המשטרה מגייסת 13 פלוגות מילואים של מג"ב בצו 8

בסך הכל יגוייסו 16 פלוגות שיוצבו ברחבי הארץ. נבחנת אפשרות לשנות את חוק המילואים ולאפשר גיוס גם למשטרה הכחולה. כמו כן החל שימוש במעצרים מינהליים נגד מיידי אבנים בהר הבית

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוח מג"ב בעיר העתיקה ביום חמישיצילום: אוליבייה פיטוסי

המשטרה הוציאה היום (ראשון) צווי 8 לגיוס מילואים של 13 פלוגות של משמר הגבול בשל ההסלמה הביטחונית. פלוגות אלה יצטרפו לשלוש פלוגות שכבר גויסו בשבועות האחרונים ויוצבו בירושלים וברחבי הארץ.

במקביל בוחנת המשטרה אפשרות להקים מערך מילואים גם למשטרה הכחולה ולצורך כך נבדקת האפשרות לשינוי של חוק המילואים. לפי ההצעה, שוטרים לשעבר יגויסו בעתות צורך על מנת לסייע למשטרה.

צו 8 מאפשר גיוס מילואים ללא הגבלת זמן, כמו גם גיוס של כוחות מג"ב בתדירות גבוהה יותר מאשר מתיר צו המילואים הרגיל, שמאפשר לעשות זאת אחת לשנתיים. 

ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב בנצי סאו, פירט היום בתדרוך לעיתונאים את האמצעים בהם נוקטת המשטרה על מנת להתמודד עם ההסלמה הביטחונית וגל הפיגועים. הוא ציין כי המשטרה החלה להשתמש במעצרים מינהליים נגד מיידי אבנים בהר הבית ומתכננת להרוס שלושה בתים של מחבלים, בנוסף לשניים שכבר נהרסו בג'בל מוכבר. עוד אמר סאו כי הוקם כוח מיוחד למניעת יידוי אבנים ובקבוקי תבערה בכביש 6 וכי המשטרה מתכוונת להתחיל לפעול גם בשכונות במזרח ירושלים שנמצאות מעבר לגדר ההפרדה - ראס חמיס, כפר עקב ומחנה הפליטים שועפט.

לדברי סאו , בשנת 2015 נרשמה עלייה משמעותית באירועי טרור, דקירה והשלכת מטענים בירושלים. זאת, בניגוד לגדה המערבית שם חלה ירידה באירועים אלימים לעומת שנת 2014. עוד ציין כי המוקד המשמעותי ביותר להסתה הוא הרשתות החברתיות, וכי השפעתן חזקה יותר משל כלי התקשורת המסורתיים כמו הטלוויזיה והרדיו. 

סאו הוסיף כי המשטרה החלה להשתמש במעצרים מינהליים נגד מיידי אבנים בהר הבית ולפחות אדם אחד נעצר בצו מינהלי מסיבה זו. הוא ציין כי כ-70 פלסטינים הורחקו עד כה בצווי הרחקה מאזור ההר. 

עוד אמצעי שבו משתמשת המשטרה הוא ירי רוגר - רובה צלפים עם קליעים בעלי קוטר קטן. סאו אמר כי 37 בני אדם נפצעו מירי רוגר בעימותים בירושלים וכי זוהתה ירידה בעצימות ההפגנות ובמספר המשתתפים בהן במקומות בהן נעשה שימוש באמצעי זה. 

המשטרה נערכת גם לפעול בשכונות במזרח ירושלים שנמצאות מעבר לגדר ההפרדה. סאו אמר כי לאור העובדה שמפגעים בשבועות האחרונים הגיעו משכונות כמו ראס חמיס, כפר עקב ומחנה הפליטים שועפט, מתכוונת המשטרה, שבדרך כלל אינה מבצעת פעולות אכיפה באזורים אלה, לבצע בהם פעולות ממוקדות. ההחלטה באה לאחר שביום חמישי האחרון במהלך הפגנה בשועפט נפתחה אש חיה לעבר השוטרים. 

בעקבות יידוי אבנים ובקבוקי תבערה בכביש 6 בשבוע האחרון הוחלט גם על הקמת כוח מיוחד שמטרתו למנוע פגיעה במכוניות. זאת בשל ההערכה כי פגיעה במכוניות הנוסעות במהירות הגבוהה הנהוגה בכביש עלולה להיות קטלנית. לדברי סאו הצוות יתוגבר באמצעי תצפית מיוחדים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ