עימותים בהר הבית: פלסטינים התבצרו במסגד, ויידו אבנים ובקבוקי תבערה

כוח משטרה פרץ למקום והדף את הצעירים אל תוך המסגד, זאת לאחר ניסיונות הידברות עם הווקף. עשרה עיתונאים דיווחו על התעמרות ותקיפות כלפיהם מצד שוטרים במהלך פיזור הפגנות בעיר

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

המתיחות והעימותים בירושלים נמשכים זה השבוע השלישי. צעירים פלסטינים התבצרו אמש (ראשון) במסגד אלאקצא בהר הבית והתעמתו עם כוחות המשטרה, תוך שהם משליכים לעברם אבנים ובקבוקי תבערה. הפלסטינים דיווחו על 15 פצועים, בקרב כוחות הביטחון לא היו נפגעים. רחבת הר הבית נפתחה בבוקר לביקורים שעברו בשקט יחסי.  

במהלך הלילה הצעירים הקימו מחסומים שנועדו למנוע את סגירת דלתות המסגד והצטיידו באבנים ובבקבוקי תבערה. ברבע לשבע בבוקר נכנס כוח משטרה גדול, בפיקוד מפקד המחוז, ניצב משה אדרי לשטח ההר. זאת, לאחר שלדברי המשטרה, נכשלו ניסיונות הידברות עם הנהלת הווקף במטרה להוציא את הצעירים ולפרק את הביצורים לפני פתיחת ההר לעליית יהודים. 

כוחות המשטרה בהר הבית, הבוקרצילום: חטיבת דובר המשטרה

השוטרים ניסו להסיר את הביצורים שהקימו הפלסטינים, בכדי לסגור את דלתות המסגד על הצעירים, בעודם בפנים. המשטרה הדפה את הצעירים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות, והציבה מחסום בפתח המסגד שנועד למנוע מהם לידות אבנים ובקבוקים החוצה. מלבד אבנים ובקבוקי תבערה, הצעירים ידו לעבר כוח המשטרה מתוך המסגד בקבוקים עם חומר לא מזוהה וזיקוקים.

עדויות נוספות הגיעו הערב על פגיעה בעיתונאים ותחקירנים בעיר העתיקה. בשבוע שעבר דיווחו כעשרה עיתונאים על התעמרות ותקיפות מצד שוטרים במהלך פיזור הפגנות בסמטאות העיר העתיקה. אתמול, במהלך פיזור הפגנה של נשות המורביתאת ברובע המוסלמי, נורה, ככל הנראה במתכוון, כדור הלם לבין רגליהם של עיתונאים. "היינו בתוך חדר מדרגות, שלושה עיתונאים ואני", סיפר אחמד סוב לאבן, תחקירן עמותת עיר עמים. "המג"בניקים נכנסו לשם, לקחו אותנו ורצו לפזר אותנו לכיוון שער שכם, הם זרקו רימון הלם בין הרגליים שלנו. הכתבת נפצעה ביד, הצלם נפצע בחזה".

המחסומים שהקימו הפלסטינים באחד הפתחים של מסגד אל-אקצא, הבוקרצילום: חטיבת דובר המשטרה

במקרה אחר נורו שני כדורי ספוג לעבר רכב של צלם עיתונות וצלם נוסף דיווח שספג מכות משוטרים. במשטרת ירושלים טוענים כי אין כוונה לפגוע בעיתונאים, אך לעיתים הם נקלעים לפיזורים אלימים ונפגעים שלא במתכוון. 

מאות שוטרים ממחוזות אחרים מתגברים את משטרת ירושלים במהלך החג. אתמול הודיעה המשטרה כי מחשש לאלימות היא תגביל הבוקר כניסת מתפללים מוסלמים להר הבית, ותתיר כניסה רק לבני 50 ומעלה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ