קצין בכיר בפיקוד המרכז: הדחת המפקד מגבעתי שתקף עיתונאים היתה מוצדקת

בימים האחרונים תקפו השרים בנט ושקד את ההחלטה, בטענה לחוסר גיבוי למפקדים. "אף אחד לא קושר את ידינו", אמר הקצין, "הוא הודח משום שהתנפל על עיתונאים בזמן שאמור היה לשמש דוגמה לחייליו"

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

בפיקוד המרכז בצה"ל מצדיקים את הדחת הקצין מחטיבת גבעתי, שתקף עיתונאים של סוכנות הידיעות הצרפתית ליד שכם בסוף ספטמבר ושבר את מצלמותיהם. בימים האחרונים תקפו שרי הבית היהודי, נפתלי בנט ואיילת שקד, את ההחלטה להדיח את הקצין מתפקיד סגן מפקד פלוגה וטענו כי היא מבטאת "חוסר גיבוי למפקדים ולוחמים". שרים וח"כים בימין, בהם חברי קואליציה, אף טענו כי "ידי הצבא קשורות" בלחימה בטרור בגדה המערבית.

קצין בכיר בפיקוד המרכז, ששוחח היום (שלישי) עם עיתונאים, אמר כי המפקדים בשטחים מרגישים שיש להם חופש פעולה מבצעי מלא. "אף אחד לא קושר את ידינו. כל פעולה שהמלצנו עליה, אושרה".

Soldiers attacking AFP photographer and cameraman. ..

Posted by Atef Safadi on Friday, September 25, 2015

לדבריו, הקצין מגבעתי, בדרגת סגן, הודח משום שפעל בצורה לא מקצועית ו"התנפל על עיתונאים, בזמן שהוא אמור לשמש כמפקד דוגמה אישית לחייליו". הוא אמר כי לא הופעל שום לחץ חיצוני על שרשרת הפיקוד - המג"ד, מפקד חטיבת גבעתי ומפקד האוגדה - להדיח את הסגן. "הקצין נכשל אישית. הוא לא סתם החרים ציוד, אלא חטף מצלמות וניתץ אותן על הקרקע. הוא גם לא דיווח על התקרית מאוחר יותר. אנחנו לא צריכים לגלות שהיה אירוע כזה רק עקב פנייה פלסטינית".

הסגן מגבעתי טען כי הצלמים שתקף "הפריעו לי להציל חיים" וכי רצה למנוע מהם לצלם ציוד מסווג בג'יפ הצבאי שלו. הקצין הבכיר דחה את טענותיו. לדבריו, "הוא לא עסק בהצלת חיים. הוא התעסק במה שלא היה צריך במסגרת המשימה ולכן הודח". הבכיר הוסיף כי "לצה"ל אין מה להתבייש בפעילות שלו. ברוב המכריע של הפעילות ביהודה ושומרון, הפעילות היא רצינית ומקצועית. אפשר לצלם הכל. אין לנו במה להתבייש, גם אם לא תמיד זה נראה הכי טוב".

הוא הוסיף כי הפיקוד אסר באחרונה על חיילים לעטות מסיכות על פניהם בעת התמודדות עם הפגנות פלסטיניות. ההנחיה ניתנה לאחר התקרית שבה נראה חייל גולני, כשמסיכה על פניו, מנסה לעצור נער פלסטיני שנחשד ביידוי אבנים ליד הכפר נבי-סלאח באזור רמאללה ומסתבך בעימות עם קבוצת נשים פלסטיניות. לדבריו, אין סיבה שלוחמים יכסו את פניהם, פרט לפעילות מסוערבת של יחידות מיוחדות. "אין לנו מה להסתיר", הדגיש.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ