חמאס לעבאס לקראת נאומו באו"ם: בטל את כל ההסכמים עם ישראל, כולל תיאום ביטחוני

דוברו של עבאס אמר כי חלקים מהנאום יישארו פתוחים עד הרגע האחרון. לפי דיפלומטים מערביים, עבאס צפוי לאיים בהפסקת יישום חלק מההסכמים, אך ההפסקה לא בהכרח תהיה מיידית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחמוד עבאס במטה האו"ם בניו יורק, שלשוםצילום: אי־פי

חמאס קרא היום (רביעי) לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) להכריז בנאום, שיישא בעצרת האו"ם הערב, על ביטול כל ההסכמים החתומים עם ישראל, כולל התיאום הביטחוני בין הרשות לבין ישראל. דוברו של עבאס אמר כי חלקים מנאומו יישארו פתוחים לשינוי עד הרגע האחרון. דיפלומטים מערביים העריכו כי עבאס יאיים בנאומו בהפסקת יישום חלק מההסכמים עם ישראל.

לקראת הנאום, פרסם דובר חמאס בעזה סאמי אבו זוהרי הודעה בה קרא להנהגה הפלסטינית לפעול "לפי אסטרטגיה לאומית מוסכמת שתסייע לעם הפלסטיני להתמודד עם הפשעים הישראלים ולהגן על מסגד אל אקצא".

בהודעתו של אבו זוהרי נכתב, כי "מדובר בשלב מכריע. לא מספיק להתמודד עם האתגרים בנאומים או בצעדים מינוריים שאין להם שום אפקט בשטח".

ברשות הפלסטינית ובעיקר בפתח מתאמצים להקנות לנאום של עבאס ולאירוע הנפת הדגל הפלסטיני במטה האו"ם בניו יורק נופך היסטורי. בפתח יצאו בקריאה להניף את דגלי פלסטין בכל הערים והכפרים הפלסטיניים בגדה המערבית, ברצועת עזה ואזור ירושלים. אלפים צפויים להתאסף בארמון הנשיאות בבית לחחם לקראת הנאום והנפת הדגל. בצהריים תלו צעירים דגלי פלסטין בכמה מקומות על החומות העיר העתיקה בירושלים. לאחר זמן קצר הוסרו הדגלים.

אתמול אמר דוברו של הנשיא הפלסטיני נביל אבו-רודינה בשיחה עם "הארץ" כי עבאס כתב כבר את נאומו, אולם השאיר כמה חלקים הפתוחים לשינויים. "הוא יחליט על הנוסח הסופי רק ברגע האחרון", אמר אבו-רודינה. דיפלומטים מערביים, שנפגשו עם עבאס ויועציו, סיפרו כי הוא יאמר בנאומו כי "תש כוחו" ויאשים את ישראל בכך שהיא רוקנה מתוכן את הסכמי אוסלו ואת שאר ההסכמים שחתמה עם הפלסטינים.

לדברי הדיפלומטים המערביים, עבאס יאמר כי אם לא יתחולל שינוי משמעותי במצב בתוך פרק זמן של כמה חודשים, הרשות הפלסטינית תחדל מליישם באופן מלא חלק מההסכמים עם ישראל. אחד הדיפלומטים אמר כי סימן השאלה הגדול עליו יחליט עבאס רק זמן קצר לפני נאומו הוא האם הפסקת יישום חלק מההסכמים תהיה מיידית או שהנשיא הפלסטיני יקציב תקופת מבחן נוספת כדי לתת הזדמנות לשינוי מדיניות מצדה של ישראל.

חלקים מהדברים שעבאס צפוי לומר בנאומו הופיע במאמר שפרסם אתמול ב"האפינגטון פוסט". הנשיא הפלסטיני האשים את ישראל שהיא נוקטת כלפי הפלסטינים במדיניות של "טיהור אתני" שהיא "גרועה מאפרטהייד". עבאס כתב כי "בעוד שממשלת ישראל משלמת מס שפתיים מול העולם לפתרון שתי המדינות, מדיניותה נועדה להרוס את מה שנשאר מפלסטין".

עבאס כתב במאמר וככל הנראה יאמר גם בנאומו כי אין טעם להמשיך בתהליך השלום באופן שהתקיים ב-20 השנים האחרונות - כלומר במשא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים. "איננו יכולים לשאת ולתת באופן ישיר עם כוח ששולט בצורה כזו על חיינו", כתב עבאס. "יש צורך בתהליך שלום רב-לאומי כפי שהתנהל המשא ומתן עם איראן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ