צה"ל תקף בסוריה בתגובה לירי לרמת הגולן

בתגובה לפצצת מרגמה שנייה ביומיים שהתפוצצה ברמת הגולן, הגיבה ישראל באש ארטילרית למטרות של צבא אסד במרכז הרמה. בצבא מעריכים כי הירי תועה אך "רואים בצבא הסורי אחראי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הביטחון יעלון בתרגיל ברמת הגולן, בחודש ספטמברצילום: אריאל חרמוני / משר

צה"ל תקף הערב (ראשון) מטרות של צבא סוריה ברמת הגולן הסורית בתגובה לנפילת שתי פצצות מרגמה ביומיים האחרונים בשטח ישראל. פצצת מרגמה אחת התפוצצה הערב בשטח פתוח בצפון רמת הגולן, אחרת התפוצצה אתמול אף היא בשטח פתוח בצפון הרמה. בשני המקרים איש לא נפגע ולא נשמעה אזעקה משום שלא נשקפה סכנה למקומות מגורים. בצבא מעריכים כי בשני המקרים היה זה ירי תועה של צבא סוריה. 

דובר צה"ל מסר כי "צה"ל רואה בצבא הסורי האחראי לנעשה בשטחו ולא יסבול כל ניסיון פגיעה בריבונות מדינת ישראל ובביטחון תושביה".

אתרים לבנוניים וסוריים מדווחים כי ישראל ירתה שלושה טילים לעבר שלוש עמדות של הצבא הסורי באזור נבע אל-פואר ומחירס. עוד דווח שאיש לא נפגע בתקיפות וכי מטוסים ישראלים חגו בשמי הגזרה. 

בתגובה לאירועים, אמר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון: "הנפילות בשטח ישראל כתוצאה מירי תותחי צבא סוריה, המעורבים בקרבות שם, הם מבחינתנו הפרת ריבונות וחציית קו אדום". יעלון הוסיף כי "אין למדינת ישראל כל כוונה לעבור לסדר היום על מקרים מסוג זה, ולכן צה"ל תקף הערב שני תותחים של צבא סוריה. אנו רואים במשטר הסורי ובצבאו אחראיים למתרחש משטחם".

בימים האחרונים מחדש צבא אסד את ניסיונותיו לתקוף את כוחות המורדים באזור העיירה קוניטרה לאחר תקופה ארוכה של הימנעות מכך. לפני כשנה השתלטו ארגוני המורדים ובהם ג'בהת א-נוסרה המזוהה עם אל-קאעידה על אזור קוניטרה ודחקו את הכוחות הנאמנים לאסד למובלעת שגודלה כעשרה אחוזים משטח הגבול עם ישראל והיא ממוקמת בחלקו הצפוני. 

בשבוע שעבר סיכמו צבאות ישראל ורוסיה כי יקימו ועדה משותפת לתיאום הפעילות הצבאית בסוריה, על רקע הנוכחות הצבאית של רוסיה באזור. לדברי קצין ישראלי בכיר הוועדה תעסוק בתיאום הפעילות בים ובאוויר וכן בהשפעות הפעילות האלקטרו-מגנטית הצבאית של כל אחד מהגופים, כך שלא ייווצר שיבוש של אמצעי הלחימה האלקטרוניים של כל אחד מהצדדים. "יש פעילות אווירית בצפון המדינה שעשויה לנשוק לפעילות של הרוסים שם, ויכול להיות שלא", אמר הקצין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ