שקד תפיץ תזכיר חוק שיקבע עונשי מינימום למיידי אבנים ושלילת קצבאות מהוריהם

בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, שרת המשפטים דרשה לקבוע את הוראת השעה למשך שלוש שנים לפחות. בהתייחס לפגיעה בקצבאות אמרה: "הצעת החוק תפגע במקום החשוב ביותר - בכיס"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שרת המשפטים, איילת שקד, תפרסם מחר (חמישי) תזכיר חוק שיקבע עונשי מינימום למיידי אבנים ובקבוקי תבערה, שישמש כהוראת שעה למשך שלוש שנים. כמו כן, יופץ תזכיר חוק של שקד ושר הרווחה חיים כץ שיאפשר לשלול קצבאות מהורים אשר ילדיהם הורשעו בעבירה של יידוי אבנים.

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין התנגד לקביעת עונשי מינימום והציע שימוש בכלי של הוראת שנה למשך שנה, במהלכה יהיה ניתן לבחון אם באמת יש צורך בעונשי מינימום ואם הטלתם מרתיעה מיידי אבנים ובקבוקי תבערה. גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו תמך בפשרה של וינשטיין, אך שקד התעקשה וטענה כי הוראת שעה למשך שנה לא תספק ודרשה לקבוע את הוראת השעה למשך שלוש שנים לפחות - וכך אכן נוסח תזכיר החוץ שיופץ.

לפי התיקון לחוק העונשין שנכנס לתוקף לפני חודשיים, העבירה החדשה של יידוי או ירי של אבן או חפץ אחר לעבר כלי תחבורה, כוללת שתי מדרגות. הראשונה, שהעונש בצדה הוא עשר שנות מאסר, חלה על מקרים של יידוי או ירי של אבן או חפץ אחר לעבר כלי תחבורה בנסיעה באופן שיש בו כדי לסכן את בטיחותו של הנוסע או את מי שנמצא בקרבתו, או שיש בו כדי לפגוע בכלי התחבורה בנסיבות שיש בהן כדי לעורר פחד או בהלה. כך למשל, ייכנסו לסעיף מקרים של יידוי אבנים לעבר הרכבת הקלה, או לעבר אוטובוס ששמשותיו ממוגנות, שלא יוצרים סיכון אמיתי לבטיחות הנוסעים משום שכלי הרכב ממוגנים, אך הם גורמים לפחד ובהלה בקרב הנוסעים. 

המדרגה השנייה, שהעונש בצדה עומד על 20 שנות מאסר, חלה על יידוי או ירי של אבן או חפץ אחר לעבר כלי תחבורה בנסיעה, באופן שיש בו כדי לסכן את בטיחותו של נוסע בכלי תחבורה או מי שנמצא בקרבת כלי התחבורה, במטרה לפגוע בנוסע או במי שנמצא בקרבת כלי התחבורה. עבירה זו נועדה למקרים החמורים של יידויי האבנים, כך למשל במקרה של יידוי אבנים לעבר כלי רכב בכביש מהיר. 

לפי תזכיר החוק של שקד, עונשי המינימום יהיו כחמישית מהעונש המקסימלי. כך, במדרגה הראשונה העונש המינימלי יהיה שנתיים ובמדרגה החמורה יותר, של מטרה לפגוע באדם, עונש המינימום יהיה ארבע שנים. 

באשר להצעת החוק של שקד וכץ לפגוע בקצבאות הורים של מיידי אבנים, הבהירה שקד כי "הצעת החוק תפגע במקום החשוב ביותר - בכיס". לפי נתונים שאספו בלשכתה, כ- 50% מכתבי האישום המוגשים כיום בפרקליטות מחוז ירושלים בגין ידויי אבנים הם נגד בני נוער. "זוהי תופעה רחבת היקף ורגישה עד מאוד, ומי שצריך לקחת אחריות עליה הם ללא ספק ההורים. כל זאת מתוך ניסיון למנוע מאותם ילדים, אשר הולכים שבי אחרי אידיאולוגיה מסיתה ושקרית, להידרדר למעגל הפשיעה", אמרה שקד. "ילדים אשר מרצים תקופת מאסר בגין מעשי טרור אין כל סיבה שהמדינה תמשיך להעביר עבורם קצבאות והטבות".

שלילת הקצבאות על הורים לקטין שהורשע בעבירות של יידוי אבנים ונגזר עליו עונש מאסר, תימשך לאורך כל תקופת המאסר. בין הקצבאות שיישללו הן קצבת ילדים, עבור כל הילדים ולא רק עבור הקטין שהורשע. מדובר בסכום של בין 300-200 שקלים לחודש לילד. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ