שר הביטחון הורה לצה"ל לזרז את הבדיקה בפרשת חללי טנק אלתגר

החלטתו של יעלון התקבלה בעקבות הפרסום ב"הארץ". דו"ח פנימי שנחשף לראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים חשף כי שרידי גופותיהם של חברי צוות הטנק הוחזרו לישראל ב-77' ומשפחותיהם לא ידעו

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טנק אלתגר (משמאל) בתצלום אוויר מימי המלחמה

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הורה בשבוע שעבר לבכירי צה"ל לזרז את הבדיקה בפרשת חללי טנק אלתגר ממלחמת יום הכיפורים, ולהביא את ההמלצות בעניין לאישורו בהקדם. יעלון החליט להתערב בפרשה בעקבות הפרסום ב"הארץ" בערב יום הכיפורים.

ארבעת אנשי צוות הטנק, סרן מירון אלתגר, רב־סמל יעקב קלר, רב־טוראי חיים מוצפי ורב־טוראי דן גילת, נהרגו בקרבות הבלימה הקשים בסיני, בגדה המזרחית של תעלת סואץ, בשעות הראשונות של המלחמה ב–6 באוקטובר 1973. גופותיהם לא אותרו והארבעה הוגדרו חללי צה"ל שמקום קבורתם לא נודע.

כפי שדווח ב"הארץ", דו"ח פנימי של היחידה לאיתור נעדרים (אית"ן) בצה"ל העלה אשתקד, בסבירות גבוהה מאוד, אפשרות שגופותיהם של הארבעה הוחזרו על-ידי המצרים לישראל ביולי 1977, אבל לא זוהו מעולם ונקברו בקבר אחים בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים, מבלי שנמסרה על כך הודעה למשפחות.

מסקנות הבדיקה נמסרו למשפחות בחודשים האחרונים, אך האלוף (מיל') יעקב עמידרור, הממונה מטעם מערכת הביטחון על הטיפול בחללי החזית המצרית במלחמה, נמנע מלאמצו, בנימוק שעדיין יש לו ספקות לגבי מהימנות המסקנה של אית"ן. עמידרור נשען על העובדה שהרבנות הצבאית לא זיהתה את הגופות ב-1977. המשפחות חולקות על עמידרור ומזכירות כי באותה תקופה עדיין לא היו נהוגות בדיקות זיהוי מתקדמות, ובהן בדיקות דנ"א.

לאחר הפרסום דרש שר הביטחון לשעבר, ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני), לקיים דיון של ועדת החוץ והביטחון בפרשה. כעת החליט גם יעלון להתערב בעניין וביקש מהצבא להעביר לו בהקדם את סיכום החקירה ואת ההמלצות כיצד לטפל בפרשה.

יעלון לחם במלחמת יום הכיפורים בקרבות בסיני כצנחן במילואים, ובעקבותיה החליט לחזור לצבא בשירות קבע, שאותו סיים כרמטכ"ל. באופן מקרי, הניח יעלון לפני כשבועיים זר יחד עם גילה יניב, אחותו של רב־סמל קלר, באנדרטת השריון בלטרון. השניים השתתפו בטקס הזיכרון השנתי לחללי חיל השריון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ