הפלסטינים מדווחים כי בן 12 נהרג ליד רמאללה; רקטה נפלה בשטח פתוח באשכול

מפגינים התקבצו בקרבת הגדר מול נחל עוז, באזור בו נהרגו שבעה מפגינים ביום שישי. ירי מנשק קל בוצע מרצועת עזה לעבר ישראל, לא היו נפגעים. הפלסטינים דיווחו גם על שלושה פצועים במצב קשה עד אנוש באזור שכם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נמשכים העימותים האלימים בגדה המערבית, בירושלים וסמוך לגדר עם רצועת עזה: גורמים פלסטינים דיווחו הערב (ראשון) כי פלסטיני בן 12 נורה בצווארו על ידי כוחות צה"ל ליד רמאללה ונהרג. לפי הדיווח, הוא נפגע באורח קשה מאוד בצהריים בעימותים באזור העיירה אל-בירה והערב קבעו הרופאים את מותו. 

מצה"ל נמסר בתגובה לדיווח על הרג הילד כי המקרה יתוחקר. עוד נמסר מצה"ל: "במהלך הפרת סדר אלימה של כ-60 פלסטינים בכיכר איו"ש הם יידו אבנים, זרקו בקבוקי תבערה וגלגלו צמיגים בוערים לעבר הכוחות". עוד נמסר כי המפגינים ניסו וליידות אבנים ובקבוקי תבערה לעבר רכבים ישראלים שנוסעים לבית אל.

"כוחות צה"ל ומג"ב במקום הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות בלבד שכללו ירי גומי. מוכרת בצה"ל טענה שהתקבלה מהצד הפלסטיני על נער אשר נפצע מגומי בראשו באורח קשה ומת מפצעיו. המקרה יתוחקר", נמסר בתגובה.

המתיחות נמשכה היום גם ליד גדר הרצועה. בערב נורו רקטות מהרצועה לעבר שטח ישראל. אחת נפלה בשטח הרצועה ורקטה נוספת נפלה בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. מוקדם יותר היום כ-200 פלסטינים הפגינו בשכונת שג'אעיה בעזה מול קיבוץ נחל עוז, יידו אבנים והבעירו צמיגים. צה"ל השיב בירי גז לפיזור הפגנות ובירי לאוויר. תושבי עזה התקבצו ליד הגדר בשני מוקדים נוספים, באזור הקיבוצים בארי רעים, במרכז הרצועה. באזור שג'אעיה נהרגו ביום שישי מירי צה"ל שבעה מתושבי רצועת עזה, שצעדו עם מאות פלסטינים לעבר הגדר ונתקלו בירי אמצעים לפיזור הפגנות. 

האלוף זמיר (מימין) עם האלוף תורג'מן ורא"ל גנץ, במהלך מבצע צוק איתןצילום: יהודה גרוס / דובר

לפי דיווחים פלסטיניים, עימותים קשים התרחשו בין כוחות הביטחון לפלסטינים גם בגדה המערבית, באזור שכם וטול כרם. בשכם דיווחו הפלסטינים על 35 פצועים מירי חי, שלושה מהם במצב קשה עד אנוש. בנוסף, ישנם דיווחים על נפגעים רבים מירי כדורי גומי. באזור ירושלים דווח על עימותים שהתמקדו בכפר אבו דיס.

לפי נתונים, שמסר מוקדם יותר הסהר האדום הפלסטיני, 332 בני אדם נפגעו היום (ראשון) בעימותים ברחבי הגדה המערבית ובמזרח ירושלים, מתוכם 51 נפצעו מירי חי ו-71 - מירי כדורי גומי. בנוסף, 204 נפגעו משאיפת גז ושישה - מכוויות. ברצועת עזה מדווח הסהר האדום על 32 נפגעים, שבעה מירי חי, 21 משאיפת גז, וארבעה עם חבלות יבשות.

מוקדם יותר היום בוצע ירי מנשק קל מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. נזק נגרם לרכב שהיה סמוך לקיבוץ במועצה האזורית אשכול, לא היו נפגעים. ככל הנראה מדובר בכלי רכב שבא לבצע עבודות על גדר המערכת באזור.

נשים במהלך הלווייתן של האם ובתה שנהרגו אמש בהפצצת צה"ל, היוםצילום: אי־אף־פי

על רקע ההסלמה במצב הביטחוני החליט הרמטכ"ל גדי איזנקוט לדחות את טקס החלפת אלוף פיקוד דרום, שהיה אמור להתקיים היום. האלוף סמי תורג'מן ימשיך לכהן בתפקידו בימים הקרובים, וכניסתו של האלוף אייל זמיר לתפקיד תעוכב.

יומיים לאחר כניסתו של איזנקוט לתפקיד, הודיע עם שר הביטחון משה יעלון על אישור מינויו של זמיר, כיום מזכירו הצבאי של ראש הממשלה, למפקד פיקוד הדרום. האלוף זמיר הוא קצין שריון בעברו. כשהחלפת האלוף תצא לפועל הוא יחליף את האלוף סמי תורג'מן, שייצא לתקופת לימודים.

החזית הדרומית לא נותרה שקטה לנוכח גל הטרור ששוטף את ישראל. אמש יורטה רקטה שנורתה לעבר ישראל, ובתגובה תקף צה"ל בעזה והרג אשה בהריון ואת בתה בת השנתיים. בהודעת דובר צה"ל נכתב כי חיל האוויר תקף שני אתרים לייצור אמצעי לחימה של חמאס בצפון רצועת עזה. על פי הדיווח, בנוסף לרקטה שיורטה, אותרו כמה ניסיונות שיגור נוספים מהרצועה שלא הגיעו לשטח ישראל.

בגבול רצועת עזה נהרגו בסוף השבוע תשעה פלסטינים שנורו על ידי חיילי צה"ל בעת שהתקרבו לגדר המערכת, ויותר ממאה פלסטינים נפצעו. במקביל, מצה"ל נמסר כי במהלך עימותים בדרום הרצועה, חצו עשרות פלסטינים את הגדר לשטח ישראל. חמישה מהם נלקחו למעצר והיתר חזרו לשטח הרצועה. מהצבא נמסר כי "החלה הפרת סדר אלימה של עשרות פלסטינים בדרום הרצועה, במהלכה הובערו צמיגים ויודו אבנים לעבר הכוחות. המתפרעים ביצעו מספר ניסיונות לפגיעה בחיילים ובגדר תוך התקרבות אליה. לאחר אזהרות חוזרות ונשנות בוצע ירי לעבר פלג גוף תחתון של שלושה מסיתים מרכזיים, בכולם זוהתה פגיעה".

גורמים רפואיים פלסטינים דיווחו על עשרות נפגעים מירי חי וכדורי גומי בעימותים אלימים באזור שכם, ליד מחסום חווארה, מערבית לטול-כרם ובאזור אבו-דיס בירושלים. הסהר האדום הפלסטיני דיווח כי הצוותים שלו טיפלו ב-70 פצועים לכל הפחות. בסוף השבוע היו שלושה פיגועים בירושלים, פיגוע בעפולה, בקרית־ארבע ובדימונה, שם דקר נער יהודי שלושה פלסטינים ובדואי. הפגנות אלימות אירעו ביומיים האחרונים גם ביישובים ערביים בישראל, במזרח ירושלים ובגדה המערבית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ