קצין גבעתי שפיקד על החיילים שתקפו עיתונאים צרפתים הודח מתפקידו

בעקבות תחקיר חטיבתי ושימוע, שערך לו ראש מטה פיקוד הדרום, הוחלט להדיח את הקצין, סגן מפקד פלוגה, מתפקידו. בהמשך יוחלט אם יישאר בצה"ל

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים54
עמוס הראל
עמוס הראל

הודח מתפקידו הקצין מחטיבת גבעתי צלמים של סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי ליד שכם. בצה"ל השלימו בימיים האחרונים את התחקיר על נסיבות התקרית, שבה תקפו החיילים שני צלמים ליד הכפר בית פוריק בעת הפגנה. התקרית צולמה בידי עיתונאים אחרים.

מפקד חטיבת גבעתי אל"מ ירון פינקלמן, שערך את התחקיר, המליץ להדיח מתפקידו את מפקד הכוח, סגן מפקד פלוגה בדרגת סגן. היום (חמישי) ערך ראש מטה פיקוד הדרום תא"ל אודי בן מוחא שימוע לקצין. בתום השימוע קבע בן מוחא כי הקצין נכשל בתפקודו וקיבל את המלצת המח"ט להדיחו. בהמשך יוחלט האם לשבץ את הקצין לתפקיד מטה או לשחררו משירות קבע ב.

Soldiers attacking AFP photographer and cameraman. ..

Posted by Atef Safadi on Friday, September 25, 2015

לפי ראש מערכת סוכנות הידיעות הצרפתית, העיתונאים, אנדרה ברנרדי ועבאס מומאני, הגיעו ביום שישי האחרון לכפר כדי לסקר הפגנה שנערכה בעקבות הלוויתו של פלסטיני שנורה על ידי צה"ל. בווידאו, שצולם על ידי צוות פל-מדיה הפלסטיני, נראים שני העיתונאים צועדים במורד הכביש יחד עם המפגינים, רגע לפני שציודם רוסק. לפי הסוכנות, במהלך התקרית תקף חייל את ברנרדי בצווארו ובפניו.

פרקליטו של הקצין, עו"ד עידן פסח, אמר בתגובה כי הדחת הקצין "היא הקרבת קורבן על מזבח האינטרס הפוליטי והמדיני". לדבריו, "צה"ל אינו מפנים את העובדה שההחלטה כבר מובילה חיילים רבים לסרב לפעול בשעת לחימה מחשש שיבלוע להם, כפי שקרה לקצין". פסח טען כי קצינים בחטיבה מחו על ההחלטה להדיח את הקצין. 

בעקבות התקרית, פנתה אגודת העיתונאים בירושלים לצה"ל בבקשה כי יינקטו כל הצעדים הנדרשים למנוע פגיעה בעיתונאים המסקרים אירועים. יו"ר האגודה ביקש כי "תתבצע פעילות בקרב חיילי צה"ל המצויים בחשיפה לסיקור תקשורתי על חשיבותה של תקשורת חופשית במדינת דמוקרטית ועל הסובלנות הנדרשת לאפשר סיקור אירועים שסיקורם הוזמן על ידי גורמים שאינם תושבי המדינה".

ביום פרסום סרטון הווידאו הודו בצה"ל כי "האירוע חמור מבחינה ערכית ופיקודית" וכי החיילים לא פעלו כמצופה. כמו כן, הודיעו בצה"ל על השעיית הקצין, שהודח כעת בעקבות התחקיר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ