פוטין על פגישתו עם אובמה: דנו בשיתוף פעולה במאבק נגד דאעש

במשך שעה וחצי דנו השניים במצב באוקראינה ובמתרחש בסוריה. לדברי בכיר אמריקאי, ארה"ב אינה רואה בהצבת כוחות רוסיים בסוריה מהלך שלילי - כל עוד הם יפעלו נגד ארגון המדינה האיסלאמית

ברק רביד
שליח "הארץ" לעצרת האו"ם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שליח "הארץ" לעצרת האו"ם

נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין נפגשו לפנות בוקר (שלישי) בשולי עצרת האו"ם בניו יורק, לאחר יותר משנה של נתק כמעט מוחלט ביניהם. הפגישה עסקה במלחמת האזרחים בסוריה ובמשבר באוקראינה, אך לא הצליחה לגשר על המחלוקות הגדולות בין השניים.

פוטין ואובמה נפגשו כמה שעות אחרי הנאומים שנשאו בפני העצרת הכללית של האו"ם. בכיר בממשל האמריקאי אמר כי הפגישה היתה עניינת ונמשכה שעה וחצי - חציה הוקדש למצב בסוריה וחציה השני למשבר באוקראינה. לאחר הפגישה אמר פוטין לכתבים כי השיחה עם אובמה היתה "כנה ומועילה".

הפגישה נפתחה בהזדמנות צילום קצרה, במהלכה נמנעו השניים מחיוכים למצלמות. אובמה ופוטין הסכימו בדבר הצורך להילחם בארגון המדינה האסלאמית (דאעש) ולהביא את מלחמת האזרחים בסוריה לסיום, אולם נותרו חלוקים בדבר התפקיד אותו צריך למלא הנשיא בשאר אל-אסד בתהליך.

בכיר אמריקאי אמר שפוטין הסכים כי יש להקים ממשלה חדשה בסוריה שתכלול גם גורמים מהאופוזיציה, אך הבהיר כי אסור להפקיר את משטרו של אסד שהינו הגורם היחיד שמצליח להתמודד עם הארגונים הקיצוניים. אובמה מצידו הבהיר כי בעיניו אסד הוא גורם שמלבה את האש במשבר המתמשך במדינה. "אני חושב שהרוסים מבינים את החשיבות של פתרון פוליטי בסוריה, אבל יש לנו מחלוקת לגבי השאלה איך פתרון כזה צריך להיראות", אמר הבכיר האמריקאי.

לאחר הפגישה אמר פוטין כי דן עם אובמה בנוגע לשיתוף פעולה צבאי מצד רוסיה במאבק בארגון דאעש בסוריה. הוא העלה את האפשרות שרוסיה תבצע תקיפות מהאוויר של מטרות דאעש, אך שלל מעורבות של כוחות קרקעיים רוסיים במלחמה.

בכיר אמריקאי אמר לאחר הפגישה כי ארה"ב לא רואה בהצבת כוחות רוסיים בסוריה מהלך שיפגע בניסיון להגיע לתוצאות חיובית. לדבריו ארה"ב תבחן את הרוסים בהתאם לפעילות שלהם בעתיד. "אם הרוסים ישתמשו בכוחם הצבאי למלחמה נגד דאעש בלבד, זה יהיה בסדר. אך אם הם ינצלו את צבאם לחיזוק כוחו של אסד בקרב נגד העם שלו - נראה זאת באור שלילי", אמר הבכיר האמריקאי. הוא הוסיף כי אובמה ופוטין סיכמו שצבאותיהם יפתחו ערוצי תקשורת כדי להימנע מעימותים לא מכוונים בסוריה.

הבכיר האמריקאי ציין כי אובמה אמר לפוטין שארה"ב "תומכת בריבונות ובשלמות הטריטוריאלית של הממשלה האוקראינית", והוסיף כי "אובמה ציין שישנה הזדמנות חיובית ליישם את ההסכם בין אוקראינה לרוסיה כבר בחודשים הקרובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ