המשטרה מנעה מח"כ ג'מאל זחאלקה להיכנס להר הבית

הח"כ מהרשימה המשותפת ניסה לעלות להר זמן קצר לאחר הבהרת לשכת רה"מ כי ההנחייה לאסור עלייה תקפה גם לח"כים ערבים. זחאלקה: "יש לנו זכות טבעית להיכנס לשם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'מאל זחאלקה עם השוטרים בכניסה למתחם ההר, היום

המשטרה מנעה היום (חמישי) מחבר הכנסת ג'מאל זחאלקה להיכנס למתחם הר הבית בעקבות הנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו. אמש דיווח "הארץ" לראשונה על הנחיית נתניהו למשטרה שלא לאפשר לחברי כנסת ושרים להיכנס למתחם בשל רגישות הנושא. הבוקר, בעקבות מחאת שרי הימין, הבהירו בלשכת ראש הממשלה כי ההנחייה תקפה גם לחברי כנסת ערבים - בניגוד להודעה הראשונה שהתייחסה לחברי כנסת יהודים בלבד. 

בכניסה להר הבית, התעמת ח"כ זחאלקה עם ארבעה שוטרים שלא איפשרו לו להיכנס. זחאלקה אמר כי ״זכותנו להיכנס לאל-אקצא היא טבעית ומובנת מאליה". לדבריו, "אנחנו כאן כדי להגן על קדושת המקום. ח״כים ושרים מהימין באים בחסות המשטרה כדי לפגוע בקדושת אל-אקצא. אנחנו נכנסים בכוח הזכות, והם באים בזכות הכוח והכיבוש". 

חברי כנסת נוספים מהרשימה המשותפת צפויים להגיע מחר ביחד למתחם ההר ולאתגר את הנחיית נתניהו. ברשימה המשותפת מסרו בתגובה להודעת נתניהו כי "נתניהו לא יקבע בשבילנו אם לעלות למסגד אל אקצא או לא. המסגד הוא חלק מירושלים ואנו רואים בירושלים שטח כבוש, שיש לשחררו על ידי החלת הריבונות הפלסטינית עליו". עוד נמסר כי ״זכותנו וחובתנו לבקר ולהתפלל במסגד אל אקצא ונתניהו אינו הגורם שיתיר או יאסור זאת. אנו מצעים לרואש הממשלה לעשות מעשה שיבוא לסיום הכיבוש והרתעת המתנחלים במקום לחלק הוראות למנהיגי הציבור הערבי".

הבוקר פרסמה לשכת ראש הממשלה הבהרה לפיה ההנחייה לאסור את העלייה להר הבית תחול על ח"כים יהודים וערבים כאחד. זאת לאחר שכמה משרי הממשלה, ובהם שר החקלאות אורי אריאל ושר החינוך נפתלי בנט, ביקשו הבהרות בעקבות דיווחים לפיהם ההנחיה, עליה פורסם אתמול לראשונה באתר "הארץ", תחול על ח"כים ושרים יהודים בלבד.

מוקדם יותר מתח שר החקלאות, אורי אריאל (הבית היהודי), ביקורת על ההנחיה, ואמר כי "לא נורמלי ולא סביר שיהודי לא יוכל לעלות להר הבית". אריאל אמר כי שמע מהתקשורת על האיסור ולא קיבל על כך כל עדכון רשמי מראש הממשלה או אנשיו. "בכל מקרה נושא ההפרדה בין ח"כים יהודים לח"כים ערבים בכל הנוגע לעלייה להר הבית אינו מקובל", אמר אריאל, "זה דבר בלתי נתפס בעליל ובכוונתי לומר זאת לראש הממשלה".

אריאל נחשב לבולט מבין שרי הממשלה בכל הנוגע לעלייה להר הבית. בפעם האחרונה שעלה אריאל להר, לפני שלושה שבועות, עורר הדבר כעס רב מצד בכירי הרשות הפלסטינית וממשלת ירדן. הירדנים אף טענו כי עלייתו של אורי אריאל להר הבית היתה הפרה של ההבנות שהושגו בין נתניהו לבין המלך עבדאללה בנובמבר 2014.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ