תקרית מביכה באו"ם: חוטובלי התעמתה עם שר החוץ הירדני וחרגה מכללי הפרוטוקול

לפי דיפלומטים בכירים, עימות חריף בין סגנית שר החוץ חוטובלי לשר החוץ הירדני בנושא הר הבית, הפך למביך במיוחד כשחוטובלי התפרצה לדבריו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוטובלי בהר הבית
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

תקרית דיפלומטית מביכה היום (חמישי) במהלך כינוס ועידת המדינות התורמות לרשות הפלסטינית, בשולי עצרת האו"ם. במהלך הכינוס התעמתו בחריפות סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי ושר החוץ הירדני נאסר ג'ודה.

לפי כמה גורמים שנכחו בחדר במהלך האירוע, הרקע לעימות היה דברים שאמרה חוטובלי בנושא עליית יהודים להר הבית. חוטובלי פתחה את דבריה בהסבר על חג הסוכות, וציינה כי בחג מברכים את היהודים שעולים להר הבית. ככל הנראה, סגנית השר התכוונה לברכת הכוהנים. לאחר מכן נשאה חוטובלי נאום שבו תקפה את הפלסטינים, ואמרה בין השאר כי ילד ישראלי חולם להיות מהנדס כדי להיות חלק מאומת הסטארט-אפ, אך ילד פלסטיני חולם להיות מהנדס כדי להכין מטעני חבלה ולעשות פיגועים. חוטובלי גם תקפה את דבריו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס והאשימה אותו בהסתה, לאחר שדיבר לפני שבועיים בטלוויזיה הפלסטינית וברשת סקיי ניוז בערבית על "הישראלים שמטמאים את מסגד אל-אקצא במגפיהם".

בהמשך נאומה פירטה חוטובלי צעדים כלכליים שישראל מבצעת בגדה המערבית, כולל מתן אישורי עבודה לפלסטינים. אחרי שחוטובלי סיימה את דבריה הגיע תורו של שר החוץ הירדני לשאת את נאומו. ג'ודה הסיט הצידה את דפי הנאום שהיו מונחים לפניו ואמר "יש לי כאן נאום כתוב, אך אני לא מתכוון לשאת אותו כי איני יכול שלא להגיב על מה ששמענו מהנציגה הישראלית".

לדברי גורמים שנכחו בישיבה ג'ודה פתח במונולוג סרקסטי, שבו אמר כי ירדן אינה יכולה לחשוב על האינטרס הביטחוני הישראלי יותר מישראל עצמה. הוא ציין כי כאשר חיילים ישראלים נכנסים לאל-אקצא עם מגפיים, הדבר פוגע ברגשותיהם של מיליארד וחצי מוסלמים ברחבי העולם ועלול לגרום למלחמת דת. ג'ודה פנה לחוטובלי ולנוכחים בחדר ואמר כי מדבריה של סגנית שר החוץ הישראלית משתמע כאילו המצב בגדה המערבית מעולם לא היה טוב יותר ושהכל "יופי טופי". הוא הוסיף כי מדבריה של חוטובלי עולה שאין צורך במשא ומתן או בפתרון שתי המדינות - מספיק לעשות כמה מחוות כלכליות לפלסטינים והכל יהיה בסדר.

האירוע הפך מביך במיוחד כאשר בניגוד לכללי הפרוטוקול, שקובעים כי לא מדובר בדיון פתוח אלא בסדרת נאומים קצרים שנושא כל אחד מהנוכחים, התפרצה חוטובלי כמה פעמים לדבריו של ג'ודה בניסיון להתווכח על הנקודות שהעלה. אחד הנוכחים בחדר סיפר כי הדבר הגיע לכך שיו"ר הישיבה, שר החוץ של נורווגיה בורגה ברנדה, נאלץ פעמיים לקרוא את חוטובלי לסדר.

פקידים ישראלים בכירים ודיפלומטים מערביים שנכחו באירוע סיפרו כי העימות החריג יצר אווירה מתוחה מאוד בישיבה, שמטרתה היתה דווקא להציג את הצעדים החיוביים שישראל והפלסטינים ביצעו בחודשים האחרונים. הם ציינו כי גם שעות לאחר האירוע הוא צף ועלה בשיחות רבות שהתקיימו בין שרי החוץ שנכחו בישיבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ