הקבינט החליט: עונשי מינימום של ארבע שנות מאסר למיידי אבנים ובקבוקי תבערה

מלשכת רה"מ נמסר כי קביעת עונשי המינימום תהיה בהוראת שעה לתקופה זמנית של שלוש שנים ולא בחקיקה. כמו כן, הוחלט לנקוט בצעדים לענישת קטינים שמיידים אבנים והוריהם

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

הקבינט המדיני-ביטחוני החליט הערב (חמישי) לקבוע בהוראת שעה הטלת עונשי מינימום של ארבע שנות מאסר על מיידי אבנים ובקבוקי תבערה, כך נמסר מלשכת ראש הממשלה. בדיון חודדו הוראות הפתיחה באש וכן הוחלט לנקוט בצעדים לענישת קטינים שמיידים אבנים והוריהם.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי קביעת עונשי המינימום למיידי אבנים תהיה בהוראת שעה לתקופה זמנית של שלוש שנים ולא בחקיקה. היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין התנגד לקביעת עונשי מינימום בחקיקה והציע לקבוע הוראת שעה למשך שנה אחת. שרת המשפטים איילת שקד התעקשה כי הוראת השעה תהיה לפרק זמן של שלוש שנים וכך הוחלט בקבינט.

נתניהו בישיבת ממשלה, ביוליצילום: אמיל סלמן

גורמים שהשתתפו בישיבה ציינו כי השרים קיבלו את עמדתו של וינשטיין, לפיה עונשי המינימום יוטלו רק על בגירים שמיידים אבנים ובקבוקי תבערה. כמו כן, התקבלה הצעתו כי בהוראת השעה שתיקבע יושאר "פתח מילוט" שיאפשר לשופטים לסטות מעונש המינימום כל עוד הם מנמקים זאת.

עוד נמסר מהלשכה כי עונש המינימום של ארבע שנים הוא חמישית מהעונש המקסימלי שניתן להטיל על מיידי אבנים ובקבוקי תבערה, שעומד על 20 שנה. "אנחנו מתכוונים לשנות את הנורמה שהתבססה כאן, שבמדינת ישראל אפשר להשליך את החפצים הקטלניים והרצחניים הללו ללא מענה וללא סיכול", אמר ראש הממשלה נתניהו בסיום הדיון. "זה ישתנה".

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי חלק מהישיבה הוקדש לחידוד הנחיות פתיחה באש והעברתן לשוטרים. במסגרת זו פורטו בפני השרים התרחישים בהם מוצדק יהיה לפתוח באש – מדובר במקרים בהם קיימת סכנת חיים מוחשית ומידית לשוטר או לאזרח. כמו כן, הוצגו לשרים המגבלות הרלוונטיות לפתיחה באש.

הקבינט גם החליט לנקוט בצעדים לענישת קטינים בגילאי 14-18 שמיידים אבנים וכן להעניש גם את הוריהם, בין השאר על ידי שלילת קצבאות להורי קטינים שיקבלו עונשי מאסר. מלשכת ראש הממשלה נמסר עוד כי תיבחן משפטית האפשרות להטיל קנסות מינימום על הורי קטינים בגילאי 12-14, ולהטיל עירבון למשך שנה על הורים של קטינים מתחת לגיל 12 שיידו אבנים או בקבוקי תבערה.

בסיום הישיבה התייחס נתניהו למצב בהר הבית ואמר כי ישראל שומרת על הסטאטוס-קוו. "לא אנחנו מפרים אותו", אמר נתניהו. "כל האמירות שמפזרים על כוונתו לפגוע במקומות הקדושים לאיסלאם הם הבל הבלים. מי שמכניס מטעני צינור עם חומר נפץ למסגדים הם אלה שמשנים את הסטטוס קוו. אנחנו כמובן נפעל לשמור על החוק, על הסדר, על השקט, אנחנו אומרים זאת לכל שכנינו ואנחנו קוראים גם לרשות הפלסטינית להפסיק את ההסתה הפרועה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ