פרשנות || סוריה היא האיראן החדשה (ואף מלה על הפלסטינים)

נתניהו הבטיח כהרגלו נאום "עוצמתי", אבל ספק אם יזכה לקשב. הוא יכול להתנחם בהיעדרות הנושא הפלסטיני מנאומי מנהיגי המעצמות, אבל לא לאורך זמן

ברק רביד
שליח "הארץ" לניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שליח "הארץ" לניו יורק

נאומו של נשיא איראן בפני העצרת הכללית של האו"ם נחשב בשנים האחרונות להצגה הכי טובה בעיר. הגרעין האיראני היה אחת הסוגיות הבוערות ביותר על סדר היום הבינלאומי ורבים רצו לשמוע מה יש למחמוד אחמדינג'אד, ובשנתיים האחרונות לחסן רוחאני, להגיד. אלא שהסכם הגרעין בין איראן והמעצמות הוריד באחת את רמת העניין. אתמול, כשרוחאני התייצב מאחורי הפודיום על בימת העצרת הכללית, הוא מצא אולם ריק למחצה.

לא מדובר היה בישיבת הנעילה של העצרת: הנשיא האיראני היה הנואם השישי בישיבת הפתיחה. הדיפלומטים שישבו באולם לא נראו מרותקים לדבריו של רוחאני, שגם לא הניבו כותרות יוצאות דופן. אפילו הפסטיבל התקשורתי סביב המשלחת האיראנית, שאליו התרגלנו בשנים האחרונות, היה מתון בהרבה.

נשיא איראן רוחאני ונשיא רוסיה פוטין בעצרת האו"ם, אתמולצילום: אי־פי

גם בנאומי המנהיגים לא זכה הנושא האיראני להתייחסות מיוחדת. אובמה הקדיש לסוגיה שתי פסקאות, פוטין התעלם ממנו לחלוטין, נשיאת ברזיל ונשיא סין הסתפקו בברכות כלליות. ראש הממשלה בנימין נתניהו יהיה כנראה המנהיג היחיד שיקדיש את נאומו להסכם הגרעין עם איראן.

נתניהו לא נגמל מהרגלים מגונים ישנים וכבכל שנה שלח את יועציו לתדרך את הכתבים כי נאומו יהיה "עוצמתי". אלא שבאווירה הבינלאומית הנוכחית נראה שיהיה גובה הדציבלים של נאום נתניהו אשר יהיה, בעבור רוב רובה של הקהילה הבינלאומית תיק הגרעין האיראני נסגר. בעבור רוב רובם של המנהיגים שדיברו אתמול בעצרת האו"ם סוריה היא האיראן החדשה.

גל הפליטים הסורים ששוטף את אירופה, פריסת הכוחות הרוסים בלאטקיה והחשש מהמשך התחזקותו של המדינה האיסלאמית (דאעש) הפך את הלחשושים על עסקה בין המעצמות לקביעת עתידה של סוריה לנושא המרכזי של העצרת הכללית של האו"ם השנה. אם שמה של איראן מוזכר בהקשר הזה הדבר נוגע לרצונן של ארה"ב, רוסיה ומדינות נוספות בעולם לשתף פעולה עם המשטר בטהראן כדי להילחם בדאעש ולהביא את המלחמה בסוריה לסיומה.

אדם נוסף שישב באולם העצרת הכללית אתמול ולא האמין למשמע אוזניו היה מחמוד עבאס. הנשיא הפלסטיני, שכמו נתניהו לא בוחל בבניית ציפיות חסרות פרופורציה לקראת נאומיו, שמע איך הסוגיה שבשמה הגיע לדבר — הקמת מדינה פלסטינית — נדחקה לקרן זווית. הנשיא אובמה לא אמר מלה אחת על הסכסוך הישראלי־פלסטיני — אפילו לא כדי לצאת ידי חובה, מלך ירדן עבדאללה לא הוציא מפיו את המילה פלסטין ודיבר על ירושלים כאילו היתה נושא ירדני בלעדי. לפחות היתה לעבאס נשיאת ברזיל דילמה רוסף, שקראה להקמת מדינה פלסטינית ולעצירת הבנייה בהתנחלויות.

יש להניח שגם נתניהו שם לב להיעלמות הנושא מנאומיהם של מנהיגי העולם. לכאורה הוא יכול לחוש סיפוק על שהצליח לדחוק את סוגיית המדינה הפלסטינית מסדר היום העולמי, אבל בתסכול שחשו אתמול הפלסטינים טמונה גם סכנה לישראל. עבאס, שכבר חזר בו מאיומו להודיע על פירוק הרשות הפלסטינית, עלול להקצין את נאומו מחר כדי לזכות לתשומת לב בינלאומית, ולו הקטנה ביותר. לאחר מכן הוא יוכל להתנחם בטקס ההנפה החגיגי של דגל פלסטין במטה האו"ם.

גם אם הנושא הפלסטיני נעדר מנאומי המנהיגים, הוא צפוי לחזור בצורה כזו או אחרת בחודשים הקרובים. ישיבת שרי החוץ של הקוורטט, שתתקיים מחר בניו יורק, תוציא לדרך את התהליך שאליו דוחפים שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני ושליח האו"ם ניקולאי מלדנוב בניסיון להביא להתקדמות בתהליך השלום. גם מבחינת אובמה הנושא לא מת – למרות נאומו. הנשיא האמריקאי מעוניין להשאיר אחריו מורשת כלשהי בנושא הפלסטיני. הוא רק עוד לא החליט כיצד לעשות זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ