעלון התקשר לעמיתו הברזילאי: תנו הסכמתכם למינוי דני דיין לשגריר בברזיליה

שר הביטחון קיים את השיחה בעקבות מידע לפיו נשיאת ברזיל מתכוונת להתנגד למינוי. פקיד ישראלי בכיר לאחר השיחה: המסר משר ההגנה הברזילאי היה כי ניתן להמשיך את המהלכים למינוי

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיין במאחז אל מתן ליד התנחלות מעלה שומרון, בדצמבר 2014
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון שוחח בטלפון שלשום (שני) בערב עם שר ההגנה של ברזיל, וביקש ממנו באופן רשמי כי הממשלה בברזיליה תיתן את הסכמתה למינויו של ראש מועצת יש"ע לשעבר דני דיין לשגריר. יעלון קיים את השיחה על רקע מידע שהגיע למשרד החוץ בירושלים לפיו נשיאת ברזיל, דילמה רוסיף, אינה מכוונת לתת את הסכמתה למינוי על רקע התנגדותה של ברזיל לבנייה בהתנחלויות.

"דני דיין, שהוא איש ראוי ומוערך בישראל מכל קצות הקשת הפוליטית, הוא בחירה אישית של ראש הממשלה, מה שמצביע על החשיבות שראש הממשלה מייחס למדינה כמו ברזיל", אמר יעלון לעמיתו הברזילאי לפי פקיד ישראלי בכיר שעודכן בתוכן השיחה. הפקיד הבכיר הוסיף כי המסר משר ההגנה הברזילאי היה כי ניתן להמשיך את המהלכים למינוי דיין לשגרירי בברזיל כסדרם, כלומר להגיש בקשה רשמית ממשלת ישראל לממשל ברזיל למתן כתב הסכמה למינוי.

השיחה בין יעלון למקבילו הברזילאי התקיימה בתיאום עם משרד החוץ בירושלים כחלק מהנסיון להביא לאישור מינויו של דיין על ידי ממשלת ברזיל. משרד החוץ גם פנה לבית הנשיא כדי להיערך לאפשרות שיהיה צורך בשיחת טלפון בין הנשיא ראובן ריבלין לנשיאת ברזיל דילמה רוסיף. אולם, לאחר השיחה שקיים יעלון עם שר ההגנה של ברזיל הוחלט שאין צורך בקיום השיחה בין ריבלין לרוסיף. 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג ויו"ר מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד פנו גם הם ביום שני וביום שלישי בבוקר לשגריר ברזיל בישראל והביעו בפניו תמיכה במינויו של ראש מועצת יש"ע לשעבר דני דיין לתפקיד שגריר ישראל בברזיליה. השניים הביעו תקווה כי הממשלה הברזילאית תיתן את הסכמתה למינוי.

אדלשטיין, הרצוג ולפיד העבירו את המסרים לשגריר ברזיל בישראל בעקבות הפרסום ב"הארץ" ביום ראשון לפיו כמה שגרירים ישראלים לשעבר פנו ישירות לממשלת ברזיל וביקשו שלא תיתן את הסכמתה למינויו של דיין כיוון שהוא שימש כראש מועצת יש"ע ומתנגד לפתרון שתי המדינות. השגרירים לשעבר טענו כי אם ברזיל תסכים לקבל אותו כשגריר ישראל יהווה הדבר מתן לגיטימציה מצידה להפרה של החוק הבינלאומי.

ח"כ לפיד כתב בחשבון הטוויטר שלו כי אינו מסכים עם עמדותיו הפוליטיות של דיין אולם סבור שהוא יהיה שגריר מצויין. לפיד כתב כי אמר לשגריר ברזיל כי לא מקובל עליו שאזרחים ישראלים מנסים להשפיע מחו"ל על החלטותיה של ממשלה נבחרת בישראל.

אדלשטיין הנחה את יועצו המדיני, עודד בן-חור, להתקשר גם כן לשגריר ברזיל בנושא. בן-חור הבהיר לשגריר הברזילאי כי מינויו של דיין הוא מינוי ראוי וכי "יש לדחות את הנסיונות הנואלים והחמורים של דיפלומטים ישראלים לשעבר לסכל את המינוי". בהודעה שפרסם אדלשטיין הוא אמר כי כתושב של ההתנחלויות הוא אינו זוכר שאי-פעם הוחרם ע"י בכירים ברזילאים, וכך ראוי שיעשה גם כלפי דני דיין. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ