מפה של המשטרה אינה מציגה יישובים פלסטיניים בדרום הגדה

המפה התלויה בתחנת מרחב חברון מחשיבה שטחי יישובים פלסטינים מוכרים "שטח פתוח" ומשמיטה בשרטוט יותר ממאתיים ישובים. המשטרה: "מפות מהוות כלי עזר ובשום אופן אינן משקפות עמדה"

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
עמירה הס

במפת מרחב חברון הרשמית של משטרת ישראל לא מופיעים כלל שמות כל הקהילות והכפרים הפלסטיניים במרחב הזה, חוץ משלוש הערים הגדולות. במידע המילולי על תושבי האזור, המצורף למפה, מנוכה כל האוכלוסייה הפלסטינית. כמו כן, בפילוח השטח בין בנוי ללא-בנוי, המוגדר "פתוח" — השטח הבנוי של היישובים הפלסטיניים כלול בקטגוריה השנייה, "פתוח". את המפה הדפיס ב-2014 אגף התכנון במשטרת ישראל וחתום עליה ניצב דני חן, ראש האגף. מרחב חברון במשטרת ש"י מכסה את דרום הגדה (עד וכולל אזור בית לחם בצפון), לא כולל מדבר יהודה.

המפה, שצילום שלה הגיע לידי "הארץ", ממוסגרת ותלויה בחדר הסיירים בתחנת המשטרה של קרית ארבע / חברון. היא מורכבת מלוח מידע גדול ובמרכזו המפה. במפה, כאמור, מופיעות בשמותיהן רק שלוש הערים הפלסטיניות הגדולות — בית לחם, חלחול וחברון — וההתנחלויות הישראליות (לא כולל מאחזים בלתי מורשים). שמות שאר הערים והעיירות הפלסטיניות, הכפרים וקהילות הרועים — יותר ממאתיים יישובים — אינם מופיעים. כתמי צבע שונים מבדילים בין שטחי אי, בי וסי כפי שנקבע בהסכמי אוסלו. משטרת ישראל אינה פועלת בשטח אי אך מסמכותה לפעול בשטחי בי וסי, כלומר להיכנס לעשרות הכפרים הפלסטינים והקהילות שבשטחים אלו. מסמכותה גם לעכב, לעצור ולהוציא דו"חות תנועה לכל פלסטיני שנע בכבישים הראשיים והמשניים שבשטח סי.

בלוח המידע כתוב תחת "מספר תושבים" 81,000. כוכבית מפנה להערה "ללא התחשבות באוכלוסייה פלשתינאית". במידע על התפלגות לפי דת כתוב: 99.6% יהודים, ו-0.4% — אחרים. בלוח מופיע גם מידע כמו קצב גידול האוכלוסין (6%), מספר היישובים (28, מתוכם שבעה עירוניים והשאר כפריים), התפלגות התושבים (82.9% במגזר העירוני, השאר במגזר הכפרי).

"מרחב חברון" במשטרה חופף פחות או יותר לשני מחוזות פלסטיניים: חברון, ששטחו 1,060 קמ"ר ובית לחם, ששטחו 608 קמ"ר. במידע של המשטרה מצוין ש"שטח התחנה" (משמע השטח שעליו חולש המרחב, בלי הפרדה בין אי, בי וסי) הוא 1,473 קמ"ר. מתוכו, לפי הכתוב, 0.7% הוא שטח בנוי, ו-99.3% מוגדרים "שטח פתוח", כלומר שאינו "בנוי". אבל בפועל השטח הבנוי הפלסטיני במחוזות חברון ובית לחם הוא כ-6.5% — 104 קמ"ר נכון ל-2011 — כך לפי "אריג'", מכון ירושלים למחקר יישומי שמושבו בבית לחם.

המפה התלויה במרחב חברון. מסומנות עליה שלוש ערים פלסטיניות

בנוסף, באתר האלקטרוני של מחוז ש"י מצוין כי השטח שעליו חולשת תחנת מרחב חברון הוא 1,600 קמ"ר ולא 1,470 קמ"ר כפי שכתוב במפה בתחנה. כמו כן, אין חפיפה במספר ההתנחלויות ותושביהן: 32 לפי האתר (לעומת 28 במפה), ומספר תושביהן 62,000. האתר של מחוז ש"י כן מזכיר שחיים במרחב 811,000 פלסטינים ב-99 יישובים.

מדוברות המשטרה נמסר בתגובה: "נדגיש בתוקף כי משטרת ישראל פועלת באופן מקצועי ושוויוני ללא כל קשר לזהותם של האזרחים. מפות מהוות כלי עזר לצרכי תצוגה ויזואלית עבור מפקדים ושוטרים, ובשום אופן אינן משקפות עמדה, אופי פעילות או יחס כלפי אוכלוסייה המצויה באחריות המרחב. כאשר משטרת ישראל מנגישה פרופיל דמוגרפי, היא מתבססת אך ורק על פרסומים רשמיים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אשר אינה מפרסמת אומדני אוכלוסייה ביישובים הפלסטיניים, ואינה מוסמכת להציג אומדני אוכלוסייה שאינם נשענים על נתונים אלה. למותר לציין כי ההארה הנוגעת לאוכלוסייה הפלסטינית מתייחסת לאופן חישוב הנתונים הדמוגרפים ותו לא. במערכות המיפוי הממוחשבות של המשטרה, כמו גם על גבי המפה, מופיעים כלל היישובים במרחב ללא כל קשר לזהותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ