עבאס: לא מעוניינים בהסלמת העימותים עם ישראל

הנשיא הפלסטיני קרא לישראל: "הקפיאו את ההתנחלויות, שחררו את האסירים הוותיקים ובואו למו"מ". לדבריו, "אנחנו לא יוזמים שום אלימות, אבל על ישראל לבלום את התוקפנות"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נער פלסטיני נמלט מירי גז מדמיע של כוחות הביטחון, אתמול באזור רמאללהצילום: רויטרס

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמר אחר הצהריים (שלישי) כי הפלסטינים אינם מעוניינים בהסלמת המתיחות עם ישראל, וכי הורה למנגנוני הביטחון הפלסטיניים ולציבור שלא להחמיר את המצב הקיים. 

עבאס, שדיבר בפתח ישיבת הוועד הפועל של אש"ף ברמאללה, אמר כי "ההנהגה הפלסטינית רוצה להגיע להסדר מדיני אך ורק בדרכי שלום ובשום פנים ואופן לא ננקוט באמצעים אחרים, כי אנחנו רוצים למנוע ולהדוף סכנות שעלולות להיות הרות אסון לכולם". הנשיא הפלסטיני הוסיף: "אני אומר לישראלים ולממשלת ישראל - הקפיאו את ההתנחלויות, שחררו את האסירים הוותיקים ובואו למו"מ. אנחנו מוכנים למו"מ ולדון בכל ההסכמים שנחתמו מאז הסכמי אוסלו, ואנחנו הודענו שאנו מחויבים לאותם הסכמים - אבל לא יעלה על הדעת שרק אנחנו נהיה מחויבים להסכמים אלו".

עוד אמר הנשיא הפלסטיני כי "יש לנו זכות להגן על עצמנו, על המקומות הקדושים לנצרות ולאיסלאם. אם הם (ישראל) חושבים שהם יחלקו את מסגד אל אקצא, אני אומר להם שזה לא יקרה". לדבריו, "אנחנו לא יוזמים שום אלימות, אבל על ישראל לבלום את התוקפנות ולהושיט יד לשלום, כי אנחנו רוצים פתרון מדיני רק בשלום". 

דבריו של עבאס מגיעים כמה שעות לפני פגישתם הצפויה של קצינים ישראלים ופלסטינים בכירים, בפעם הראשונה מאז החלה ההסלמה האחרונה בירושלים ובגדה המערבית, בניסיון לתאם את המאמצים להרגעת הרוחות. בצה"ל סבורים כי הנהגת הרשות הפלסטינית העבירה הנחיות לראשי מנגנוני הביטחון בגדה לפעול לריסון האלימות בשטח. היום נרשמה לפי שעה ירידה מסוימת במספר ההפגנות ובהיקף התקריות האלימות. במפגש הערב ישתתפו בכירים בפיקוד המרכז, יחד עם אחדים מראשי המנגנונים הפלסטיניים בגדה.

רמת התיאום הביטחוני בין צה"ל למנגנונים בימים האחרונים שונה בין הגזרות. ההנחיה הכללית שניתנה לראשי המנגנונים היתה לפעול לריסון ולהכלת האלימות, אולם ניכר שבחלק מהאזורים פעילי המנגנונים מהססים להתערב לעצירת תהלוכות פלסטיניות אלימות, המופנות כלפי מחסומים ומוצבים של צה"ל.

קצין בכיר בפיקוד המרכז, שנשאל היום אם בשטחים עומדת לפרוץ אינתיפאדה חדשה, אמר שאינו מתרשם כי זה המצב. לדבריו, "אנחנו חווים גלי טרור כבר תקופה די ארוכה, עם עליות וירידות מדי פעם. זו לא תקופה של התפרצויות גדולות. מספר המשתתפים בהפגנות אלימות ומספר התקריות אינו מזכיר עדיין את האינתיפאדות הקודמות. מצד שני, אני עדיין לא יכול להגיד שאנחנו בסוף הגל הנוכחי".

בצה"ל מייחסים את התפרצות האלימות בצד הפלסטיני לשתי סיבות עיקריות: המתיחות סביב הר הבית ורצח שלושת בני משפחת דוואבשה בכפר דומא, בידי מחבלים יהודים. אף שבפיקוד המרכז מתרשמים כי מסתמן ניסיון פלסטיני להרגעת השטח בגדה, נדמה שהדבר תלוי במידה רבה בהתרחשויות סביב הר הבית והעיר העתיקה בירושלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ