הרוג פלסטיני וכ-80 פצועי ירי בעימותים ברחבי הגדה ובשועפאט

ויסאם פראג' נהרג כשתושבי המחנות התנגדו לפשיטת כוח מג"ב על ביתו של מבצע פיגוע הדקירה בירושלים. הדיווחים השוטפים בכלי התקשורת הפלסטינים לא תאמו את המסרים של צה"ל, שבגדה המערבית מורגשת רגיעה

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

במשך כל שעות היום (חמישי) יצאו צעירים ברחבי הגדה המערבית להפגין בנקודות התפר בין המובלעות הפלסטיניות לשטחי סי – מחסומים צבאיים ישראליים וכבישים ראשיים. הדיווחים השוטפים של רדיו "קול פלסטין" הרשמי ושל כמה ערוצי טלוויזיה לא רשמיים לא תאמו את המסרים של צה"ל, שבגדה המערבית מורגשת רגיעה.

עימותים נתגלעו באזור רמאללה ובמיוחד ליד מחסום בית אל, ביציאה המזרחית של יריחו, בבית אומר ואל ערוב מדרום לבית לחם, בגשר חלחול ובחברון, באזור התעשייה של טול כרם, בבית לחם, במחנה הפליטים שועפאט בירושלים וגם בקלקיליה. בשועפאט נהרג ויסאם פראג', בן 20, כשהמונים מתושבי המחנות התנגדו לפשיטה של כוח מג"ב על ביתו של מבצע פיגוע הדקירה בירושלים, סובחי אבו חליפה. כשמונים מפגינים לפחות נפצעו במהלך היום בעימותים – רובם מכדורי מתכת מצופה גומי וכעשרים מירי חי. עשרות אחרים נפגעו מחנק בשל ירי רימוני גז מדמיע. בין הפצועים מירי שתי צעירות. בבית אל נעשה גם שימוש בבואש, כדי להרתיע את המפגינים. כמו כן נפצעו אתמול ארבעה פלסטינים מיידוי אבנים על מכוניתם  מדרום לשכם.

בלילה שבין רביעי לחמישי פרץ כוח צבא לארבעה בתים ומכולת בבית פוריכ וערך בהם חיפושים. למכולת ומוצריה נגרם נזק ודיירי הבתים דיווחו על האי סדר הרב שהכוח הותיר מאחריו. לפי דיווח של "דוז", אתר חדשות מקומי בשכם, אחראי השב"כ באזור תחקר במהלך הפריצות לבתים מנהל של דף הפייסבוק "בית פוריכ תחילה", עלאא חנני, ודרש ממנו להפסיק "להסית" נגד הצבא ולהפסיק לצלם עימותים והפגנות. אחד הבתים שאליהם פרץ צה"ל וערך בהם חיפוש הוא של אסיר ששוחרר בעסקת שליט וגורש לעזה, נמר סדקי אל חג' מוחמד, ולפי הדיווח הפלסטיני אחראי השב"כ באזור שכם הידוע בשמו נעים מסר למשפחה צו המודיע שביתה ייהרס בעוד שבועיים. פריצות לבתים בלילה וחיפושים היו גם בכפר תל שמדרום לשכם. ג'מאל אבו עסידה, אחד מבעלי הבתים, שבנו וליד נעצר בשבוע שעבר, סיפר שהכוח החרים סכום כסף בשווי 20 אלף שקלים שהיה בביתו, בטענה שמדובר בכסף מהחמאס. בבית אומר השתלט הצבא על מבנה מגורים בבנייה שממול להתנחלות כרמי צור, והורה לפועלים לעוזבו. כן השתלטו חיילים על כמה מחסנים במזרח העיירה, על הכביש הראשי לירושלים, ולפי הדיווח הפלסטיני הקימו בהם עמדה צבאית.

בצהרים מסר רכז השב"כ בירושלים צו הרחקה לתושב שכונת בית חנינא, ענאן נג'יב, לתקופה של חצי שנה. נג'יב, נשוי ואב לשניים,  אמור היה לעזוב את העיר תוך שלוש שעות מרגע קבלת הצו. לפי הדיווח נג'יב השתחרר לפני כמה ימים ממעצר של יותר מחודש ומחקירה מתמשכת אצל השב"כ.

הגוש האסלאמי באוניברסיטאות, המזוהה עם החמאס, קרא לאוהדיו להשתתף בהפגנות ובעימותים.  תנועת הפתח קראה לתושבים להיצמד לנוהג ההפגנות העממיות ההמוניות ולא להשתמש בנשק -  כדי לא להיגרר למגרש הישראלי של מיליטריזציה.  כוחות הביטחון הפלסטיניים, שאינם מונעים ממפגינים להתקרב למחסומים וליידות אבנים ובקבוקי תבערה, מונחים שלא לאפשר לחמושים פלסטינים להתקרב ולירות. ד"ר מוסטפא ברגותי, מנהיג תנועת היוזמה הלאומית, ששהה שעות ארוכות ליד מחסום בית אל, אמר ל"הארץ" שהמפגינים עצמם סילקו מהמקום שני פלסטינים שהופיעו במקום ובידיהם נשק.

לפי שר הבריאות הפלסטיני ג'וואד עוואד, מאז תחילת העימותים ועד אתמול בבוקר נפצעו 150 פלסטינים מירי חי ו-360 נפצעו מכדורי מתכת מצופה גומי שירו חיילי צה"ל.  מאות נפגעו מחנק בשל שאיפת גז מדמיע ואילו כתשעים צעירים שנפצעו ממכות חיילים ומתנחלים נזקקו לטיפול. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח מאז תחילת גל העימותים הנוכחי על 18 התקפות על אמבולנסים פלסטיניים, ופציעת עשרים אנשי צוותים רפואיים ומתנדבים שהיו בדרכם להחיש עזרה לפצועים. הוא לא פירט מהו סוג ההתקפות על הצוותים הרפואיים.

מה-1 באוקטובר ועד בוקר יום חמישי עצרו כוחות הביטחון הישראליים 320 פלסטינים, בהם 80 בירושלים ומספר דומה ברמאללה ובחברון.  רק בלילה שבין רביעי לחמישי נעצרו 40 פלסטינים, בהם 35 בחברון, לפי דיווח מועדון האסיר הפלסטיני. כמחצית מכלל העצורים מתחילת האירועים הם מתחת לגיל 18, לפי אותו דיווח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ